Vinařské vizitky z Provence

13. 6. 2011

Po delší době jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu vína jedné ze dvou apelací v jihofrancouzské vinařské oblasti Provence – Coteaux d‘Aix-en-Provence AOC. Konkrétně to byly produkty menšího rodinného vinařství Mas Bleu, jehož vína nám představil sommelier Jan Mikulčík za přítomnosti zástupce vinařství a prodejce vín Mas Bleu pana Miroslava Kratochvíla. Navíc jsme měli možnost ochutnat ještě dva vzorky prvotřídní kvality z dalšího provensálského vinařství – Chateau Pigoudet.

Celkem deset vín včetně dvou šumivých velmi rozdílné kvality nám stručně nastínilo charakter vín z této provensálské apelace, která vyniká především růžovými víny. Nicméně nejvyšší ocenění si zasloužila vína červená.

Z vinařství Mas Bleu jsme nejprve ochutnali tři vína ze základní řady – blanc, rosé a rouge – z ročníků 2010, 2009 a 2005. Bílé cuvée odrůd Sauvignon Blanc a Semillon, příjemně vonělo po jižním ovoci. Jinak nekomplikované, lehce nasládlé a stejně tak pikantní víno s jemnou minerální hořčinkou v dochuti. Průměrné víno za vyšší cenu.

O rok mladší rosé (cuvée Cabernetu Sauvignon a Grenache) bylo rozhodně pitelnější, příjemně ovocné (tmavé peckoviny, jahody) s lehkým smetanovým kabátkem. V dochuti ještě nabízelo jemné třísloviny. Dobré víno za o něco příznivější cenu.

Červené (opět cuvée Cabernetu Sauvignon a Grenache) bylo hodně vyzrálé, v tuto chvíli již na svém vrcholu. Ve vůni i chuti džemované tmavé peckoviny, jemně kořenité. Mohli jsme také objevit stopy kůže a hořké čokolády. Poctivé červené, které zrálo v použitém bariku, by zasloužilo trochu nižší cenu.

Osobně mi výrazněji chutnala velmi zajímavá vína z vyšší řady Val des Vignes. A to i Blanc 2009 z u nás málo známé odrůdy Clairette. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, vanilkové tóny, stopa minerálů a zpočátku i nepřehlédnutelná živočišnost. V těle plnější kombinace ovoce, minerálů a vanilkové vlnky s příjemně pikantní dochutí. Pro lidi zvyklé pít především bílá moravská vína to musel být velký problém! Pro mne potěšení.

Růžovka, tentokrát z odrůd Syrah a Grenache, byla neméně tak dobrá. Víno z ročníku 2009 nabídlo delikátní vůni tmavého ovoce (snad „červené bonpari“). V chuti příjemné tmavé peckoviny, jemně minerální závoj a bohatá, rozhodně elegantní dochuť. Za cenu kolem 300 Kč je však u mne neprodejné.

To platí i o posledním vínu z řady Val des Vignes, červeném z ročníku 2005. Cuvée odrůd Grenache a Syrah nabídlo v pěkné vůni griotkové tmavé peckoviny a náznak kůže. V chuti pikantní peckoviny se stopou toustovaného bariku a tříslovin. Nechyběla ani špetka čokolády v plnější dochuti. Cena však nereálná!

Obě vína z vinařství Chateau Pigoudet byla zřetelně kvalitnější. Růžové Cuvée La Chapelle Rosé 2010, cuvée odrůd Syrah a Cabernet Sauvignon mělo krásnou vůni po přezrálé lesní směsi s kapkou limetky. V chuti bohatě ovocné, pikantní s neskrývanou elegancí vyzrálých peckovin v delší dochuti. Cena vyšší, jen o malinko reálnější, v nabídkách internetových vinoték v zahraničí je toto víno nabízeno přibližně za polovinu.

Absolutní špičkou večera bylo Cuvée La Chapelle Rouge 2007 (Cabernet Sauvignon a Syrah). Vůně vyzrálých tmavých peckovin, kůže a čokolády. V chuti identické, plné, bohaté na sládnoucí třísloviny. Velmi elegantní, plné víno, které zrálo 12 měsíců v bariku. Nejdražší víno večera, nicméně v poměru ke kvalitě asi nejvýkonnější. Krásná etiketa!

O závěr se postarala dvě šumivá vína vyráběná klasickou metodou z vinařství Mas Bleu. Nejprve Cuvée d’une Nuit Rosé Brut, krásně ovocné ve vůni i chuti (lesní směs s převahou malin). Velmi ovocné, zakulacené a lehce pikantní. Příjemné pití za neodpovídající cenu.

Závěrečný sekt Blanc de Blancs 2008 z odrůdy Chardonnay byl velmi problémovým vínem, které odcházelo do věčných lovišť. Vůně kvašeného ovoce se zřetelnou oxidázou. Obdobně v lehce nasládlé a kořenité chuti. „Prošlé víno“, které poněkud oslabilo celkově velmi příznivý dojem z ochutnávané provensálské sestavy. Škoda!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu“, který byl nepochybně ovlivněn i nepříliš příznivým poměrem cena/výkon u většiny ochutnávaných vín.

Cuvée La Chapelle Rouge – 9,3 bodu (z 10 možných), Cuvée la Chapelle Rosé – 8,8 b., Val des Vignes Rosé, Val des Vignes Rouge a sekt Cuvée d’une Nuit Rosé – 8,7 b., Val des Vignes Blanc – 8,5 b., Mas Bleu Rosé – 8,3 b., Mas Bleu Rouge – 8,2 b., Mas Bleu Blanc – 7,9 b. a sekt Blanc de Blancs – 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist