Vinný pozdrav ze Svätého Jury

22. 9. 2014

      O velmi příjemný vinný zážitek se ve Viničním altánu postaral náš slovenský host ze slavného vinařského městečka Svätý Jur Peter Chowaniec. Z Vinné pivnice Svätý Jur, s.r.o. jak se dnes nazývá vinařství Chowaniec & Krajčírovič, nám představil jedenáct vín s převahou nám známé „moravské klasiky”. A okořenil to nejen atraktivní slovenskou odrůdou Dunaj, ale také velmi zajímavým povídáním o víně a mnohém okolo něj.
      Sympatický a charismatický vinař, který přesně ví, co může od vína očekávat a komu ho nabízet, zahájil svoji prezentaci Rizlingem vlašským 2013, jakostním vínem ze Svätého Jury. Hrozny pocházely od různých pěstitelů, takže i proto jde o víno „akostné”. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně kořenité s lehounkou minerální stopou. V ovocité chuti plnější, uhlazené a šťavnaté s decentním minerálním závěrem.
      Následoval Irsai Oliver 2013, opět „jakostka” (Svätý Jur). Vůně ovocně-květinová s lehkým muškátovým „štychem”. V chuti bohatě aromatické (muškátové tóny), pikantní se stopou citrusů v závěru na patře.
      Výrazně mne oslovilo Veltlínské zelené 2013, neskorý sber (Svätý Jur a Gelnár). Suché víno s vůní jemně kořenitého nazrálého světlého ovoce. V chuti identické, šťavnaté s jemným náznakem medových tónů a pepřovým závěrem.
      Ještě o něco atraktivnější byl Sauvignon 2013, neskorý sber (Dvory nad Žitavou). Ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l), příjemnou vůní světlého ovoce se vzdálenými tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti plnější, ovocné (citrusy, angrešt) a opět náznak černého rybízu a černého bezu.   Potěšilo plnějším a pikantním tělem.
      Rizling Rýnský 2013, výber z hrozna (Svätý Jur, Cíbiky) byl suchý se zřetelnou kyselinou (7,7 g/l) voněl po citrusech s lehkým máslovým závojem. V chuti ovocně-minerální, a velmi pikantní. Víno je ještě mladé, rozhodně musí dál ležet v láhvi.
     Naproti tomu příjemně pitelný již nyní je Tramín červený 2013, výber z hrozna (Svätý Jur, Murno). Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou, ale také s vyšším alkoholem (13,77 %). Krásná, citrusově-květinová vůně. Chuť plná, bohatá na nazrálé světlé ovoce (převážně citrusy) s atraktivní dochutí exotického liči a grepové hořčinky.
      Mezi absolutní špičku večera patřil Sauvignon 2013, neskorý sber (Zemianské sady). Polosladké víno s krásnou vůní světlého ovoce a zřetelných tónů černého rybízu a černého bezu. V chuti plné, šťavnaté a vstřícně pikantní. Měkce ovocný sauvignon s delikátní stopou černého rybízu a černého bezu. Polosladké, ale nepřeslazené, a velmi živé víno.
      Moc příjemný byl růžový Cabernet Sauvignon 2013, výber z hrozna (Dvory nad Žitavou). Polosuché víno s vysokou kyselinou (8,8 g/l). Ve vůni kompotované jahody. Chuť plná, opět kompotované jahody, lehce nasládlá a pikantní v delším závěru.
      První z trojice červených byl Alibernet 2012, výber z hrozna (Svätý Jur, Hruščovo). Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce a čokoláda. V plnější chuti identické, navíc byly v závěru na patře cítit zřetelné kávové tóny. Víno zrálo pouze v nerezu, a v láhvi by mohlo ještě nějaký ten měsíc zůstat.
      Mezi hosty měl největší úspěch (byť těsně) Dunaj 2013, výber z hrozna (Svätý Jur, Hruščovo). Poněkud „dámské” červené s bohatou vůní tmavého ovoce a jemné čokolády. V chuti vynikaly lesní plody, tělo bylo uhlazené, měkce pikantní se sládnoucími a jemnými tříslovinami.
      Na závěr pro mne nejlepší víno večera – Cabernet Sauvignon 2011, výber z hrozna, barrique (Dvory nad Žitavou). Ve vůni tmavé ovoce, čokoláda a jemná stopa dubu. V identické chuti již uhlazené, sládnoucí třísloviny byly ještě zřetelné, závěr pak byl měkce pikantní. Víno má před sebou ještě pěknou budoucnost.
      Byla to atraktivní tečka za mimořádně vydařeným večerem s renomovaným vinařem. A zásluhu na úspěchu řízené degustace má také pravidelný host Viničního altánu, dovozce slovenských vín Otomar Frühauf. Takže i jemu patří dík. A my se již těšíme na vína dalších zajímavých slovenských vinařů, která k nám dováží.
      A takové bylo hodnocení „vrcholového týmu”:
Sauvignon 2013 (Zemianské sady) a Cabernet Sauvignon 2011, barrique – 8,9 bodu (z 10 možných), Dunaj 2013 – 8,8 b., Tramín červený 2013 a Veltlínské zelené 2013 – 8,7 b., Rizling Rýnský 2013 a Rosé Cabernet Sauvignon 2013 – 8,6 b., Sauvignon 2013 (Dvory nad Žitavou) – 8,5 b., Alibernet 2012 – 8,4 b., Rizling vlašský 2013 – 8,2 b. a Irsai Oliver 2013 – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist