Vinná krása s převahou Apúlie

4. 11. 2016

     Pravidelný host Viničního altánu Dalibor Salivar, který dováží především italská vína prostřednictvím své společnosti Víno SD, přivezl na prezentaci převážně vína z jihoitalské Apúlie. Z jedenácti vzorků jich bylo celkem sedm. Zbývající pak z Veneta, Sicílie, Piemontu a dokonce i z maďarské Tokaje.
      A zahájili jsme „bublinkami” – vínem Prosecco Millesimato 2015 z vinařství Borgo Grito. Příjemná ovocná vůně po bělomasé broskvi. Také chuť bohatě ovocná, lehounce nasládlá a malinko pikantní. Perlení středně bohaté, poměrně vytrvalé. Takové mazlivé Prosecco.
      Zajímavé bylo Chardonnay Passolo 2014 se sicilského vinařství společnosti Rocca. Vůně ovocně-minerální, stejně jako poměrně uhlazená a šťavnatá chuť. Překvapivě pikantní na víno z nejjižnější Itálie.
      O něco vstřícnější, ale i trošku dražší bylo Vermentino 2015 z Azienda Agricola Rocca v Apúlii. Vůně ovocně-květinová, delikátní. Chuť téměř identická, uhlazená, objevily se citrusy i jemná grepová hořčinka v pikantní koncovce.
      Následovalo víno z Piemontu, Remajor Bianco 2014, cuvée z odrůd Cortese, Chardonnay a Sauvignon Blanc (vinařství Dessani, součást společnosti Rocca). Ve vůni světlé ovoce, lipovina a jemné máslové tóny. V chuti středně plné, ovocné a svěží s pikantním ocáskem. Aby bylo prvotřídní, k tomu by potřebovalo plnější a elegantnější tělo.
      O maďarskou vsuvku mezi italskými víny se postaral Tokaji Furmint Dominium 2013 z vinařství Pannon Tokaj. Krásné suché tokajské za vyšší cenu s vůní vyzrálého světlého ovoce, květin a jemných minerálů. V téměř identické, plnější chuti byly navíc cítit delikátní tóny lipového květu. Jemně nasládlé, ale příjemně pikantní víno.
      Následovalo šest vín z Apúlie. První bylo růžové Amornero Rosato 2015, cuvée odrůd Malvasia Nera a Negroamaro. Jižní typ „růžovky”, ale žádné tmavé, sladké a unavené víno. V bohaté vůni kompotované zahradní jahody. Stejně tak v plnější, výrazně aromatické a pikantní chuti.
      Následující víno je určeno především pro export do USA, proto také ten v Kalifornii známý název – Zinfandel Rosso, tedy jinak jihoitalské Primitivo 2014. V bohaté vůni kombinace tmavého ovoce a lesních plodů. Chuť ovocná, „čistá” (višně, ostružiny, borůvky), šťavnatá a lehce pikantní. Komerčně dobře vyladěné víno.
      Trentatre 2014, oblíbené cuvée z nabídky společnosti Rocca jsem zařadil mezi dvě vína večera s nejlepším poměrem cena/výkon. Víno z místních odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Montepulciano nabídlo ve vůni tmavé peckoviny, především v podobě višní v čokoládě. Ty převládaly v jemně kořenité a šťavnaté chuti.
Ještě o chloupek víc mi chutnalo Belconte 2014 z odrůd Negroamaro a Primitivo. Ve vůni tmavé ovoce a jemná čokoláda. V uhlazenější chuti nazrálé tmavé ovoce, měkce šťavnaté a lehounce pikantní. Příjemné pití také pro delší posezení.
      Na závěr pro mne dvojka a jednička večera. Nero di Troia 2014 IGT Puglia ze společnosti Rocca bylo ve vůni výrazně ovocné s tóny jemné čokolády. V chuti vyzrálé tmavé ovoce s náznakem džemu. Tělo uhlazené a měkce pikantní. Pro mne příjemné překvapení za dobrou cenu.
      Posledním vínem večera ve Viničním altánu bylo již známé Passolo Rosso, tentokrát ročník 2013 (rovněž vinařství Rocca). Cuvée z odrůd Primitivo a Negroamaro s vyšším alkoholem (14,5 %), nicméně dobře zakomponovaným. Ve vůni tmavé ovoce s decentním náznakem čokolády. V chuti uhlazené, bohaté na vyzrálé tmavé ovoce, stopa čokolády. Elegantní víno s delším závěrem na patře.
      Nejlepší víno večera, což svým způsobem potvrdilo hodnocení „vrcholového týmu”:
Passolo Rosso – 9,1 bodu (z 10 možných)), Nero Di Troia – 9 b., Belconte – 8,9 b., Trentatre a Tokai Furmint – 8,8 b., Vermentino a Zinfandel Rossso – 8,7 b., Prosecco Millesimato a Remajor Bianco – 8,6 b., Chardonnay Passolo a Amornero Rossato – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist