Vrcholem byla organická vína

13. 3. 2013

     Chilsko-španělské přechutnávání pro nás připravil Josef Uhlík z dovozní společnosti Productos Latinos. A ve Viničním altánu nám je již tradičně představil náš pravidelný host, Daniel Kroft, který k nám dováží převážně rakouská vína prostřednictvím firmy Weinort, s.r.o.
     Ochutnali jsme jedenáct vín, devět chilských (převážně organických) a dvě španělská. Pravdou je, že obě španělská z vinařství Trencalost, stejně jako čtyři chilská z vinařství Casa Millaman posloužila spíše jako stupínky k vyšší kvalitě, kterou na degustaci zastoupilo pět organických vín z vinařství Viňa Teillery.
      Vstupním vínem bylo španělské cuvée Trencalos Airén-Verdejo 2011. Bílé, nekomplikované, ovocně-minerální víno s tóny květin ve vůni i chuti. Svěží, ale nic hlubšího, jen na běžné pití.
      To platí i o následujícím chilském Campero Chardonnay 2011, které nabízelo spíše světlé peckoviny (broskve, meruňky) a špetku minerálních tónů. Víno bez elegance a hlubšího stylu, opět jen na běžné pití za milosrdnou cenu.
      Něco jiného bylo první organické víno – Teillery Sauvignon Blanc 2010. Ochutnali jsme ho již loni, ale v tuto chvíli bylo již hodně nazrálé, a mám obavy, že začíná sestupovat ze svého vrcholu. Chyběla mu větší svěžest a pikantnost, stejně jako bohatší aromatika (včetně tónů černého rybízu), jako tomu bylo ještě loni. Nicméně proti předchozí dvojici bylo u stupeň výš.
      Campero Rosé 2011 bylo asi nejlepší ze všech šesti základních chilských i španělských vín.
Cuvée odrůd Syrah (60 %) a Cabernet Sauvignon (40 %) bylo suché, výrazně ovocné ve vůni i chuti (tmavé peckoviny, jahody), jednoduché, svěží a pikantní.
      Trencalos Tempranillo 2011 bylo naopak asi nejslabší ze všech vín. Ve vůni pěkné (lehce kořenité tmavé ovoce), ale v chuti propadlo. Ploché, tvrdé (hodně tříslovin) s lehce nahořklými tóny dřeva a čokolády. Maximálně sklenku v jídlu!
      Campero Merlot 2011 byl již o něco příjemnější. Bohatě kompotovaného ovoce, ve vůni i náznak černého rybízu. Kratší víno s tělem ještě bohatým na jemné třísloviny a se špetkou čokolády a vanilky.
      Poměrně příjemné bylo poslední základní víno – Campero Carmenére 2010. Ve vůni tmavá lesní směs s jemnou stopou černého rybízu. V chuti nazrálé tmavé ovoce, lehce kořenité, opět se špetkou černého rybízu. Jen dochuť je trošku kratší.
      Následovala čtyři organická vína z vinařství Teillery v oblasti Maipo Valley. Prvním byl Teillery Cabernet Sauvignon 2011, který můžeme považovat ještě za mladé víno s perspektivou minimálně ročního zrání v láhvi. Ve vůni tmavé ovoce, především peckoviny, a jemné tóny kůže. V chuti nazrálé tmavé ovoce, lehounká mineralita, náznak živočišných tónů (kůže), suché s ještě zřetelnými tříslovinami. Víno zrálo minimálně půl roku v použitém bariku.
      S Teillery Merlotem 2008 jsem měl menší problém, především pro jeho přezrálost (potlačovala ovocnou složku) a lehkou unavenost. Víno již zřetelně začínalo opouštět svůj vrchol. Převládaly tóny kůže, čokolády a toustovaného dubového dřeva. Třísloviny začaly vystupovat na povrch.
Z této řady bylo rozhodně nejlepší Teillery Carmenére 2010. Ve vůni kořenité tmavé ovoce a jemné tóny kůže. Rovněž tak v chuti. Ovoce hodně nazrálé s jemnou kořenitostí a vzdálenou stopou černého rybízu. V dochuti stále ještě decentně pikantní.
      A na závěr to nejlepší – Teillery Grand Reserva Cabernet Sauvignon 2008. Ve vůni tmavé ovoce s výraznými tóny černého rybízu. Také v bohatém a uhlazeném těle. Jemné třísloviny již krásně sládnou, v závěru se mísí s delikátní čokoládou. Víno zrálo 12 měsíců v bariku, a poté stejnou dobu na láhvi, než se objevilo na trhu. Takové milé vinné potěšení!
      A takto hodnotil vína početně trochu oslabený „vrcholový tým”:
Teillery Grand Reserva – 9,2 bodu (z 10 možných), Teillery Carmenére – 9 b., Teillery Cabernet Sauvignon – 8,6 b., Teillery Merlot – 8,5 b., Campero Carmenére a Teillery Sauvignon Blanc – 8,1 b., Campero Rosé – 8 b., Campero Merlot – 7,8 b., Campero Chardonnay – 7,6 b., Trencalos Airén-Verdejo – 7,5 b. a Trencalos Tempranillo – 7,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist