Vinné potěšení z Vipavské doliny

9. 11. 2012

     Po delší době opět výborná slovinská vína ve Viničním altánu. Postarali se o ně manželé Urbanovi z dovozní společnosti Supervino.cz. Představili nám deset vín deset vín ze čtyř převážně malých vinařství v údolí řeky Vipavy, a to nejen bílá, ale také růžové a tři červená.
      Vstupním vínem byl Sivi Pinot (Pinot Gris) 2011 z vinařství Lisjak. Ovocité víno s vůní různých tropických plodů. V chuti měkce ovocné, kulaté, středně pikantní s poměrně šťavnatým tělem. Příjemné víno na delší pití.
      O rok starší Beli Pinot (Pinot Blanc) z vinařství Zaloščan byl ve vůni rovněž ovocný (nazrálé světlé plody), ale neskrýval také stopu chlebovinky a jemné máslové tóny. Stejně tak v poměrně šťavnaté chuti. Těle zakulacené, nazrálé s náznakem medových tónů.
      Následovala Pinela 2010 z mladého, poněkud provokativního vinařství Guerila (to naznačuje i název). Rovněž suché víno se zajímavou vůní citrusů doplněných jemným minerálním „štychem”. V chuti výrazně pikantní a ovocité, možná poněkud lehčí se stopou minerálů v delší dochuti se svěží kyselinku. „”
      Ze všech bílých mi nejvíce chutnal Zelen 2010 z vinařství Zaloščan de Adami. Suché víno s malým zbytkem cukru (3,9 g/l) a s příjemnou ovocně-minerální vůní. V těle plné, hezky kulaté a ovocné víno. Nechyběla špetka minerálů a potěšila šťavnatá dochuť.
      Nesmírně zajímavá byla možnost srovnat dvě bílé odrůdy s názvem Sauvignonu ze dvou vinařství. Nejprve „klasický” Sauvignon (Sauvignon Blanc) 2010 z vinařství Zaloščan de Adami. Suché víno muškátovými a téměř „tramínovými” tóny (růže, bergamot) ve vůni i chuti. V těle pikantní, svěží s lehkou grepovou hořčinkou v závěru na patře.
      U nás prakticky neznámý Zeleni Sauvignon (před staletími se na Moravě Sauvignon zelený údajně pěstoval) 2011 z vinařství Lisjak byl polosuchý (7 g/l zbytkového cukru, 4,5 g/l kyselin) s vůní světlých peckovin (hlavně bělomasá broskev) a jemných minerálů. V chuti kulaté, jemně pikantní s dochutí šťavnatého ovoce. Každopádně oba sauvignony byly poněkud odlišné od pro nás známého moravského „hlavního proudu”.
     Opravdu velmi pěkné bylo Piana rosé 2011 z odrůdy Merlot (vinařství Piana). Příjemně suché víno s vůní kompotovaných jahod s lehkým živočišným závojem. V chuti tmavá lesní směs s převahou jahod, ale také lehké tóny černého rybízu. Kulatá, šťavnatá a jemně nasládlá, téměř mazlivá „růžovka”.
      A následoval opět Merlot, tentokrát v klasické podobě, ročník 2007 z vinařství Zaloščan de Adami. Vůně výrazně ovocná (kompotované jahody) a čokoláda. V chuti lehká džemovitost, jemně pikantní, v závěru pak náznak černého rybízu, kůže a bylin. Pěkné víno, které o fous překonal následující    Cabernet Sauvignon 2007 ze stejného vinařství. Ve vůni tmavé ovoce, čokoláda a lehký živočišný závoj. V chuti tmavé peckoviny, náznak čokolády a kůže. Tělo uhlazené se sladkými taniny, jemně pikantní se stopou černého rybízu.
      Opravdovým vrcholem byl závěrečný Modri Pinot (Pinot Noir) 2005 opět z vinařství Zaloščan de Adami. Vůně lehce džemovitá, kombinace tmavé lesní směsi a peckovin. V těle identické, krásně uhlazené a jemně pikantní víno. Nesmírně potěší sladké taniny v závěru na patře. Krásně vyzrálé víno, elegantní, které je na svém vrcholu. Předpokládám, že na něm ještě nějaký rok vydrží.
      A ještě hodnocení spokojeného „vrcholového týmu”:
      Modri Pinot – 9,2 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon – 8,9 b., Zelen – 8,8 b., Zeleni Sauvignon a Merlot – 8,7 b., Sauvignon 2010 a Merlot Rosé – 8,6 b., Pinela – 8,4 b., Beli Pinot – 8,2 b. a Sivi Pinot 8,1 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist