Vinný seminář Leoše Horáka

16. 5. 2011

Leoš Horák je mistr vinař. Dokázal to opět svými vína z ročníku 2010, s nímž se mnozí jeho moravští kolegové zatím moc „nepopasovali“. Z vín, která jsme z nového ročníku 2010 dosud ve Viničním altánu ochutnali, byla mnohá jen s obtížemi pitelná vzhledem k ostré kyselině. I Leoš Horák měl u svých mladých vín (starší jsou již vyprodána) vyšší obsah kyselin, nicméně vína byla harmonická a výrazně extraktivní. Budou rozhodně lepší tak na konci roku, ale již nyní jsou příjemně pitelná, ale zároveň velmi extraktivní.

Vrbický vinař nám za asistenci svého přítele (a u nás pravidelného hosta), prodejce, dovozce a milovníka vín Petra Zárybnického, představil deset vzorků. Až na poslední červený barik byla všechna z ročníku 2010.

Zahájili jsme kabinetním Ryzlinkem vlašským s naprosto vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (8 g/l u obou). Ve vůni bohatě ovocných tónů a jemný náznak černého rybízu. V chuti šťavnaté, měkce ovocné (meruňkový kompot) a zřetelně pikantní víno. Trošku lehčí, zatím zřetelně „čerstvé“, ale již nyní pěkně pitelné víno.

Ještě lepší bylo následující kabinetní Veltlínské zelené, rovněž se zcela vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyseliny (9 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce se závanem mandlí. V těle o něco plnější než „vlašák“, ovocné, ale zároveň i pikantnější. Potěšila delší ovocná dochuť ve výrazně extraktivním těle (26,9 g/l). Trochu mne překvapuje nízké hodnocení některých kolegů z „vrcholového týmu“, které nakonec ovlivnilo výslednou známku. Mimochodem, víno získalo stříbrnou medaili na letošní prestižní soutěžní přehlídce v Paříži.

Polosuchá Frankovka rosé v pozdním sběru byla špičková, ne náhodou to byl Champion letošní soutěže mladých vín Vinum Juvenale. Kombinace vyššího zbytkového cukru a kyselin (12 g/l a 8 g/l). Ve vůni přecházejí tmavé peckoviny v laskající lesní směs. Chuť plná, šťavnatá a velmi pikantní. V závěru se ukazuje atraktivní nasládlý ocásek. Pozor, víno bylo vyrobeno v limitovaném počtu 1300 lahví!

Hrozny pro Rulandské šedé v pozdním sběru se neurodily na Vrbici, ale na špičkové mikulovské viniční trati Turold. A byť velmi mladé, víno mělo co nabídnout. Opět polosuché, a s parametry obdobnými jako měla „růžovka“, jen ještě více extraktivní (27,6 g/l bezcukerného extraktu). Ve vůni nazrálé jižní ovoce s převahou citrusů, ale také minerální tóny a „savignonová“ stopa černého rybízu. V chuti pikantní ovoce a opět jemný černý rybíz s výraznou ovocitou dochutí. Víno má krásné předpoklady pro další pozitivní vývoj: cukr, kyselinu, extrakt i alkohol.

Ani mne nepřekvapilo, že nejlepším bílým vínem byl Sauvignon 2010 v pozdním sběru. Polosuchý (12 g/l zbytkový cukr) a velmi pikantní (9,5 g/l kyselin). Bohatá vůně vyzrálého grepu a černého rybízu. V chuti velmi plný (neuvěřitelných 30 g/l bezcukerného extraktu), šťavnatý,zpočátku s tóny bělomasé broskve (kolem její pecky). V závěru pak opět návrat ke grepovým tónům a černému rybízu. Opravdu pěkné a ještě perspektivní víno!

Moc jsem se těšil na Pálavu – a nebyl jsem zklamán. Polosladké (20 g/l zbytkového cukru), velmi pikantní (9 g/l kyselin) a šťavnaté víno z této oblíbené moravské odrůdy – takové jsem snad nikdy nechutnal. Vůně spíše tramínová než muškátová (citrusy, bergamot, liči). Ve velmi šťavnaté chuti již přibývá muškátových tónů. Nic fádního, ale živé víno v příjemném sladkokyselém kabátku. A rovněž extraktivní (28,5 g/l bezcukerného extraktu).

První tři červená vína byla přece jen poněkud poznamenaná svým stářím, přesněji řečeno mládím. Asi nejjednodušší byl Modrý Portugal v pozdním sběru. Ve vůni peckoviny s náznakem jahod. V chuti jemné, lehčí, ovocité a zřetelně pikantní víno. Mladé, ale již uhlazené, spíše však svěží letní pití.

Bohatší byl stejně starý Cabernet Moravia v pozdním sběru. Ve vůni griotkové tóny a zřetelná stopa zelené papriky. V chuti výrazné tmavé ovoce, opět se „zelenými“ tóny (jemnější zelená paprika). Opět nikterak hluboké víno s pikantní dochutí. Ale tady bych vsadil na delší ležení v láhvi.

Dornfelder 2010 v pozdním sběru nebyl tak bohatý jako jeho starší předchůdci z Leošova vrbického sklepa. Ve vůni tmavé ovoce (višně. švestky) s jemnými griotkovými tóny. V chuti bohatě ovocné (více švestek), uhlazené, ale velmi extraktivní (30,9 g/l bezcukerného extraktu) víno. Zřetelně pikantní dochuť tuto plnost poněkud oslabuje. Nicméně naznačuje, že víno potřebuje ještě ležet v láhvi.

Na závěr červená delikatesa z ročníku, který štědře přál těmto vínům. Cabernet Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů, barrique byl vínem ve stylu evropského jihu. A to nejen díky vyššímu alkoholu (14,5 %), ale především plnému tělu, hojnosti sládnoucích tříslovin a krásnému vanilkovému závoji. Ve vůni je cítit kromě tmavých peckovin také jemná čokoláda. V chuti se k tomu přidávají vanilka a karamel, které dotvářejí delší ovocnou dochuť. Víno pochází z mikulovské vinice Turold a zrálo 12 měsíců v bariku. A do ještě větší krásy bude dále zrát v láhvi. Musíme být trpěliví, určitě se nám odmění!

Leoš Horák nás opět potěšil nejen svými víny, která zdárně vyškolil, ale také příjemným „seminářem“ o víně. Ten nám v poslední době již trochu chyběl. A takto ocenil jeho vína náš „vrcholový tým“:

Cabernet Sauvignon 2009 – 9,4 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2010 – 9,1 b., Pálava 2010 – 9 b., Rulandské šedé – 8,7 b., Frankovka rosé – 8,6 b., Cabernet Moravia 2010 – 8,5 b., Dornfelder – 8,4 b., Veltlínské zelené – 8,2 b., Ryzlink vlašský 8,1 b. a Modrý Portugal – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist