„Vlašáky” a další Filipovy lahůdky

13. 10. 2010

Libor Filip z Březí u Mikulova je nejen vtipný a veselý vinař, ale umí potěšit také svými výbornými víny z malých šarží. Přesvědčili jsme se o tom na páté srpnové degustaci ve Viničním altánu. A stačily mu k tomu pouhé tři bílé odrůdy, ale zato pěstované na vynikajících viničních tratích – Kamenný vrch v Novosedlech a Ořechová hora v Březí. Svými víny nás, milovníky poctivé moravské klasiky v tom nejlepším smyslu slova, opravdu povznesl.

Ochutnali jsme deset bílých vín z ročníků 2007 až 2009: čtyři Ryzlinky vlašské, pět Veltlínských zelených a jedno výborné Neuburské.

Vstupní Ryzlink vlašský 2007 v kabinetním provedení z Kamenného vrchu je prakticky již vypitý. Miláček vinaře potěšil i nás a nastavil laťku velmi vysoko. Atraktivní vůně ovoce, minerálů – a za chvíli i vlašských ořechů. Suché, ale nikoliv ostré víno s identickou chutí, v níž jsem cítil i malou šlápěj lipoviny. Velmi pikantní a lahodné víno s výrazně vyšším bezcukerným extraktem (23 g/l).

Zdárně mu sekundovalo rovněž kabinetní Veltlínské zelené 2007 (opět Kamenný vrch). Ve vůni potěšilo nazrálým (až máslovým) ovocem, jemnou pepřovitostí a minerálním kabátkem. Chuť obdobná, uhlazená a zároveň pikantní s jemně kořenitou dochutí.

A opět Veltlínské zelené, tentokrát z ročníku 2008 v pozdním sběru. Vůně ovocně-pepřovitá, chuť ovocná s jemnou stopou medu. Opět velmi pikantní a extraktivní víno s kořenitým závěrem.

Mým miláčkem večera bylo Neuburské 2009 v pozdním sběru. Kromě ovoce (styl citrusů) nechyběly ve vůni ani minerální tóny. Velmi šťavnaté, suché víno s minerální stopou a příjemně macatým tělem, kterému však nechyběla elegance. Dá se pít dlouho…

V pořadí druhý Ryzlink vlašský byl z ročníku 2009. Kabinetní víno s poněkud nižším alkoholem (10,5 %) a opravdu jen malinko vyšším zbytkovým cukrem (3,9 g/l). Ve vůni velmi ovocný (citrusy) s tradiční stopou minerálů. V chuti ovocně-minerální, pikantní s lehce kořenitou dochutí.

Následovaly dva „veltlíny“. Nejprve Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru, víno s výrazně ovocnou vůní (jižní plody s náznakem přezrálého banánu). I v plné a šťavnaté chuti laskalo jižní ovoce, kterému sekundovaly jemné minerální tóny.

Po něm přišlo Veltlínské zelené 2009 ve výběru z hroznů. Víno s téměř stejnými „parametry“, jen s téměř nenápadným minerální pozdravem. Měl jsem pocit, že trošku více vyčuhoval alkohol (13,5 %).

Třetím Ryzlinkem vlašským byl pozdní sběr 2009 z proslulé Ořechové hory v Březí. Ve vůni i v chuti poněkud nenápadné víno, které však potřebuje čas. Tedy nejen po otevření láhve, ale i pro zrání v láhvi. Své přednosti ještě nepochybně ukáže. Vůně ovocně-květinová, chuť plná, pikantní a lehce zakulacená díky vyššímu zbytkovému cukru (9,9 g/l). Poměrně šťavnaté víno s květinovou, možná lehce bylinnou dochutí. Víno s velkou perspektivou.

Zcela výjimečný byl Ryzlink vlašský 2008 ve výběru z cibéb. Tento botrytický sběr z Kamenného vrchu (hrozny se sklízely 17. listopadu) měl 40 g/l zbytkového cukru a 7 g/l kyselin. Ve vůni med, citrusy a houby. Chuť identická a velmi extraktivní (bezcukerný extrakt 37,9 g/l) s velmi pikantní a bohatou botrytickou dochutí. Exkluzivní víno, naprostá ambrosie!

A závěr měl podobu ještě sladší tečky. Slámové Veltlínské zelené 2008 vyrobené oxidativní metodou. Přiznám se, že tento styl není mým oblíbeným (ani u tokajských vín). Nicméně musím uznat vysoké kvality této „slámovky“. Osmatřicet gramů zbytkového cukru, ve vůni med, koření a závoj záměrné oxidace. Podobně v chuti, která je sice sladká, ale zároveň velmi pikantní. Převládá sušené ovoce a med – a v závěru je zřetelná lehká hořčinka. Trošku netradiční víno, které není formálně slámové, neboť nebylo pro malé množství oficiálně zatříděno. Každopádně hrozny se sušily na slámě.

Hosté však nezůstali na suchu a ještě delší dobu přechutnávali. Při kvalitě vín jim ostatně ani nic jiného nezbývalo…

A mlaskali i členové „vrcholového týmu“. Takto vína hodnotili:

Ryzlink vlašský 2008, výběr z cibéb – 9,3 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2009, pozdní sběr (Ořechová hora) – 9,1 b., Neuburské 2009 – 8,9 b., Veltlínské zelené 2009, pozdní sběr a Veltlínské zelené 2009, výběr z hroznů – 8,8 b., Veltlínské zelené 2008, pozdní sběr a Ryzlink vlašský 2009, kabinet – 8,7 b., Veltlínské zelené 2008, slámové víno – 8,6 b., Ryzlink vlašský 2007, kabinet a Veltlínské zelené 2007, kabinet – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist