Vinidi – …víno, čo vás drží nad vodou

23. 3. 2011

Vážení milovníci vín,

dovolte mi představit mladé, slibně se rozvíjející slovenské vinařství Vinidi, které nyní vstoupilo i na český vinařský trh.

Vinařství začalo zpracovávat hrozny roku 2008 v katastru obce Báb, nedaleko Nitry, kde si vybudovalo skvostné vinné sklepy s moderní a šetrnou technologií na výrobu. Zároveň si v té samé oblasti založilo 50 ha vlastních vinic, z nichž je 30 ha nově vysázeno, a zrovna v tuto chvíli se připravují vína s panenské sklizně, kterou bude možno v brzké době ochutnat. Ostatní vinice mají průměrné stáří 8 let. Specifikou vinic v této oblasti je vysoký podíl aktivního vápence v půdě, jenž se v chuti vína následně odráží příjemnou intenzivní mineralitou.

Cílem hlavního enologa, pana Romana Holce je zanechat v každé láhvi Vinidi svůj rukopis. Zaměřuje se hlavně na to, aby každé víno mělo svou typicky odrůdovou charakteristiku, bylo plné, extraktivní a hlavně vyvážené. Již na vinicích provádí striktní redukci hroznů, která čítá 1 kg na keř. Následně všechna bílá vína zrají v nerezových tancích s kontrolou teploty. Červená vína prochází zráním i na sudech. Nejedná se ovšem jen o klasické sudy „barrique“, ale především o velkoobjemové s kapacitou až 5000 litrů.

V kombinaci všech těchto faktorů se nelze divit, že vinařství si již za krátkou dobu působení získalo respekt na vinařské scéně. Přiváží si medaile nejen ze slovenských soutěží, ale i z Vídně. To celé aktuálně završuje i ocenění na World Label Awards 2010 za nejhezčí etiketu světa, a to nejen mezi víny, ale i všemi možnými produkty.

Na české scéně je možné najít vína z vinařství Vinidi přibližně půl roku a za tu dobu si již našla mnoho příznivců z řad profesionálů, ale i laiků. Nyní doufám, že se věhlas bude dále rozvíjet a hlavně se vína dostanou k ochutnání všem, kteří ocení kvalitní víno. Každý, kdo o to má zájem, nechť navštíví stránky www.vinidi.sk, kde nalezne odkazy na prodejce, popřípadě je možno se obrátit přímo na pražskou pobočku a domluvit si osobní doručení.

Věřím, že si najdete cestu ke sklence dobrého vína z Vinidi.

Lukáš Tala, zástupce vinařství pro ČR

TOPlist