Vinné lahůdky z Rajhradu

6. 12. 2018

     Šéf Rajhradského klášterního vinařství Jiří Ruibar tentokrát do Viničního altánu nepřijel, nicméně prezentaci třinácti vzorků vinařství jsme si rozhodně užili. Marek Javora nám připravil opravdu prvotřídní vinný večer. S odbornou erudicí i šarmem představil osm bílých, jedno růžové a čtyři červená vína. A to od archivního z ročníku 2011 až po mladé víno z letošní sklizně.
      Vstupním bylo Veltlínské červené rané 2017 v pozdním sběru (řada Classic). Suché víno s ovocitou vůní i chutí (pečené jablko, křížaly). V chuti poměrně šťavnaté a měkce pikantní. Příjemné víno pro běžné pití, vstřícné zavínění.
      O poznání sofistikovanější byl Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru (Classic). Opět suché víno s medově-ovocnou, jemně kořenitou vůní. V chuti nazrálé světlé ovoce, tělo zakulacené, šťavnaté a měkce pikantní s lehounce pepřovitým ocáskem.
      Z trošku jiného „soudku” bylo Mešní víno 2016, sur-li. Cuvée Veltlínského zeleného a Rulandského bílého z řady Exclusive bylo suché s jemnou ovocně-květinovou vůní (převaha světlých peckovin). V chuti ovocné, šťavnaté s náznakem delikátních karamelových tónů po zrání na jemných kalech. V koncovce zřetelně pikantní.
      Pěkný a hlavně perspektivní byl Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru (Exclusive). Výrazně pikantní víno (8,1 g/l kyselin) s ovocně-minerální, lehounce kořenitou vůní. V téměř identické chuti zakulacené, měkce pikantní s malinko nasládlým ocáskem. Vínu by slušelo ještě další ležení v láhvi.
     Chutnalo mi Rulandské bílé 2017 v pozdním sběru (Exclusive). Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem a kyselinou (8,3 g/l a 7,6 g/l). Ve vůni světlé peckoviny v lehce kompotovém provedení. Stejně tak v zakulacené, šťavnaté a pikantní chuti s „pecičkovou” koncovkou.
      Rulandské šedé 2017 v pozdním sběru (Exclusive) bylo polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce (částečně jižní plody) a květin. V chuti nasládlé, zakulacené, šťavnaté i pikantní. Zřetelné byly tóny exotického ovoce.
      Hodně komentované i populární bylo polosladké víno Sv. Scholastika 2017 v pozdním sběru (řada Classic). Cuvée s dominancí odrůdy Müller-Thurgau vonělo po vyzrálém světlém ovoci s jemnou minerální stopou. V chuti výrazně nasládlé, ovocné a jemně minerální. Svým způsobem takové mazlivé víno, oblíbené především mezi dámami. Na bílé víno pěkný bezcukerný extrakt (26,4 g/l).
      Rozhodně nejlepším bílým vínem večera bylo Chardonnay 2015 v pozdním sběru, sur-lie, barrique (Exclusive). Zřetelně suché víno s vyšším alkoholem (14 %) vonělo po kombinaci vyzrálého světlého ovoce a medu v téměř neviditelném karamelovém závoji. V plné a uhlazené chuti bylo identické (vyzrálé světlé peckoviny a jemné citrusy), zakulacené až mazlivé s jemně pikantním ocáskem. Lahůdka!
      Prvním červeným vínem večera byl Dornfelder 2016 v pozdním sběru. Ve vůni třešně, višně. V chuti tmavé ovoce, uhlazené, zakulacené a jemně pikantní.
       Velmi mne oslovilo Svatovavřinecké gran rezerva 2011 v pozdním sběru (Exclusive). Ve vůni tmavé ovoce, lehce zakouřené. Stejně tak v uhlazené, zakulacené a lehce pikantní s náznakem sametu. Víno zrálo 2 roky ve velkých sudech.
       Neronet nepatří mezi moje nejoblíbenější odrůdy, my jsme ochutnali ročník 2015 v pozdním sběru (řada Exclusive). Klasická vůně tmavého ovoce a čokolády. Také v chuti kombinace tmavých peckovin, lesních plodů a čokolády. Zřetelné bylo jemné tříslo a poměrně pikantní koncovka.
       Pro mne nejlepším vínem večera bylo Rulandské modré 2015 ve výběru z hroznů (Exclusive). Ve vůni jemně džemovité a lehce kořenité tmavé ovoce. Obdobně v uhlazené, elegantní chuti s lehounce pikantní koncovkou. Víno z viniční trati Šibeniční vrch mělo pěkný bezcukerný extrakt (30,9 g/l) a zrálo 14 měsíců v pětisetlitrových sudech z francouzského dubu.
       A úplně na závěr růžová prémie – Love 2018, polosladké zemské víno, cuvée odrůd Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Ve výraznější vůni jahody se smetanou, v chuti navíc i tóny přezrálých třešní. Nasládlé, šťavnaté a lehce pikantní víno.
       Tentokrát kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z Rajhradského klášterního vinařství takto:
Chardonnay 2015 – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2015 – 9 b., Rulandské bílé 2017 – 8,9 b., Rulandské šedé 2017 a Svatovavřinecké 2011 – 8,8 b., Love 2018 rosé, Sv. Scholastika 2017 a Dornfelder 2016 – 8,7 b., Ryzlink vlašský 2017 a Ryzlink rýnský 2016 – 8,6 b., Mešní víno 2016 – 8,5 b., Veltlínské červené rané 2017 a Neronet 2015 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist