Vinné potěšení, převážně z Villány

31. 8. 2012

     Další atraktivní ochutnávku výborných maďarských nám zařídil Kristian Ujlaky z dovozní společnosti Vinorum, s.r.o. A nejen to – získal pro tuto degustaci také tvůrce ochutnávaných vín, mladého vinaře Gábora Kisse ze slavné maďarské vinařské oblasti Villány. Několik vín pocházelo z méně známé oblasti Pécs, konkrétně z vinařství Matias, kde je však Gábor hlavním sklepmistrem.
      Vzhledem k nezaviněnému pozdějšímu příjezdu maďarského hosta jsme zahájili červenými víny, která nepotřebovala výraznější nachlazení. Prvním z nich byl Kiss Gábor Portugieser 2011 z Villány. Pro nás Modrý Portugal voněl po tmavých peckovinách – třešně a višně. V chuti uhlazené, měkce ovocné, lehce pikantní víno se středně dlouhou dochutí. Příjemné letní červené na běžné pití i k jídlu.
     Následující cuvée ve stylu Bordeaux – Kiss Gábor Codex 2010 – představuje základní kupáž vinařství. Obsahuje odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot, přičemž v bohatší vůni nabídlo cuvée lehce kořenité tmavé ovoce, kůži a náznak čokolády. V chuti identické se zřetelnými tříslovinami a stopou papriky. Víno zrálo 9 měsíců v bariku, a vše nasvědčuje tomu, že se ležením v láhvi bude dále zlepšovat.
      A šli jsme výš! Kiss Gábor Merlot 2008 polaskal vůní po višních v čokoládě. V chuti nechyběly tmavé peckoviny, čokoláda, ale také jemná vanilka. V mile pikantní dochuti byly zřetelné třísloviny. Víno zrálo 16 měsíců v bariku a bude se rovněž zlepšovat.
      Poslední červené – Kiss Gábor Merum 2009 bylo rozhodně nejlepším vínem večera. Opět cuvée stylu Bordeaux (Cabernet Sauvignon – 50 %,  Cabernet Franc – 30 % a Merlot – 20 %) bylo pěknou ukázkou bohatých červených vín z Villány. Vyšší alkohol (14,5 %), krásná vůně (džem, višně v čokoládě, stopa kůže a jemný nádech černého rybízu), bohaté tělo. V chuti identické s dostatkem sládnoucích tříslovin. Krásný výběr z různých tratí i sudu s dlouhotrvající dochutí. Víno zrálo 20 měsíců v bariku.
      Po čtyřech červených následovala tři bílá vína a závěrečné růžové. Prvním bílým byl Irsai Olivér 2011 z vinařství Matias v oblasti Pécs. Víno s výraznou muškátovou vůní s bohatými tóny citrusů. V chuti identické, ale velmi suché se zřetelnou kyselinou v závěru na patře. Osvěžení pro horké letní dny.
      Následující Sauvignon Blanc 2010 ze stejného vinařství nebylo rozhodně zdařilý. Ve vůní výrazné a neustupující živočišné tóny, v chuti drsná kyselina, která zakryla tóny černého rybízu a černého bezu. Měl jsem problém toto víno ochutnávat…
      To rozhodně neplatilo o následujícím Chardonnay 2009 z vinařství Matias. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemná stopa vanilky. V chuti ovocné, velmi pikantní s tóny vanilky a s jemnou minerální hořčinkou v závěru na patře.
      Posledním vínem maďarského večera bylo Roze 2011 z vinařství Gábora Kisse v oblasti Villány. Merlot s přídavkem Cabernetu Sauvignon (10 %) měl ve vůni nazrálé tmavé ovoce a trochu oříškových tónů. V chuti suché, bohatě ovocné v plném těle. Svěží „růžovka” nejen pro letní dny. Nikoliv sladká, ale velmi osvěžující vinná tečka za velmi hezkým večerem s výbornými víny a milým hostem z Villány.
      „Vrcholovému týmu” vína v drtivé vetšině chutnala. Tady je jeho výrok:
      Kiss Gábor Merum – 9,3 bodu (z 10 možných), Kiss Gábor Merlot – 9 b., Matias Pécsi Chardonnay a Kiss Gábor Roze – 8,9 b., Kiss Gábor Codex – 8,8 b., Matias Pécsi Irsai Oliver – 8,2 b., Kiss Gábor Portugieser – 8 b. a Matias Pécsi Sauvignon Blanc – 7 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist