Vinné lahůdky z „dílny“ Susany Balbo

1. 7. 2010

Opravdu velmi pěkná vína jsme ochutnali ve Viničním altánu díky dovozní společnosti Calibra, s.r.o. A není také divu, vždyť pocházejí z „dílny“ slavné vinařky Susany Balbo, která předtím pracovala pro argentinskou vinařskou ikonu Nicoláse Catenu.

Tradiční host Viničního altánu, sommelier Martin Marek, nám představil osm vín z vinařství Dominio del Plata v argentinské Mendoze. Vína ze tří kvalitativních řad – Anubis, Crios a Benmarco působí navenek velmi skromně, ale láhve skrývají prvotřídní kvalitu, která osloví i náročnější konzumenty jihoamerických vín.

Rozhodně zaujalo již vstupní Crios Chardonnay 2007, vyzrálé víno na úrovni „reservy“. Je to typická ukázka sofistikované práce vinaře s barikem – 6 měsíců v bariku, z toho 80 % ve dvakrát použitém a 20 procent v jednou použitém!!! Víno voní po nazrálém ovoci, naznačuje stopu vanilky a máslových tónů. V chuti opět bohaté ovoce (meruňka, broskev, mango) s vanilkovým závojem s pikantním závěrem. Víno s pěkným poměrem cena/kvalita.

Crios Torrontés 2005 patří mezi pravidelně vysoce hodnocená vína z tohoto vinařství. Klasická argentinská odrůda Torrontés dává vínu vůni po jemném muškátu, jasmínu a květinách, ale také zralých citrusech (mandarinka). V chuti velmi ovocné s koncovkou přezrálého grepu včetně lehounké hořčinky. Elegantní a příjemně pikantní víno s jistou noblesou.

Malbec Anubis 2006 je víno z nejnižší řady vinařství, ale kvalitou srovnatelné s mnohem výše deklarovanými víny z jiných argentinských bodegas. Opět speciální práce ve sklepě – 75 % vína zrálo v nerezu, zbytek 9 měsíců v bariku. Ve vůni nejprve zralá lesní směs, po chvíli tmavé peckoviny a špetka čokolády. Chuť měkce ovocná (višně, ostružiny i borůvky) se sládnoucími taniny. Pěkně harmonické víno, překvapivě lehounké s náznakem sametu na patře.

Malbec ve vyšší řadě Crios z ročníku 2006 měl obdobnou vůni jako jeho odrůdový bratříček, jen působil vyzrálejším dojmem. Ve vůni a chuti lesní směs (ostružiny, borůvky) a čokoláda. Tělo hutnější s výraznější vanilkovou a čokoládovou stopou. Víno zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského dubu, z toho dvě třetiny v novém.

Velmi zajímavé a opravdu netradiční bylo následující cuvée Crios Syrah-Bonarda 2006. Krásná vůně (ostružiny, maliny, borůvky) a bohatá ovocná, vlastně identická chuť. Tělo měkce uhlazené, lehce pikantní s ještě zřetelnými tříslovinami. Na víně, které zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského dubu, je rozhodně zajímavé také to, že bylo sceleno až těsně před lahvováním. Velmi příjemné pití i na delší trať.

Ale ještě výrazněji mi chutnal (možná nejvíce ze všech vín) následující Crios Cabernet Sauvignon 2006. Ve vůni kořenité tmavé peckoviny v čokoládě. V chuti sušené plody (višně, švestky) s jemnou čokoládou. Zakulacené a plné víno s krásně dlouhým závěrem.

A na závěr dvě vína z řady Benmarco. Nejprve Malbec 2003 s přídavkem Bonardy (10 %). Obě odrůdy kvasily odděleně a po scelení zrály 11 měsíců v novém bariku z francouzského dubu (50 %) a druhá polovina ve 2 roky starém bariku z amerického dubu. Víno vonělo po velmi nazrálé lesní směsi a koláči s ovocným džemem a čokoládou. V chuti bohaté džemované peckoviny (náznak švestkových povidel) a čokoláda. V příjemně pikantní dochuti jsem cítil tóny zralých fíků.

Degustaci jsme zakončili vínem Benmarco Cabernet Sauvignon 2005 (15 % odrůdy Bonarda a 5 % Cabernet Franc), které zrálo v barikových sudech z francouzského a amerického dubu. Víno bojovalo o mou největší přízeň s Criosem Cabernet Sauvignon. Téměř to byla remíza. Ve vůni krásné višně v čokoládě s ořechovým závojem. V chuti kořenité peckoviny ve formě džemu. Tělo uhlazené se sladkými tříslovinami v pikantní dochuti. A opět na závěr speciální jemná dochuť, která mi připomínala anýz. Pěkné, pěkné, pěkné…

Bylo to opravdu potěšení s víny, která nevynikala bohatou adjustáží (až na milou etiketu s „pacičkou“ u řady Crios), ale bohatým obsahem lákajícím k dalším douškům.

Také trochu oslabený „vrcholový tým“ si pochutnával. Zde je jeho hodnocení:

Benmarco Cabernet Sauvignon a Crios Cabernet Sauvignon – 9,2 bodu (z 10 možných), Benmarco Malbec a Crios Syrah-Bonarda – 9,1 b., Crios Malbec – 8,9 b., Crios Torrontés – 8,7 b., Malbec Anubis – 8,5 b. a Crios Chardonnay – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist