Vinný pozdrav od mysu Dobré naděje

17. 7. 2009

Na moravské pole pronikli po delší době opět „cizáci“ – tentokrát až z jižní polokoule. Po lednové jaksi původně neplánované ochutnávce se jihoafrická vína z velké vinařské společnosti African Pride Wines opět vrátila. Ve větším počtu a mnohá v ještě lepší kondici. MUDr. Petr Votruba a Jiří Holšan nám představili deset vín – tři bílá, jedno růžové a šest červených.

Všechna bílá vína byla ze základní řady Footprint (pro britský trh s názvem Cape Grace). Vstupní Sauvignon blanc 2007 byl až nečekaně suchý, ovocně-menerální ve vůni i chuti, která však byla na náš vkus trochu netypická. V dochuti byl cítit sladký grep i s jemnou hořčinkou. Samotné se podle mne toto víno nedá dlouho popíjet.

Cuvée Semillon-Chenin blanc 2008 je pro naše ústa přece jen poněkud vzácnější. Mně chutnalo díky plnější vůni a především šťavnatější chuti (meruňky, citrusy, květiny a jemné minerály). Víno mělo lehce zakulacené a příjemně pikantní tělo.

Zřejmě nejlepší z této trojice bylo jemně barikované (10 % – 8 měsíců) Chardonnay 2008. Ve vůni nazrálé ovoce, lehce máslové a minerální. Elegantní máslový kabátek slušel zakulacenému a jemně pikantnímu tělíčku. Jen vyšší alkohol (14 %) trochu štípal v dochuti.

Růžové víno z odrůdy Pinotage nepijeme často. Ochutnali jsme ročník 2008 za základní řady Footprint. Je to „růžovka“ jižního typu – tedy tmavší barvy, vyššího alkoholu a s malinko nižší kyselinou. Víno plné chuti (jahodový kompot), jemně pikantní a zakulacené, se dá pít bez problémů celoročně. Jen je třeba toto rosé více nachladit, aby alkohol tolik nevyčuhoval. Ale určitě je to víno vhodné jako přípitek pro slavnostnější příležitosti.

Červená vína ze základní řady (Footprint či Cape Grace) byla charakteristická kombinací minerálních, živočišních a někdy až kouřových tónů v ovocném těle. První červené, Pinotage-Merlot 2008, bylo charakteristické vůní i chutí nazrálých až džemovitých lesních plodů spojených s minerálními a výrazně kouřovými tóny. O rok starší Cabernet Sauvignon mne potěšil o něco více, především díky lákavé chuti vyzrálých borůvek a ostružin s lehkým závěrem po hořké čokoládě a kůži.

A ještě atraktivnější byl Shiraz 2007 (řada Cape Grace). Ve vůni i chuti přezrálé lesní plody, dokonce s jakýmsi závanem připáleného džemu či povidel. Chuťově netradiční, pro mne zcela jiný syrah, než na jaký jsem zvyklý třeba od Australanů. Víno s velmi dobrým poměrem cena/výkon!

Závěrečná tři vína z nejvyšší řady Lady Anne Barnard byla rozhodně o třídu lepší, ale zřetelně dražší, byť i u nich je kvalita minimálně v rovnováze s cenou. Syrah 2006 Lady Anne Barnard kombinoval ve vůni tmavé vyzrálé peckoviny a kompotované lesní plody. V chuti byla zřetelná živočišná (kůže) a čokoládová stopa, která však nepřekryla plné tělo džemovitých lesních plodů. Vínu s pikantní dochutí by přece jen slušel o fous nižší alkohol.

Které ze dvou závěrečných vín mi chutnalo víc, v tom si nejsem zcela jist. Každopádně vysoká kvalita zjevná – chuťové odchylky jsou dány především odlišným stářím. Cabernet Sauvignon 2006 Lady Anne Barnard strávil 18 měsíců v bariku, ale dubem byl rozhodně líbán, nikoliv znásilňován. Ve vůni tmavé peckoviny, vanilka, čokoláda i jemná stopa černého rybízu. V identické chuti stojí za zmínku její plnost a především krásná dochuť aromatického ovoce, kterému rozhodně nechyběla svěžest a pikantnost.

Finiš obstaral Cabernet Sauvignon 2005 Lady Anne Barnard. Víno s vůní džemovitého ovoce a kůže, v těle malinko noblesnější, uhlazenější a s chutí připomínající višně v čokoládě. V dochuti méně pikantní, nicméně k vrcholu má před sebou ještě pár let. Každopádně již nyní vám způsobí opravdové vinné potěšení.

Takový je ortel „vrcholového týmu“:

Cabernet Sauvignon 2005 Lady Anne Barnard – 9,4 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon 2006 Lady Anne Barnard – 9,2 b., Syrah 2006 Lady Anne Barnard – 8,9 b., Shiraz 2007 Cape Grace – 8,5 b., Cabernet Sauvignon 2007 Footprint – 8,3 b., Chardonnay 2008 – 8,1 b., Pinotage rosé – 7,9 b., Semillon-Chenin blanc – 7,6 b., Pinotage-Merlot – 7,4 b. a Sauvignon blanc – 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist