Vinná radost z Tvrdonic

8. 10. 2012

Je to radost ochutnávat s Janem Balgou jeho vína z tvrdonického vinařství BMV. Tentokrát nám jich představil třináct, všechna z ročníku 2011. Bylo tedy z čeho vybírat, navíc většina vín nám opravdu polaskala chuťové pohárky.
Vstupním vínem byl kabinetní Müller Thurgau, polosuché, ovocité a poměrně šťavnaté víno, které nejen zavínilo, ale také potěšilo. Každopádně příjemné a nekomplikované víno na běžné, a také delší pití.
Minimálně na jeho úrovni byl rovněž polosuchý (formálně ještě suchý) Ryzlink vlašský v pozdním sběru, ovocně-minerální víno ve vůni (plus špetka květin) i chuti s tóny citrusů. Šťavnaté a pikantní víno z mikulovské vinice Pod Svatým kopečkem.
Polosuché Rulandské bílé v pozdním sběru nabídlo ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemné květinové tóny. V těle plnější, zakulacené a ovocné, zároveň však pikantní s delší dochutí. Takové víno nazývám mazlivým.
Výborné bylo Chardonnay v pozdním sběru, suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru (5,5 g/l) a kyselin (5,7 g/l). Ve vůni světlé ovoce a jemné máslové a minerální tóny. V chuti plné, kulaté a šťavnaté. V závěru jemné vanilkové tóny po částečném (1/3 vína) zrání v bariku. Opravdová lahůdka, dubovým sudech nádherně políbená.
Neméně vzrušující byl polosuchý Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Ve vůni broskvově-meruňkový, jemně minerální. Chuť plná, šťavnatá a pikantní, závěr dlouhý a opravdu bohatý. Víno je již připraveno k pití, kratší ležení mu však rozhodně neuškodí!
Polosuché Rulandské šedé v pozdním sběru zaujalo bohatou vůní tropického ovoce. V chuti plné, nasládlé a výrazně ovocné. V dochuti pak jemně pikantní – víno především pro slavnostní příležitosti.
Rovněž polosuchý Tramín červený ve výběru z hroznů potěšil velmi příjemnou vůní (čajová růže, ovoce, především grep), chuť čistá, jemně nasládlá, ale dostatečně pikantní v zakulaceném těle s ovocným (grepovým) závěrem.
Víno ze slovenské odrůdy Děvín neochutnáváme ve Viničním altánu často, vždy to však je zajímavá zkušenost. V tomto případě víno ve výběru z hroznů poskytlo i velmi příjemný vinný zážitek. Polosladké víno téměř na hranicí sladkého potěšilo krásnou vůní (zralé citrusy, jemný muškát). V sladké, ale dostatečně pikantní chuti bylo víno jemně kořenité, měkce citrusové a lahodné s lehkým botrytickým „štychem” v závěru na patře.
Příjemně překvapil kabinetní André klaret, polosladké víno s vůní jemných peckovin. V chuti bohatě ovocné, pikantní se šťavnatou dochutí.
Prvním červeným byl Modrý Portugal v pozdním sběru. Velmi suché víno (O,1 g/l zbytkového cukru) s vůní kompotovaných višní a třešní. V chuti opět tmavé peckoviny s lehkou pecičkou. V závěru uhlazené, jemně pikantní a lehčí víno pro běžné pití, zvláště v létě.
Mnohem zajímavější (ale stejně suchý) byl Neronet barrique ve výběru z hroznů. Ve vůni tmavé ovoce, stopa kůže a minerálů. V chuti identický, delikátně pikantní s jemnými vanilkovými tóny po zrání v bariku (do 12 měsíců v novém sudu s francouzského dubu). Velmi atraktivní víno s pěknou perspektivou.
A na závěr sladká dvojtečka v podobě bobulových výběrů. Nejprve Frankovka klaret s velmi výrazným zbytkovým cukrem (183 g/l) a mimořádně nízkým alkoholem (5,5 g/l). Ve vůni lehce ovocné se stopou minerálů a ušlechtilé plísně. Chuť plná, sladká s příjemně pikantní dochutí a jemnou minerální stopou.
O poznání krásnější byl bobulový výběr z Rulandského šedého. Jen o malinko méně zbytkového cukru (180 g/l), ale o poznání vyšší kyselina (7,7 g/l) a také alkohol (8,7 g/l). Pěkná vůně světlých peckovin, chuť sladká a překvapivě velmi pikantní a šťavnatá. Krásná, vysoce extraktivní „šedivka” (37 g/l bezcukerného extraktu), rozhodně elegantní a fajnové víno pro slavnostní příležitosti.
Výrazné kvality vína ocenil také „vrcholový tým”. Tady je jeho celkové hodnocení:
Rulandské šedé, bobulový výběr a Ryzlink rýnský – 9,1 bodu (z 10 možných), Děvín a Chardonnay – 9 b., Neronet barrique, Frankovka klaret, André klaret a Tramín červený – 8,9 b., Rulandské šedé v pozdním sběru – 8,8 b., Modrý Portugal – 8,5 b., Rulandské bílé a Ryzlink vlašský – 8,4 b. a Müller Thurgau – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist