Vřelý pozdrav z Trentina

20. 11. 2013

      Premiérově jsme ve Viničním altánu ochutnali ucelenou sestavu vín z rodinného vinařství Pisoni v severoitalské oblasti Trentino. Tamní rodák Roberto Lupa k nám tato vína dováží prostřednictvím své dovozní společnosti Viandanti Praghesi, s.r.o.
      Představil nám celkem jedenáct vín, která toto vinařství již několik let vyrábí biodynamickou metodou. Tedy bio + něco „magie” navíc, čemuž osobně příliš nevěřím. Rozhodně to však nemá vliv na kvalitu vín Pisonu, která mne velmi potěšila. Což ostatně platí i o jejich průvodci.
      Ne všechna mi však chutnala stejně. Například úvodní Rosato 2012 mělo pro mne daleko ke šťavnatým, svěžím a pikantním růžovkám. Přezrálé, téměř džemovité a málo svěží. Také utlumené a trošku těžší růžové víno.
      Nesrovnatelně lepší bylo první bílé víno – San Siro Bianco 2012. Cuvée odrůd Chardonnay a Pinot Blanco nabídlo ovocně-minerální vůni. V chuti ovocné s přídavkem květin. Suché, elegantní víno s měkce pikantní dochutí.
      Ještě lepší byl pro mne Pinot Grigio 2012. Ve vůni ovocný a navíc výrazně minerální. V plnější chuti ovocně-minerální s jemně slaným „štychem”. V závěru příjemně pikantní. Víno zrálo přibližně 5 měsíců v barikovém sudu.
      Následující Moscato Secco 2012 z odrůdy Moscato Giallo mělo ve vůní jemně kořenité muškátové tóny se stopou grepfruitu. Suché víno s kratším tělem, muškátově-minerální s pikantním závěrem.
      Výborné bylo Codecce 2012 IGT, cuvée odrůd Nosiola, Chardonnay, Sauvignon Blanc a Goldtraminer. Ve vůni bohaté citrusy, v ovocné chuti (citrusy, stopa grepu) bylo plnější s příjemně pikantním závěrem na patře. Víno zrálo pouze v nerezu.
      Prvním červeným bylo poměrně mladé Maso Gobbo 2012, cuvée odrůd Teroldego, Rebo a Merlot. Ve vůni džemovitá lesní směs. V suché chuti tmavé ovoce, jemné třísloviny, pikantní dochuť. Pěkné ovocité víno potřebuje ještě minimálně půl roku ležet v láhvi.
      San Siro Rosso 2011 nabídlo ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. Toto cuvée odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon bylo v chuti bohatě ovocné, „cabernetové” se zřetelnou kořenitostí. Víno zrálo 12 měsíců ve větším sudu.
      Teroldego 2011 rozhodně nabídlo výborný poměr cena/výkon. Víno z místní odrůdy Teroldego vonělo po tmavém ovoci se špetkou kůže. V ovocité chuti poměrně vyzrálé, uhlazené a jemně pikantní v závěru s lehounkou stopou kůže. Také toto víno zrálo rok ve větším sudu.
      Ještě více mne potěšil Pinot Nero 2010. Víno zrálo 18 měsíců v bariku a následně 12 měsíců v láhvi. Ve vůni jemně kořenitá tmavá lesní směs. V chuti bohatě ovocné, velmi uhlazené, téměř „hedvábné” s delikátními sládnoucími tříslovinami. V závěru lehká vanilková stopa po zrání v dubu. Mimořádně zdařilý modrý pinot!
      Přiznám se, že neméně tak mi chutnalo následující Rebo 2009, cuvée odrůd Merlot a Teroldego. Bohatá vůně jemně kořenitých tmavých peckovin v delikátním čokoládovém závoji. V chuti plné vyzrálého tmavého ovoce. K tomu špetka čokoláda a náznak kůže. V dochuti jsem cítil jemné třísloviny, které se již uhlazují. Víno zrálo 18 měsíců v bariku, a poté rok v láhvi.
      A to nejlepší nakonec, alespoň pro mne. Cuvée odrůd Syrah a Pinot Nero – Sarica Rosso 2009. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s převahou lesních plodů. K tomu stopa kůže a čokolády. Víno stylu „plná huba”. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, čokoláda a lehké živočišné tóny. Bohaté tělo již částečně uhlazené, ale ještě s zřetelnými tříslovinami. Víno má pěkný potenciál zrání. V bariku zrálo 18 měsíců.
Bylo potěšení poslouchat Roberta a ochutnávat vína, která jako svůj koníček dováží z rodného Trentina. Moc se těším na příští setkání!
      A ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
Sarica Rosso – 9,2 bodu (z 10 možných), Pinot Nero a Rebo – 9,1 b., Teroldego – 8,9 b., Pinot Grigio a Codecce – 8,7 b., Maso Gobbo – 8,6 b., San Siro Rosso – 8,5 b., San Siro Blanco – 8,3 b., Moscato Secco – 8 b. a Rosato – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist