Vinné potěšení z Burgenlandu

12. 10. 2010

Před čtyřmi lety jsem měl možnost zúčastnit se akce Wine Summit, skvělého putování po několika vinařských oblastech Rakouska, zakončeného několikadenní návštěvou vinařského veletrhu VieVinum ve vídeňském Hofburgu. Při návštěvě Burgenlandu i veletrhu ve Vídni byla příležitost ochutnat množství vín z vinařství kolem Neusiedlerského jezera v blízkosti maďarských hranic. Mezi nejlepší rozhodně patřila ta z Weingut Umathum a Weingut Zantho.

Obě vinařství mají mnoho společného – především však vynikajícího vinaře Josefa Umatha. Weingut Umathum je menší, exkluzivnější, Zantho s nezaměnitelnými etiketami s ještěrkou patří mezi nejmodernější vinařství v Rakousku a jeho vína nabízejí výbornou kvalitu za velmi příznivou cenu.

Proč tak dlouhý úvod? Především proto, že vína z těchto mých oblíbených vinařství začal k nám dovážet Petr Zárybnický, pravidelný host Viničního altánu, kde již mnohokrát prezentoval vína moravských vinařů. A tak jsem se příznivě naladil na očekávané vinné potěšení z Burgenlandu, které se záhy, byť za poněkud úmorného vedra, dostavilo! Bylo horko, ale vína laskala na patře…

Petr Zárybnický nám představil jedenáct vín – pět z vinařství Zantho a šest z Weingut Umathum. A to pět bílých a šest červených (těmi je Bungenland proslavený). Vstupním vínem do horka byla „specialita“ Josefa Umatha – Maurersteig 2009 z Weingut Umathum, velmi lehké, svěží a pikantní ovocité víno s jemnou minerální stopou. Názory na ně se dost rozcházely. Zdá se, že toto cuvée s převahou Ryzlinku vlašského si ve své domovině našlo své konzumenty i srdce odborníků. Členové „vrcholového týmu“ se v hodnocení dost rozcházeli. Mně se veselé tělo tohoto vína rozhodně líbilo.

Veltlíny nejsou silnou zbraní Burgenlandu, nicméně Grüner Veltliner 2006 (Zantho) rozhodně potěšil. Byl osobitý, odlišný od veltlínů z Wachau či Kamptalu. Byl méně kořenitý, spíše měkce ovocný s převahou citrusů a světlých peckovin. Opět svěží a pikantní, s nižším alkoholem (11 %) a lehounkými minerální tóny v dochuti. Opět příjemné osvěžení.

Prvním opravdu větším vínem bylo Chardonnay 2008 (Umathum). Štavnaté, ale suché víno, které ve vůni i chuti (plné) kombinovalo nazrálé ovoce (především broskev), máslové a medové tóny a zároveň dotyk minerálů. Baculaté a příjemně pikantní chardonnay, které však neskrývalo jistou eleganci. Ostatně projevilo se to i na malinko vyšší ceně.

Velmi zajímavé bylo srovnání svou vín z odrůdy Sauvignon Blanc, kterou se v Rakousku chlubí především vinaři ve Štýrsku. Sauvignon Blanc 2009 (Zantho) byl příjemně suchý s výraznou vůní přezrálého ovoce, především citrusů (sladký grep) a jemného rybízu. V chuti jsem však již cítil zralou meruňku v pikantní, lehce minerální dochuti.

Přece jen o něco větší zážitek mi nabídl Sauvignon Blanc 2009 z Weingut Umathum. Vůně výraznější (přezrálé ovoce – grep, angrešt, černý rybíz), v chuti velmi šťavnatý, pikantní s pěkným a delším závěrem plným delikátních tónů černého rybízu. Opravdová lahůdka!

Toužebně očekávaná červená vína zahájil Zweigelt 2008 (Zantho). Víno s lehce živočišnou vůní a plné nazrálých peckovin. Zaznamenal jsem lehké tóny dřeva v pikantním a ovocitém (zralé višně) těle. A cítit byly také jemné minerály. Velmi kvalitní víno za dobrou cenu!

Víno St.Laurent 2008 ze stejného vinařství zrálo z 20 % v bariku, zbytek v nerezu. Toto Svatovařinecké vonělo po tmavé lesní směsi, lehounké vanilce a zřetelná byla i jemná mineralita. V identické chuti bylo příjemně pikantní, možná s výraznější minerálně-živočišnou stopou v podobě vlhké kůže. Opět velmi dobrý poměr cena/výkon!

A ještě větším zážitkem byl Zweigelt 2007, Reserve z Weingut Zantho. Svým způsobem cuvée (85 % Zweigelt, 10 % Frankovka a 5 % Svatovavřinecké. Pro mne to bylo snad nejlepší víno s převládajícím podílem Zweigeltu, které jsem v posledních dvou letech ve Viničním altánu ochutnal. Víno zrálo z 60 % v novém bariku, zbytek v použitém. V krásné vůni nabízelo višně, třešně, jemnou vanilku. V ovocném a plném těle bylo již uhlazené, delikátně pikantní v delší dochuti.

Z trochu jiného „těsta“ byl Zweigelt 2008 z Weingut Umathum. Ve vůni se výrazně živočišné tóny mísily s vyzrálými peckovinami (černé třešně). V obdobné a bohaté chuti byla navíc cítit hořká čokoláda, a v závěru také tóny černého rybízu. Víno, jehož hrozny pocházejí z keřů starých až 60 let, zrálo ve velkých sudech o objemu 1000 litrů. Opět atraktivní víno.

Naprostým vrcholem byla dvě velká vína z vinařství Umathum. Nejprve to bylo cuvée Haideboden 2007, směs Zweigeltrebe (62 %), Frankovky (18 %) a Cabernetu Sauvignon (20 %). Krásně naleželé a harmonické víno s vůní tmavých lesních plodů (borůvky), jemné kůže a špetky černého rybízu. V boubelatém a uhlazeném těle bylo víno krásně ovocné s lehkou stopou vanilky a čokolády v dochuti. Lahůdka!

A závěr byl ještě famóznější. Pinot Noir 2007 měl formu tekutého sametu v krásně ovocném kabátku z lesní směsi, který měl po kapsičkách špetky čokolády, vanilky a koření (skořice). Opravdu delikátní ovocité víno s krásnými, zřetelně sládnoucími tříslovinami. Absolutní špička mezi modrými pinoty nejen v Rakousku. Rozhodně mi chutnal mnohem víc, než mnohá burgundská vína v ceně i dvojnásobné!

A takto si pomlaskávali členové „vrcholového týmu“:

Pinot Noir 2007 (Weingut Umathum) – 9,7 bodu (z 10 možných), Haideboden 2007 (Umathum) – 9,4 b., Zweigelt 2007 Reserve (Weingut Zantho) a Sauvignon Blanc 2009 (Umathum) – 9,1 b., Sauvignon Blanc (2009 (Zantho) – 8,9 b., St. Laurent 2008 (Zantho) – 8,8 b., Chardonnay 2008 (Zantho) a Zweigelt 2008 (Umathum) – 8,7 b., Grüner Veltliner 2009 (Zantho) – 8,5 b. a Maurersteig 2009 (Umathum) – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist