Vinné potěšení, tentokrát bez Mistra

30. 7. 2012

Vinné potěšení, tentokrát bez Mistra
      Dámský fanklub Filipa Mlýnka, nekrásnějšího moravského sklepmistra, byl zklamán, že se Mistr nedostavil do Viničního altánu osobně jako loni a předloni. A tak se dámy a dívky musely smířit s devíti víny a s druhým nejkrásnějším mužem Vinařství Volařík, Jirkou Grmolcem, který hostům vína ze špičkového mikulovského vinařství představil. Ve Viničním altánu nikoliv poprvé.
      Vín bylo devět, všechna z ročníku 2011. Osm bílých a jeden narůžovělý klaret z Frankovky.
      Vstupním vínem bylo Veltlínské červené rané 2011 v pozdním sběru z viniční trati Věstoňsko v Perné. Pěkné víno s ovocně-květinovou vůní. V chuti nazrálé ovoce (sladké citrusy, tóny mandarinky), tělo kulaté, jemně nasládlé a příjemně pikantní.
      Následoval Müller Thurgau 2011 v pozdním sběru (trať Turold v Mikulově). Polosuché víno (13 g/l zbytkového cukru). Vůně výrazná (kombinace ovoce a květin), chuť ovocná (jižní plody), zakulacená, nasládlá a pikantní. V dochuti jemná mineralita. Příjemně šťavnatá „milerka”.
      Ryzlink vlašský 2011 v pozdním sběru (Plotny) byl výrazně suchý s ovocně-minerální vůní. V těle identický, svěží a pikantní s výrazným minerálním závěrem.
      O něco lépe na mne působilo Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru (Ořechová hora v Březí). Ve vůni květiny a jižní ovoce, v těle šťavnaté, ovocné a svěží s náznakem bílého pepře. Víno je v dochuti velmi pikantní (jen 1,5 g/l zbytkového cukru).
      Silně mu konkuroval Ryzlink vlašský 2011 v pozdním sběru (Zimní vrch v Dolních Dunajovicích). Polosuché víno s krásnou vůní (nazrálé ovoce a květiny) a šťavnatým, zakulaceným tělem. Pikaní, lehce nasládlá ovocná koncovka. Pěkný „vlašák”, který v láhvi ještě zkrásní.
      Ze všech vín mi nejvíce chutnal Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru z viniční trati U Boží muky v Perné. Polosuché víno, ovocně minerální (světlé peckoviny). V chuti broskve a meruňky, bohaté, šťavnaté s pikantním závěrem. Víno mělo trochu vyšší alkohol – 13,5 %. Chardonnay 2011 ve výběru z hroznů (Liščí vrch v Březí) bylo polosladké s vůní jižního ovoce s jemně máslovými tóny. V chuti nasládlé, zakulacené a bohatě ovocné. Opravdu mazlivé a příjemně pikantní víno se sladší dochutí.
      Neméně zdařilá byla rovněž polosladká Pálava 2011 ve výběru z hroznů (Anenský vrch v Bavorech). Vůně ovocná s jemnými tramínovými a lehounce minerálními tóny. Chuť plná, řekl bych macatá a lehce kořenitá. Tělo ovocné, medové tóny se stopou tramínové kořenitostí. Necelých 6 g/l kyselin dodalo vínu příjemnou pikantnost.
      Závěr byl ve znamení jediného vína z modré odrůdy – Frankovky. Konkrétně klaret 2011 v pozdním sběru z Liščího vrchu v Březí. Víno růžové barvy s vůní jogurtové lesní směsi. Chuť ovocná, nasládlá s pikantním závěrem. Mazlivé víno pro slavnostnější příležitosti, ale také k pití po celý rok.
     A takto hodnotil Volaříkova vína neúplný „vrcholový tým”:
Ryzlink rýnský a Pálava – 8,9 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský (Zimní vrch) – 8,8 b., Veltlínské zelené, Frankovka klaret a Chardonnay – 8,7 b., Ryzlink vlašský (Plotny) – 8,6 b., Müller Thurgau a Veltlínské červené rané – 8,5 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist