Viniční altán: Espaňa, Espaňa…

16. 8. 2010

Premiéra se vydařila: první Festival španělských vín ve Viničním altánu v pražské Gröbovce byl úspěšný. A nejen tím, že se ho zúčastnila minimálně stovka hostů, ale také zastoupením téměř dvou desítek španělských vinařství (včetně přímé účasti dvou představitelů vinařství z regionu La Mancha a Rioja) z těch nejznámějších, ale i méně známých vinařských oblastí Španělska.

Pořadatel festivalu, brněnská společnost Business Spain Center, a.s. (BSC) ve spolupráci se známou dovozní společností BMC Brno, s.r.o. nabídli hostům, dovozcům i odborníkům z gastronomie a vinoték k ochutnání na sedm desítek vín. A to nejen těch, která jsou již k dostání na našem trhu, ale i mnoha naprostých novinek. Ty teprve na své zákazníky čekají. A protože nelze popsat a ohodnotit všechna nabízená vína, ostatně stihl jsem ochutnat tak 50 procent vzorků, zmíním se alespoň o těch vínech, která bych zařadil mezi novinky a mohu potvrdit, že lahodila mému patru.

Bílých vín byla z pochopitelných důvodů na naší přehlídce menšina. Nicméně ochutnal jsem několik velmi pěkných vzorků. A to nejen nový ročník (2009) mého milovaného Viňa Vilano Verdejo z Ruedy. Potěšilo mne příjemně pikantní a aromatické víno Peňamonte Blanco 2009 z oblasti Toro D.O., krásně svěží a zároveň elegantní Albariňo Torre la Moreira ze slavné (na bílá vína) oblasti Rías Baixas. A pokud máte rádi ovocité chardonnay, pak by vás nepochybně potěšilo víno Blanco 2008 z Bodegas Artajoma (Navarra D.O.). Ze sladkých vín rozhodně zaujme Secua 2009 z vinařství Finca La Estacada (oblast Vinos de la Tierra de Castilla.

Španělská růžová vína bývají většinou (v porovnání s moravskými) mnohem plnější v barvě i chuti. Zdaleka ne všechna mi vyhovují, nicméně některá, především z Navarry a Rioji, doslova vyhledávám. Rosado Hacienda del Carche z oblasti Jumilla D.O. nebylo pro mne zcela ideální, nicméně za zmínku stojí u nás málo vídaná bohatá chuť malin. Příjemné a hezky pikantní bylo Argaray Rosado z Bodegas Artajomna (Navarra).

V království červených španělských vín jsem si našel tolik favoritů, že je ani nemohu všechny korunovat. Mé velké očekávaní splnila novinka v nabídce dovozní společnosti BMC Brno – Pago de la Jaraba Crianza 2007 (La Mancha D.O.). Víno ještě relativně mladé, ale krásně harmonické, bohatě ovocné s jemnými čokoládovými tóny v elegantním těle. A další největší favorité?

LG de Leze García (Rioja D.O.Ca.), Vega Real Crianza 2006 (Ribera del Duero D.O.) a Aranleón Reserva 2005 (Utiel-Requena). Opravdu krásné bylo cuvée Cabernetu Sauvignon a Monastrelu Hacienda del Carche 2007, Old Vineyards z oblasti Jumilla D.O.. A stejně tak Syrah Mont Reaga 2005 (Vino de la Tierra de Castilla). Nejen mne oslovilo víno s nenápadnou černou etiketou Finca la Estacada 2005, 18 meses en barrica. „Velké“ cuvée z odrůd Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah (Vino de la Tierra de Castilla).

Protože výborná španělská vína vytvářejí také patřičnou „španělskou“ atmosféru, bylo to velmi uvolněné a zároveň inspirující odpoledne i prodloužený večer ve Viničním altánu. A protože hosté si mohli většinu ochutnávaných vín také objednat, věřím že se s mnohými znovu setkáme – na stolech svých přátel a známých. Nebo přímo na tom vašem. A my se již těšíme na další setkání se španělskými víny ve Viničním altánu. Věřím, že jsme tím zahájili hezkou tradici…

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist