Vinné lekce španělské elegance

11. 9. 2013

      Už mnohokrát jsme testovali vybraná vína z nabídky dovozní společnosti BMC Brno, s.r.o. v tradičním putováním po španělských vinařských oblastech „od severu na jih”. Ing. Vladimír Hrbek, mezinárodní degustátor, milovník vín a častý host Viničního altánu, vybral tucet vín, která vynikala nejen kvalitou, ale zároveň výbornou cenou. Co víc si mohou degustující hosté přát?!
      Už vstupní víno z Bodegas Olcaviana v oblasti „zemských vín” Vino de la Tierra de Castilla naznačilo, že můžeme očekávat velmi pěkné vinné zážitky.  Cuvée 1564 blanco 2012 z odrůd Viognier, Chardonnay a Riesling nabídlo ve vůni nazrálé světlé peckoviny, jemné minerály a lehounkou stopu černého rybízu. Stejně tak v chuti, která měla navíc jemný vanilkový nádech díky částečnému zrání v bariku z francouzského dubu. Příjemně pikantní a šťavnaté víno za výbornou cenu.
      Potěšilo i následující víno Nuviana Blanco 2012 z oblasti I.G.T. Valle De Cinca v Aragonii. Stoprocentní Chardonnay z Bodega Nuviana (Grupo Codorniu) nabídlo ve vůni lehce máslové světlé peckoviny (především broskve a meruňky). V chuti rovněž tak. Tělo měkce zakulacené, lehounce nasládlé a příjemně pikantní. Opět skvělý poměr cena/výkon!
      Tradiční bílé víno z nabídky BMC Brno na degustacích ve Viničním altánu – tedy Viňa Vilano Verdejo z oblasti Rueda DO., tentokrát z ročníku 2012 – mi připadalo proti předchozímu ročního trošku odlišné. Především méně černého rybízu a černého bezu a více citrusů, hlavně mandarinek. A to ve vůni i v chuti. Tělo šťavnaté, zakulacené a bohatě ovocné. V dochuti spíše uhlazené a vstřícně pikantní.
      Jediným růžovým vínem bylo El Coto Rosado 2012 z oblasti Rioja D.O.Ca., cuvée odrůd Tempranillo a Garnacha (50/50). Suchá „růžovka” s vůní jahod, jemných tmavých peckovin v lehounkém minerálním kabátku. Chuť identická, pikantní se středně dlouhým závěrem. Pěkný bezcukerný extrakt – 23,8 g/l.
      Červená vína zahájilo Valdepalacios 2010 z Bodegas Leza, neformální roble (víno zrálo 4 měsíce v bariku) z odrůd Tempranillo a Garnacha. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny a špetka čokolády. V chuti tmavé ovoce, opět decentně kořenité s jemnou stopou čokolády a dubového sudu (zřetelné třísloviny, náznak vanilkových tónů). Víno by potřebovalo ještě nějaký čas ležet v láhvi a více se zjemnit.
      Agarena 2011 z Bodegas Murviedro (Utiel-Requena D.O.) působilo bohatším dojmem ve vůni i chuti. Cuvée odrůd Tempranillo a Cabernet Sauvignon vonělo po tmavém sušeném ovoci (višně, švestky) a jemných tónech čokolády. Ve vůni výrazné tóny sušených švestek, fíků a čokolády. Příjemné pití za dobrou cenu.
      A šli jsme ještě výš – Viňa Vilano Roble 2011 z oblasti Ribera del Duero D.O. Na degustacích ve Viničním altánu již tradiční víno s vůní výrazného tmavého ovoce a jemné čokolády. V chuti plné, převaha tmavého ovoce s náznakem višní v čokoládě, a s ještě zřetelnými tříslovinami. Víno zrálo v bariku z francouzského a amerického dubu.
      El Coto Crianza – „dámská” klasika z Rioji, ročník 2008. Ve vůni tmavé peckoviny, jemné minerály a závan živočišných tónů. Uhlazené, ovocité víno, elegantní s jemným náznakem čokolády. Lehounce pikantní v delší dochuti.
      Další velmi oblíbené víno večera – Corolilla Crianza 2010 z vinařství Bodegas Murviedro (Utiel-Requena DO). Víno stoprocentně z odrůdy Bobal potěšilo pěknou vůní višní v čokoládě. Stejně tak výraznou mělo chuť (tmavé peckoviny, čokoláda, vanilka). Ovocný závěr byl stále ještě měkce pikantní.   Víno zrálo 8 měsíců v bariku z francouzského dubu a následně ještě stejnou dobu v láhvi.
      Pro mne nejlepší byla následující dvě vína. Nejprve Viňa Jaraba Reserva 2007 (La Mancha DO), víno z dřívějších ročníků známé pod názvem Azagador. Cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Tempranillo a Merlot. Ve vůni přezrálé tmavé peckoviny (višně, třešně) a jemný závan čokolády. V chuti plné, uhlazené tmavé peckoviny, jemně pikantní s elegantním závěrem. Skvěly poměr cena/výkon, stejně jako u předchozího vína.
      Opravdu skvělý byl Syrah 1564 z vinařství Bodegas Olcaviano (Vino de la Tierra de Castilla). Ročník 2011, bohatá vůně tmavého ovoce (lesní směs).  Chuť měkce ovocná (borůvky, ostružiny), jemně pikantní v elegantní dochuti. Víno zrálo 4 měsíce v bariku z francouzského a „středoevropského” dubu.
      A na závěr jsme si zasloužili šumivé osvěžení – sekt Cava Marques de Monistrol 1882 Rosado Brut z odrůd Monastrell a Pinot Noir. Jemně ovocná vůně (lesní směs), ovocná, pikantní a jemně minerální chuť. Perlení středně bohaté, dochuť trošku kratší. Brut pro ty, kteří nemají rádi výrazně suché sekty.   Svěží tečka za vinným putováním po Španělsku s oblíbeným průvodcem Vladimírem Hrbkem. A ještě se musím pochlubit diplomem „Experto En Vinos”, který mi udělilo vinařství El Coto de Rioja S.A. Byl jsem poctěn a potěšen!
      Kompletní a spokojený „vrcholový tým” hodnotil španělská vína takto:
      Viňa Jaraba Reserva a 1564 Syrah – 9,1 bodu (z 10 možných), El Coto Crianza – 9 b., Corolilla Crianza – 8,9 b., Viňa Vilano Verdejo – 8,8 b., Viňa Vilano Roble – 8,7 b., 1564 Blanco – 8,6 b., Cava MM 1882 – 8,5 b., Nuviano Blanco a Valdepalacios – 8,4 b. a El Coto Rosado – 8,3 bodu.
Text Libor Chlupatý
Fotografie Ivana Chlupatá a Libor Chlupatý
 

TOPlist