Vinná radost z Mikulčic
15. 11. 2018
Slavili jsme vlastně dvakrát. Narození jeho dcery jsme s vinařem Petrem Maradou z Mikulčic zapili sektem Ryzlink brut 2015. A bylo to rozhodně nutné, protože každé vinařovo dítě si v dnešní personální krizi takovou „vzpruhu do života” rozhodně zaslouží. Ještě jednou blahopřejeme! A ve vší skromnosti jsme si také připomněli jubilejní dvanáctistou ochutnávku ve Viničním altánu od roku 2004.
Vstupní sekt voněl po nazrálém světlém ovoci, především peckovinách. V chuti byli peckoviny lehounce kompotované, malinko zakulacené a měkce pikantní. Víno zrálo 15 měsíců na kalech, což mu dodalo jistou mazlivost.
První tiché víno, Veltlínské zelené 2017 v kabinetním provedení, bylo suché. Ve vůni lehce kořenité, nazrálé světlé ovoce s jemnou stopou květin. Chuť měkce ovocná, šťavnatá a pikantní, jen méně výrazná.
Následovalo další spontánně kvašené víno – Sauvignon 2017 v pozdním sběru. Ve vůni jemně minerální světlé peckoviny. Také v chuti světlé peckoviny, především bělomasá broskev. Suché víno s pikantním ocáskem.
Zemský Hibernal 2017 měl cukernatost moštu na úrovni pozdního sběru. Vůně ovocná s převahou citrusů. V plnějším těle bylo víno šťavnaté a pikantní. Zřetelné bylo nazrálé světlé ovoce s jemnými citrusovými tóny. Mošt ležel tři dny na slupkách, a víno kvasilo a zrálo v plastu. Trošku netradiční Hibernal, ale příjemný na delší pití, chutnal mi.
Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru zrál v akátovém sudu. Vyzrálejší víno s nazlátlou barvou vonělo po světlém, lehounce kořenitém ovoci s delikátními vanilkovými tóny. V plnější a pikantní chuti byl ryzlink šťavnatý v aromatické, lehce vanilkové a květinové koncovce. Dávám přednost zrání ve velkém dubovém sudu, který nepředává vínu onu výraznější „voňavost”.
Platí to i o Rulandském šedém 2015 v pozdním sběru, opět v akátu. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, spíše kompotované, květy a sušená kůra citrusů. Chuť ovocná (citrusy), pikantní s náznakem jemných karamelových tónů. Víno leželo dva dny na slupkách.
Zemské Chardonnay 2016, barrique, vonělo po nazrálém světlém ovoci, jemné vanilce a špetce medu. V chuti téměř identické, navíc s náznakem karamelových tónů, šťavnaté a pikantní.
Prvním ze tří červených byl zemský Merlot 2015, víno však obsahovalo asi 20 % Svatovavřineckého. Ve vůni tmavé peckoviny s lehkou stopou lesních plodů. „Čisté”, ovocité víno s převahou tmavých peckovin, nekomplikované a pikantní v koncovce.
Pro mne nejlepším vínem večera, a musím přiznat, že jsem to nečekal, byl Modrý Portugal 2016, zemské víno s cukernatostí moštu 22 °NM. V plnější vůni tmavé ovoce s kořenitou a čokoládovou stopou a s dotykem dřeva. V chuti bohaté na vyzrálé tmavé ovoce. Nechyběla jemná čokoláda, lehká kořenitost a uhlazený, poměrně delší, téměř elegantní závěr s malinko pikantním ocáskem.
Pěkná byla i Frankovka 2015 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé ovoce v čokoládové vestičce. V chuti asi trošku lehčí víno, ale bohaté na tmavé ovoce. Nechyběl letmý dotyk čokolády.
A na závěr přišla specialitka v podobě vína Tramín červený 2016, oranž. Tedy „oranžové” víno. V pěkné vůni byly cítit lehce kořenité tramínové tóny. Stejně tak v chuti, kde byla zřetelná citrusová stopa. A také delší, pikantní koncovka.
Velmi pestrý vinný večer se sympatickým a vstřícným vinařem vybídl k dalšímu opakování, tedy v příštím roce. Na některá avizovaná vína se již těším!
Početně poněkud oslabený „vrcholový tým“ ocenil vína z Mikulčického vinařství takto:
Modrý Portugal 2016 – 8,9 bodu (z 10 možných), Tramín, oranžové víno – 8,8 b., Sekt Ryzlink Brut, Sauvignon 2017, Hibernal 2017, Chardonnay 2016 a Frankovka 2015 – 8,7 b., Merlot 2015, Veltlínské zelené 2017 a Ryzlink rýnský 2015 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý