Vítězná trojka MEMACA – Merlot, Malbec, Carmenére

21. 12. 2010

Jorge Atisha má ve Viničním altánu mnoho fanoušků – a to jak díky chilským a argentinským vínům, která k nám dováží, ale také svému šarmu a humoru. Znovu to potvrdil na prezentací vín z chilského vinařství Santa Ema a dvou argentinských – Familia Schroeder (Patagonie) a Valle de la Puerta (La Rioja).

Celkem jsme ochutnali deset vín – šest ze Santa Emy a po dvou z Familia Schroder a La Puerta. Z toho byla čtyři bílá a šest červených. Přestože drtivá většina vín nepocházela z nejvyšších řad jednotlivých vinařství, ukázala na velmi dobrou kvalitu, která se navíc snoubí s příznivou cenou!

Vstupním vínem byl Sauvignon Blanc 2009 z řady Selected Terroir (Santa Ema, oblast Maipo Valley). Velmi vstřícné víno s charakteristickými rysy sauvignonu. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a zřetelné tóny černého rybízu. V těle pikantní, velmi ovocné, zakulacené víno, opravdu osvěžující. Chutná i moravským vinařům…

Následovalo Chardonnay 2009 ze stejného vinařství i totožné kvalitativní řady, jen z jiné oblasti, v tomto případě Casablanca. Ve vůni jižní ovoce (ananas, broskev) s jemným minerálním „štychem“. V chuti ovocné s decentním vanilkovým kabátkem (10 % vína zrálo 3 měsíce v bariku). Pikantní víno s poměrně šťavnatou dochutí.

A další chardonnay, tentokrát z argentinské Patagonie a z prestižního vinařství Familia Schroeder. Saurus Chardonnay 2008 mně chutnal více než chilské, nicméně asi jsem byl v menšině. Nabízelo totiž kromě ovocných a jemných vanilkových tónů také bohatě minerální složky, a to jak ve vůni, tak i v chuti. Víno zrálo 3 měsíce v barikovém sudu a v těle navíc nabídlo výraznou pikantnost i šťavnatost. Trošku jiné chardonnay,ne tak líbivé, zřejmě z chladnějších poloh, ale velmi zajímavé, mimo jiné zřetelnou citrusovou dochutí.

Čtvrtým bílým vínem byla argentinská specialita, odrůda Torrontés. V tomto případě z ročníku 2008 a z vinařství La Puerta v oblasti La Rioja. Víno, které poznalo pouze nerez, zaujalo bohatou a příjemnou aromatikou, kombinující tóny muškátu a tramínu. V chuti obdobné, příjemně svěží a pikantní. V dochuti byla zřetelná jemné grepová hořčinka. Velmi hezký Torrontés.

Santa Ema Cabernet Sauvignon 2009 z řady Selected Terroir z oblasti Maipo Valley naznačil kvalitu chilské „cabernetové klasiky“. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, jemná čokoláda a delikátní náznak vanilky po kratším zrání v bariku. V téměř identickém, poměrně plném těle je zřetelná jistá džemovitost a samozřejmě zaujmou lehké vanilkové tóny v dochuti.

Merlot ze stejného vinařství, kvalitativní řady i z ročníku, jen z oblasti Cachapoal, působil nazráleji i uhlazeněji jak ve vůni, tak i v chuti. Zde opět převládalo džemovité tmavé ovoce (višně, ale také ostružiny a borůvky). V dochuti nechybí vanilka i jemná pikantnost. Merlot působil pitelnějším dojmem, cabernet se bude nepochybně ještě nějaký ten měsíc dál vylepšovat.

Asi mým největším favoritem večera byl Saurus Malbec 2007 z vinařství Familia Schroeder. Klasický argentinský malbec s příjemnou vůní vyzrálého tmavého ovoce a jemnou čokoládovou stopou. V těle plný, hezky uleželý, zakulacený s jemně pikantní a zároveň elegantní dochutí. Uspokojivý poměr cena/výkon.

Trochu mne zklamal La Puerta Syrah 2008. Ve vůni i chuti kombinace tmavého ovoce a hořké čokolády. Bohužel, očekávanou ovocnost mé oblíbené odrůdy poněkud překrývaly malinko nahořklé, ale výrazné tóny barikového sudu. Škoda!

Naopak Santa Ema Carmenére 2008 Barrel Select Reserve potěšilo milovníky této atraktivní „chilské“ odrůdy. Ve vůni krásná a delikátní kombinace nazrálého tmavého ovoce, jemné vanilky a čokolády. V chuti již uhlazené, jemně kořenité a plnější víno s převahou ostružinových a borůvkových tónů. Pěkné carmenére, nic protivně kořenitého a výrazného, což často odradí od delšího popíjení.

Nejlepší víno, jak jinak, nakonec. Ale u mne jen o fous. Santa Ema Merlot 2007 Reserve z Maipo Valley. Víno zrálo 10 měsíců v bariku a předvedlo elegantní kombinaci měkce nazrálé lesní směsi (ostružiny, borůvky) a vanilkového vánku. A to ve vůni i v chuti. Téměř čtyři roky staré víno je stále pikantní, což signalizuje jeho potenciál ležení v láhvi pro příštích několik let. Ale již nyní je připraveno k laskání vašich chuťových buněk, které rozhodně potěší. Stejně jako víno potěšilo „vrcholový tým“, který dal nejvíce bodů atraktivní trojce MEMACA – Merlot, Malbec, Carmenére. Tady je jeho hodnocení:

Santa Ema Merlot Reserve – 9,2 bodu (z 10 možných), Familia Schroeder Saurus Malbec – 9,1 b., Santa Ema Carmenére Barrel Select – 9 b., Santa Ema Merlot Selected Terroir – 8,7 b., Santa Ema Cabernet Sauvignon Selected Terroir, La Puerta Torrontés a Santa Ema Sauvignon Blanc – 8,6 b., Santa Ema Chardonnay Selected Terroir a La Puerta Syrah – 8,5 b., a konečně Familia Schroeder Saurus Chardonnay – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist