Vondrák: nenápadná elegance špičkových vín

22. 5. 2008

Příjemným osvěžením nejen samotných hostů Viničního altánu, ale našich degustací vůbec, byla prezentace vín mladého mělnického vinaře Luďka Vondráka. Především ryzlinky a u nás nepříliš frekventovaná vína z odrůdy Kerner byly opravdu svěžím vánkem v Gröbovce – o jejich vysoké kvalitě ani nemluvě.

S Luďkem Vondrákem jsem se sice na veletrhu Víno & Destiláty krátce setkal, ale nebylo to u vína. Moc mne mrzí, že jsem ho u stánku Cechu českých vinařů propásl. Budu to muset napravit a navštívit ho v mém milovaném Mělníku.

Mělnický vinař pod usměvavým „dohledem“ svého otce-vinaře nám představil rekordních patnáct vín až na dvě výjimky z ročníků 2006 a 2007. Nebudu se rozepisovat o všech, zmíním se především o těch vínech, která mne zaujala.
I tak to bude dostatečně dlouhé povídání.

Z mladých bílých vín (ročník 2007) mne zaujal především Kerner v pozdním sběru s trošku vyšším zbytkovým cukrem, ale také bohatou kyselinou. Víno mladé, plné měkkého ovoce, lipoviny, medu a náznaku botrytické stopy.
Za rok to bude krásné víno. Pěkné a plné s delší dochutí bylo i Rulandské šedé ve výběru z hroznů. Trochu mu však
chyběla kyselinka, pak by bylo dokonalé.

Bílá vína z ročníku 2006 mne potěšila prakticky všechna. Rulandské šedé v pozdním sběru zaujalo krásnou vůní (ovoce, květiny) a velmi pikantní chutí. Kerner v pozdním sběru zase lehkou mineralitou ve vůni, v chuti jemným ovocem, uhlazeným a decentně pikantním tělem s bylinnou stopou v závěru.

Prvním vrcholem byl Ryzlink rýnský v pozdním sběru (botrytický). Vyvážený zbytkový cukr a kyselina, příjemná vůně (ovoce, med, citrusy, lipový květ), v těle elegantně nazrálý, jemně medový s náznakem lipoviny a minerálů.
Vše korunovala atraktivní botrytická stopa a dlouhá dochuť.

Neméně lákavé bylo i Rulandské bílé ve výběru z hroznů, suché, krásně zaoblené a extraktivní víno. Bylo vyzrálé, jemně ovocité s přídavkem květin a medových tónů.

Kvalitou velmi blízké bylo Rulandské šedé ve výběru z hroznů. Velmi plné, bohaté víno ve vůni (tropické plody)
i v chuti (navíc atraktivní květinový závoj). Lehce pikantní víno, které působilo sladším, a tím i možná malinko unavenějším dojmem.

A pak přišla na řadu silná trojka. Nejprve Kerner 2005 ve výběru z hroznů (botrytický sběr). Polosuché víno,
velmi bohaté a extraktivní (přes 27 g/l), medově-kořenité, krásně pikantní v chuti (angrešt, reveň) se zřetelným
botrytickém kabátkem.

Polosuchý Ryzlink rýnský 2006 ve výběru z hroznů měl zcela vyrovnaný cukr a kyselinu, nádhernou ovocnou vůni (až do citrusů), lehounce nasládlou, uhlazenou a jemně pikantní chuť. Opět vysoce extraktivní víno s téměř bylinnou dochutí.

Jedním z vrcholů večera byl také Ryzlink rýnský 2000 ve výběru z bobulí (botrytický sběr), bohaté v barvě (tmavě zlatá), vůni (citrusy, med, botrytida) i chuti (grep, med, hrozinky, skořice). Víno se 47 g zbytkového cukru, krásnou kyselinou (11 g) a superextraktem, (47,8 g) bylo sice nasládlé, ale také nádherně pikantní.

Ze čtyř červených vín z ročníků 2006 a 2007 (Svatovavřinecké a Modrý Portugal) mne nejvíce zaujalo Svatovavřinecké 2006 v pozdním sběru plné třešní a višní (v chuti to byly višně v čokoládě), zakulacené, příjemně hladké
a velmi dobře pitelné. Pěkně mu sekundoval stejně starý jakostní Modrý Portugal, možná trošku tenčí, ale chuťově bohatý (kompotované vyzrálé třešně). Obě mladá červená vína z ročníku 2007 měla trošku tenčí tělo a byla výrazně pikantní. Svatovavřinecké mělo ještě zřetelné třísloviny. Poměrně dobře pitelná vína pro běžnou konzumaci, spíše lehce nachlazená.

Jsem rád, že se mnozí hosté Viničního altánu mohli díky vínům Luďka Vondráka na vlastní patro přesvědčit,
že mělnické vína představují nejen slavnou tradici, ale především vysoce kvalitní a opravdu atraktivní současnost.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu“:

Ryzlink rýnský 2006, výběr z hroznů – 9,4 bodu (z 10 možných), Kerner 2005, výběr z hroznů – 9,3 b., Rulandské bílé 2006, výběr z hroznů – 9 b., Ryzlink rýnský 2006, pozdní sběr – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2000, výběr z bobulí – 8,6 b., Rulandské šedé 2006, výběr z hroznů – 8,2 b., Kerner 2006, pozdní sběr a Rulandské šedé 2006, pozdní sběr – 8 b., Modrý Portugal 2006 – 7,7 b., Svatovavřinecké 2006, pozdní sběr – 7,6 b., Kerner 2007, pozdní sběr a Rulandské šedé 2007, výběr z hroznů – 7,5 b., Ryzlink rýnský 2007,
pozdní sběr – 7,3 b., Modrý Portugal 2007 – 7,1 a Svatovavřinecké 2007 – 6,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist