Vinný koncert dirigoval Miloš Michlovský

18. 8. 2010

Netušil jsem, že do „hlavního sálu“ ve Viničním altánu se vejde tolik lidí. Osm desítek jich totiž navštívilo „historickou“ ochutnávku vín z vinařství Vinselekt Michlovský. Tamní vína přechutnáváme u nás pravidelně, poprvé se tak stalo za osobní účasti docenta Miloše Michlovského. A tím byl také dán tak velký zájem hostů.

Degustace byla rekordní nejen počtem hostů, ale také množstvím vzorků. Celkem jich bylo osmnáct – prakticky se všech z mnoha kvalitativních či speciálních řad, které vinařství produkuje. A tak jsme ochutnali jak vína z nižší řady Latitude 49, tak skvosty z exkluzivní řady Premier. Miloš Michlovský připravil degustaci netradičně po dvojicích vín, často bez ohledu na barvu vína či jeho zařazení do určité řady. Opravdu zajímavý, příjemný a inspirativní večer, třebaže nebylo snadné ukočírovat 80 hostů s jejich velkou touhou vyměňovat si informace o právě ochutnávaných vínech. Nicméně podařilo se to i díky „ústní smlouvě” vinaře s přítomnými milovníky jeho vín.

Kabinetní Frankovka 2009 rosé z řady Latitude 49 velmi dobře posloužila jako welcome drink i k zavínění. Veselé a pikantní víno za pěknou cenu. A po něm již začal degustační tanec atraktivních vinných dvojic.

Nejprve dvě kabinetní vína z řady Latitude 49 – Veltlínské zelené 2009 a Sauvignon 2009. Příjemná vína pro gastronomii za velmi pěknou cenu, hezky aromatická a dostatečně svěží a pikantní. Zvláště sauvignon s hezkou vůní (meruňky, broskve, černý rybíz) a lákavou, jemně nasládlou ovocitou chutí s bohatým zastoupením tónů černého rybízu, byl přítomnými velmi vysoko hodnocen, mimo jiné pro skvělý poměr cena/výkon.

Následovala dvojice z řady Harmony – Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru a Rulandské modré 2007 v pozdním sběru. V této „pinotovské dvojce“ dominovala „šedivka“ ze známé trati Věstoňsko v Perné. Víno částečně krášlené na kvasnicích (tedy sur-lie) nabízelo bohatší škálu vůní i chutí (nazrálé ovoce, med, hrozinky i čajové tóny). Víno harmonické a lehce pikantní v dochuti, pěkně pitelné. Rulandské modré působilo výrazně nazrálým dojmem (peckoviny, griotkové tóny), ale neskrývalo již lehkou unavenost.

Bio-dvojice měla podobu vín Malverina 2007 v pozdním sběru a Laurot 2008 v pozdním sběru. Pro Michlovského Malverinu mám již slabost počínaje vínem z ročníku 2004. Decentně ovocné víno s jemně vanilkovými tóny, které doplňovala pikantní chuť pomerančů a dalších sladkých citrusů. Šťavnaté bio-víno, které mi vždy chutná!

Málo známý Laurot potěšil hezkou tmavou barvou a vůní po kořenité lesní směsi. V lehčím těle bylo víno elegantní, ovocité s jemnou stopou vanilky a koření. Na můj vkus však bylo víno v těle málo boubelaté.

Čtvrtá dvojice bylo rovněž červeno-bílá, a to z řady Chateau Dowina: Chardonnay 2006 v pozdním sběru a Merlot 2007 v pozdním sběru. V obou případech neměli členové „vrcholového týmu“ jednotný názor. Část se spíše klonila k chardonnay, druhá k merlotu. Chardonnay ze známé vinařské trati Levá klentnická v Perné prošlo barikovým sudem. Ve vůni nazrálé ovoce, vanilka a máslový „štych“. V chuti zřetelné pikantní ovoce doplňované barikovou stopou. Dřevité tóny potřebují možná ještě malinko uhladit.

Merlot voněl po nazrálém ovoce a neskrýval lehce animální stopu. V těle nejprve převládaly švestkové tóny (povidla), jemnou kořenitost v závěru doplnila borůvková cesta. Mám rád tento typ vína!

A šli jsme ještě výš – do špičkové řady Vinum Palaviense! Dvojici tvořilo Rulandské bílé 2007 v pozdním sběru a Merlot 2006 v pozdním sběru. Obě vína patřila k tomu nejlepšímu, co jsme během degustace ochutnali. Polosuché Rulandské bílé mělo atraktivní ovocnou vůni (sušené meruňky, broskve). V chuti bohatě nazrálé světlé ovoce s jemnými botrytickými tóny. Krásně pikantní dochuť sušených plodů!

Podobně výborný byl i nefiltrovaný merlot. Ve vůni tmavé peckoviny, čokoláda a jemné paprikové tóny. V chuti lehce džemovité ovoce, příjemně pikantní s jemnou kořenitostí. Víno, které má své nejlepší dny ještě před sebou, ale již nyní chutná…

A následovaly dva polosladké výběry z hroznů, znovu řada Vinum Palaviense, a opět excelentní vína. Aurelius 2007 měl nádhernou vůni (med, citrusy, meruňky, stopa vanilky), v téměř identické chuti se navíc prosadil vyzrálý hrozen. Velmi atraktivní víno s pikantní koncovkou v nasládlé dochuti.

Pálava 2007 voněla lehkým muškátem, zřetelné byly i poněkud nečekané živočišné tóny. V těle se střídaly ovocné tóny s lehkou mineralitou. Nasládlé, ale zároveň velmi pikantní víno. Aurelius jsem postavil o chloupek výš!

Následující dvojice ve výběru z hroznů byla čistě červená. Cabernet Sauvignon 2006 z řady Vinum Palaviense (nefiltrované a nečeřené víno) voněl po nazrálých tmavých peckovinách s výraznou stopou zelené papriky a čokolády. Víno, které zrálo v nových barikových sudech chutná po tmavém ovoci v kombinaci s jemnými tóny černého rybízu a čokolády. Tělo již zakulacené a stále svěží. Proti merlotu ze stejné řady mu chyběla větší plnost a elegance.

Frankovku 2005 ze super řady Premier považuji za nejlepší víno z této odrůdy, jaké jsem kdy ochutnal. A to včetně rakouských. Opět nefiltrované a nečeřené víno téměř „jižního stylu“. Ve vůni přezrálé tmavé ovoce, v chuti již sametové, lehce džemovité, plné s dostatkem sladkých taninů. Delikatesa! Cena tomu odpovídá…

A v kvalitě jsme zůstali i nadále hodně vysoko. Ryzlink vlašský 2006 ve výběru z bobulí z řady Premier a Ryzlink vlašský 2005 ve výběru z bobulí z řady Vinum Palaviense. Nesmírně krásné „vlašákové duo“. Mladší z excelentní trati Purmice v Perné nabídla delikatesní vůni (med, máslové tóny, oříšky i citrusy). Překvapivě suché víno s vysokým alkoholem (15 %), který však nevyčuhoval. Krásné víno s velmi pikantní ovocnou dochutí! Starší „vlašák“ ze stejné trati byl polosuchý s atraktivní vůní (sušené ovoce, minerální stopa, jemné máslové tóny). V chuti zřetelná botrytická stopa, citrusy, med a příjemný, výrazně pikantní ovocný závěr. Velmi vyrovnaná dvojice!

A závěr byl ve znamení sóla pro jedno víno. Absolutní špička večera a opravdová ambrosie. Aurelius 2007 ve výběru z cibéb z řady Premier. Víno se 150 g/l zbytkového cukru zdaleka nepůsobilo tak sladkým dojmem. Ve vůni koncentrace botrytických tónů, medu a citrusů. Chuť identická, nesmírně delikátní a vyvážená se sladkým, ale pikantním závěrem po citrusech a meruňkách. Neuvěřitelně dlouhá dochuť a slastný zážitek. Prostě lék, kterému nelze odolat! Samozřejmě, za krásu se musí platit.

Nemohla být hezčí tečka za opravdu bohatým a inspirativním večerem s velkou vinařskou osobností. Spontánní potlesk přítomných na závěr hovořil za všechno.

Nicméně ani na této degustaci si „vrcholový tým“ neodpustil hodnocení. Tady je:

Aurelius 2007, výběr z cibéb – 9,8 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2005 a Frankovka 2005 – 9,3 b., Aurelius 2007, výběr z hroznů a Ryzlink vlašský 2006 – 9,2 b., Merlot 2006 – 9,1 b., Rulandské bílé 2007 a Pálava 2007 – 9 b., Cabernet Sauvignon 2006 – 8,9 b., Chardonnay 2006 – 8,7 b., Merlot 2007 – 8,6 b., Sauvignon 2009, Rulandské šedé 2008 a Malverina 2007 – 8,5 b., Laurot 2008 – 8,4 b., Rulandské modré 2007 a Veltlínské zelené – 7,9 b. a Frankovka 2009 rosé – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist