„Vlašáková smršť” z Mikrosu

16. 7. 2012

      Také můj milovaný Mikrosvín jsem si ne stoprocentně vychutnal díky zdravotnímu handicapu. Ale to se již blýskalo na lepší časy, takže potěšení vín z tohoto téměř kultovního vinařství mne zcela neobešlo. Obchodní ředitel vinařství David Chrápek a sklepmistr Vojtěch Vít nám nabídli k ochutnání jedenáct vín ze dvou řad (Flower line a Traditional line) z ročníků 2010 a 2011. Několik z nich bylo čerstvě nalahvováno, takže jsme je ochutnali mezi prvními.
      Růžová vína z Mikrosu mne nikdy nezklamou, jsem jejich velký fanda. Vstupní Rulandské modré rosé 2011 v pozdním sběru z řady Flower Line to jen znovu potvrdilo. Čisté, svěží, elegantní s bohatým tělem a atraktivní vůní i chutí po lesní směsi (jahody, maliny). V jemně smetanové a delší dochuti vykukovaly také tmavé peckoviny.
      Ze stejné řady, jen o rok starší, byl Ryzlink vlašský v pozdním sběru. Ve vůni medově-květinový a lehce minerální. Ve velmi pikantní chuti byly zřetelně cítit minerály. Víno s výraznější kyselinou musí ještě dostatek měsíců ležet, aby dosáhlo na maximální kvalitu vín z tohoto pro bílá vína velmi zajímavého ročníku.
      To ostatně platí i pro Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru z vyšší řady Traditional line (trať Daniel). Velmi pikantní a zřetelně minerální víno ve vůni i chuti. Nechybí jemné máslové tóny v ovocném základě (broskev). Dochuť
středně dlouhá a decentně kořenitá, vše svědčí u nutnost dalšího ležení. Jistá baculatost by mu jen prospěla.
      To Rulandské bílé 2010 ve výběru z hroznů ze stejné řady (Perná, trať Purmice) je na tom rozhodně lépe. Polosuché víno s bohatou vůní hodně nazrálého světlého ovoce (ryngle) v jemném máslovém kabátku posypaném oříšky. Ve velmi pikantní chuti je cítit nazrálé ovoce s jemným oříškovým závojem. Někdy za rok to bude opravdová delikatesa, jen to chce čas.
      A přišla „vlašáková smršť” z řady Traditional line. První byl Ryzlink vlašský 2010 v pozdním sběru z Dolních Dunajovic (Ořechová hora) – opět polosuché víno s vůní světlých peckovin („špendlíky”) a vzdálených minerálních tónů. V chuti výrazně pikantní světlé ovoce v kompotovém provedení se špetkou medu. Potěší delší dochuť i krásná perspektiva zrání v láhvi.
      edním z mých favoritů večera byl Ryzlink vlašský 2010 v pozdním sběru z Březí (trať Liščí vrch). Polosuché víno s bohatou a mnohovrstevnou vůní meruněk, broskví, minerálů a bylinek. V plnějším těle hodně pikantní, jemně minerální a hlavně krásně dlouhé v dochuti. To bude vlašák – tak za rok!
      Vrcholné víno večera – Ryzlink vlašský 2010 ve výběru z hroznů z proslulé viniční trati Železná v Perné. Polosladké víno s krásnou vůní nazrálého ovoce a minerálů, bohatou, krásně šťavnatou chutí. V jemně nasládlém těle nacházíme pikantní nazrálé ovoce, štědře minerálních tónů a krásný, velmi delikátní medový závěr. Myslím, že toto víno se minimálně přiblíží nejlepším vlašákům z Železné za posledních šest let.
      Po vyšší řadě Traditional line návrat k novinkám z květinové řady. Nejprve Rulandské bílé 2011 v pozdním sběru. Polosuché víno s bohatou vůní vyzrálého jižního ovoce (stopa pomerančů). V chuti identické, kulaté a nasládlé, svěží s příjemnou kyselinou. Malinko vyčuhoval alkohol, doufám, že po kratším ležení se toto mladé víno dostatečně zharmonizuje.
      Polosladké Chardonnay 2011 v pozdním sběru nabídlo bohatou vůní tropického ovoce s jemnými květinovými, snad i bylinnými tóny (máta). V chuti nasládlé, poměrně bohaté a plné ovoce. Malinko sladší, ale macaté víno.
      Polosuchý Sauvignon 2011 v pozdním sběru již tolik nezaujal. Ve vůni světlé ovoce a zřetelné tóny listů černého bezu. V chuti lehounce nasládlý, pikantní s výrazným nádechem černého bezu. Uvítal bych větší šťavnatost i delší dochuť.
      Závěrečná tečka nebyla nejsladší, ale spíše baculatější. Polosladké víno s pěknou vůní přezrálého jižního ovoce (broskev). V chuti bohatě ovocné, nasládlé a hutnější víno s lehounkou mineralitou v dochuti. Plné, poměrně extraktivní tělo.
      A ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
Ryzlink vlašský 2010 (Železná) – 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2010 (Liščí vrch) – 8,9 b., Rulandské bílé 2010 (Purmice), Ryzlink vlašský 2010 (Ořechová hora) a Chardonnay 2011, Flower line – 8,8 b., Rulandské modré rosé, Rulandské bílé 2011 a Rulandské šedé 2011 – 8,7 b., Ryzlink vlašský 2010, Flowerr line, Veltlínské zelené 2010 Traditional line a Sauvignon 2011, Flower line – 8,6 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist