Vinné dárky sklepmistra Buriánka
15. 8. 2017
Po více než roce nám pravidelný host Viničního altánu Jaroslav Jakubec představil tucet vín, převážně z ročníku 2016, a my se mohli přesvědčit o tom, že Vinařství ZD Němčičky úspěšně pokračuje v nastoupeném novém trendu.
Ochutnali jsme osm bílých vín, jeden klaret a jedno růžové, a nakonec dvě červená, a to ze dvou kvalitativních řad.
Vstupním vínem bylo zemské Veltlínské zelené 2016. Suché víno nabídlo ve vůni ovocně-minerální tóny. Stejně tak v jemně nasládlé chuti. V lehce zakulaceném těle bylo víno poměrně šťavnaté. Příjemně pitelné víno na delší trať.
Zemský Ryzlink vlašský 2016 měl velmi vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (7,3 g/l a 7,1 g/l). Ve vůni výrazně ovocný, jemně kořenitý. V chuti nazrálé světlé ovoce, tělo zakulacené, lehounce nasládlé a šťavnaté, v bohatě ovocném závěru pak měkce pikantní.
Zemský Irsai Oliver 20126 byl polosuchý, voněl po květinách a jemných citrusech. Chuť ovocně-květinová (citrusy, především grep), lehce nasládlá, šťavnatá a měkce pikantní. V dochuti jsem cítil lehké tóny majoránky. Víno, kterého si dám tak jednu sklenku.
Suchý Sauvignon 2016 byl rovněž zemský s trošku vyšším zbytkovým cukrem (5,1 g/l). Ve vůni jsem cítil světlé ovoce a vzdálené tóny černého rybízu a černého bezu. V suché chuti byl ovocný, měkce pikantní s jemným dotykem černého rybízu a černého bezu. V závěru byla zřetelná citrusová stopa (včetně sušené kůry).
Ze všech vín večera mi nejméně chutnal zemský Tramín červený 2016, polosladké víno s jemnější vůní vyzrálého ovoce a jemných minerálů, která se však velmi pomalu otevírala. Ve sladší chuti převládalo džemovité světlé ovoce, lehounce kořenité. Jiný, pro mne málo vstřícný tramín.
Následovala Frankovka klaret 2016, polosuché zemské víno s vůní jemných tmavých peckovin. Vyšší kyselina (8 g/l) byla vyvážena zbytkovým cukrem (13 g/l). V lehce nasládlé chuti převládaly delikátní třešně a višně. Šťavnaté víno s delším závěrem pro každé roční období.
Chutnalo mi také Svatovavřinecké rosé 2016, formálně suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (po 7,5 g/l). Ve vůni kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. Chuť bohatě ovocná, malinko nasládlá a šťavnatá. V plnějším těle bylo víno výrazně pikantní.
Následovalo polosladké Cuvée Blanc 2016 (Tramín červený & Pálava), zemské víno s cukernatostí moštu na úrovni výběru z hroznů. Vůně ovocně-květinová s delikátními tóny lehce kořenitých citrusů. Chuť téměř identická, šťavnatá a nasládlá s měkce pikantním ocáskem. Víno ideální pro slavnostní přípitek.
O poznání více mi chutnal suchý Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru, první ochutnávané víno z vyšší řady Premium. Vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina (7,8 g/l a 7,5 g/l) s krásnou vůní vyzrálých světlých peckovin se vzdáleným „předpokojem” petroleje. V chuti lehce minerální a šťavnaté světlé peckoviny. V závěru bylo víno měkce pikantní, a také elegantní.
Pro mne jedním ze dvou nejlepších vín večera bylo Rulandské bílé 2016, zemské víno z řady Premium, které prošlo batonáží, tedy ležením na kvasničních kalech (v tomto případě 6 měsíců). Polosuché víno s malinko vyšším alkoholem (13,5 %) a s měkce ovocnou vůní. V uhlazené, až mazlivé ovocné chuti bylo víno lehce pikantní s příjemně delší koncovkou. Víno pro delší potěšení.
Na závěr dvě červená vína z ročníku 2015. Nejprve Modrý Portugal 2015, zemské víno s pěknou vůní po třešních a višních. V chuti krásně ovocné, „čisté” a uhlazené s měkce pikantním závěrem. Ideální červené pro teplé letní dny. Ale nejen pro ně.
A ještě lepší byla pro mne Frankovka 2015 v pozdním sběru z řady Premium. V několikavrstevné vůni převládalo vyzrálé tmavé ovoce s letmým dotykem čokolády a kůže. V plné chuti bohatě ovocná, uhlazená s jemnou stopou čokolády v delším a elegantním závěrem. Rovněž pěkně mazlivé víno s jistým potenciálem zrání.
Opravdu vydařený večer s vinnými dárky sklepmistra Pavla Buriánka.
Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Frankovka 2015 – 9 bodů (z 10 možných), Rulandské bílé 2016 – 8,9 b., Ryzlink rýnský 2015 a Frankovka klaret 2016 – 8,8 b., Ryzlink vlašský 2016, Modrý Portugal 2015, Svatovavřinecké rosé 2016 a Cuvée Blanc 2016 – 8,7 b., Sauvignon 2016 a Veltlínské zelené 2016 – 8,6 b. Irsai Oliver 8,5 b. a Tramín červený 2016 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý