Víno od Libora versus hokej
27. 5. 2015
Vrcholový hokej a ochutnávka vín – to nejde příliš dohromady. Alespoň ve Viničním altánu.
Libor Herzán z čejkovického vinařství „”Víno u Libora“ představoval po roce svá vína právě v době, kdy naši hokejisté bojovali o semifinále s Finy. Takže počet hostů byl tomu přiměřený. Hokejisté vyhráli, ale my také.
Libor nám představil devět vín z ročníků 2011 až 2013 – čtyři bílá, klaret, růžové a tři červená. Všechna vzhledem k malým šaržím nezatříděná, tedy moravská zemská.
Vstupním vínem byl suchý Ryzlink vlašský 2012. Ve vůni ovocně minerální. V chuti již dostatečně nazrálý, opět kombinace světlého ovoce (peckoviny s pecičkou) a jemných minerálů. Poměrně šťavnaté a měkce pikantní víno na delší pití.
Následovalo Cuvée Charmruš 2014 z odrůd Chardonnay, Rulandské modré (klaret) a Rulandské šedé. Ve vůni jemné třešně a višně. V chuti lehounce nasládlé, ovocné a šťavnaté a příjemně pikantní. Cuvée vzniklo scelením tří vín, nikoliv hroznů.
Neméně příjemné bylo polosuché Chardonnay 2014. Víno s mnohovrstevnou vůní (výrazné jižní ovoce, jemné byliny, květy i minerální tóny). V chuti opět bohatě ovocné s dotykem minerálů. Šťavnaté, lehce medové víno se vzdálenou botrytickou stopou.
Pro mne nejlepším bílým vínem večera byl Sauvignon 2013, víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem (5 g/l) a kyselinou (6,6 g/l). Klasický broskvový sauvignon ve vůni i chuti, kde jsem cítil i jemné angreštové tóny. Šťavnaté, vyzrálejší víno s delší, měkce pikantní dochutí.
Následoval klaret z Rulandského modrého 2013. Suché, příjemně harmonické víno s vůní jemných tmavých peckovin s lehounkou minerální stopou. Chuť plná, šťavnatá a pikantní, opět bohatá na tmavé třešně a višně.
Pěkné bylo i následující Zweigeltrebe rosé 2014. Suché víno s obdobnou analytikou jako klaret. Ve vůni směs lesních plodů a tmavých peckovin. V chuti plné, šťavnaté, velmi ovocné a s pikantním závěrem. Spíše letní pití, zatímco klaret bych si dál kdykoliv v roce.
Prvním červeným byl Dornfelder 2013, víno doslazené v moštu z 19 °NM na 23 °NM. Ve vůni tmavá lesní směs, v plnější chuti tmavé ovoce, vyzrálé a bohaté. „”Čistá“ chuť vína, které zrálo v klasické dřevěné kádi.
Ještě o něco lepší byl Dornfelder 2012, rovněž doslazený na 23 °NM, ale jen o 2 stupně. Ve vůni lehce džemovitá lesní směs, stopa čokolády a povidlového koláče. V chuti plné, bohatě ovocné a uhlazené s delším závěrem.
A na závěr neméně pěkné červené – Rulandské modré 2011. Cukernatost moštu na úrovni pozdního sběru, v jemné vůni griotkové tmavé peckoviny. V chuti uhlazené, opět tmavé ovoce, lehce kořenité s delší koncovkou, v níž se objevuje jemná pecička. Víno zrálo šest měsíců v použitém bariku.
Početně hokejem lehce oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Rulandské modré 2011 – 8,9 b., Rulandské modré klaret 2014 a Dornfelder 2012 – 8,8 b., Sauvignon 2017 – 8,7 b., Dornfelder 2013 – 8,6 b., Cuvée Charmruš 2014, Chardonnay 2014 a Zweigeltrebe rosé 2014 – 8,5 b. a Ryzlink vlašský 2012 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý