Všechny chutě Jižní Afriky
11. 1. 2010
Jedenáct vín ze sedmi jihoafrických vinařství z několika oblastí kolem Kapského Města nám ve Viničním altánu představila Kristýny Zrcková, obchodní ředitelka dovozní společnosti South African Wine Emportium (SAWE), s.r.o. A třebaže k tajemství jihoafrických vín stále ještě proniká, připravila nám příjemný vinný zážitek s prvotřídními víny.
Po několika degustacích vín z JAR ve Viničním altánu začínám mít pocit, že jak byla zpočátku poněkud přeceňována (a nebyla to vždy prvotřídní kvalita), nyní zájem o ně tak trochu klesá. Zatímco ještě na konci devadesátých letech se k nám dovážela často přebarikovaná vína poznamenaná tehdejším módním trendem ve Velké Británii a USA (hlavní odběratelé jihoafrických vín), nyní jsou k nám importovaná jihoafrická vína mnohem sofistikovanější, často vyráběná i bez dotyku dubu, nebo barikem jen decentně políbená. A jejich ocenění, alespoň běžnými konzumenty kvalitnějších vín, není rozhodně dostatečné!
A to se týká hlavně bílých vín, jejichž kvalita bývá v některých oblastech s příznivě chladivým klimatem opravdu prvotřídní. Příkladem je skvělý Chenin Blanc 2009 z vinařství Groote Post z oblasti Cape West Coast. Suché (2,9 g zbytkového cukru) a velmi pikantní (5,5 g kyselin) s krásnou vůní jižního ovoce (citrusy) a zřetelnou stopou černého rybízu. V chuti identické, plné a velmi svěží.
Hezky mu sekundovalo další bílé víno, Wansha Dry White 2009 z vinařství Ridgeback z oblasti Pearl. Krásně ovocné a pikantní cuvée z odrůd Sauvignon Blanc (49 %), Chenin Blanc (38 %) a Viognier (13 %). Přitom posledně jmenovaná odrůda kvasila a také zrála (4 měsíce) v dubovém sudu, ostatní v nerezu. Výsledkem je suché (ale ne jako drn), harmonické, pikantní a bohatě ovocné víno se zřetelným dotykem černého rybízu.
Pro mne ještě o chloupek lepším bílým vínem bylo Chardonnay 2008 z vinařství Simonsig ze slavné oblasti (hlavně na červená vína) Stellenbosch. Chardonnay zrálo 10 měsíců v bariku z francouzského dubu (20 % nových sudů) a bylo tak dřevem jen nádherně políbeno. Ve vůni kombinace žlutého ovoce, másloviny a vanilkových tónů. V baculatém ovocném těle bylo víno příjemně pikantní s elegantním vanilkovým závojem. Velmi dobrý poměr cena/kvalita.
Ani Gewürztraminer 2009 ze stejného vinařství příliš nesnížil pěkně vysoko nastavenou laťku bílých vín, jejichž jediným handicapem byl vyšší alkohol (často přes 13 %). Podle našeho vinařského zákona polosladké víno (28,9 g zbytkového cukru) předvedlo velmi příjemnou „tramínovou“ vůni (exotické liči, růžový olej, citrusy), neméně delikátní nasládlou chuť a kupodivu nižší alkohol (12,5 %). Ale také zřetelně pikantní závěr díky 5,75 g kyselin na litr. I toto víno se mohlo pochlubit pěkným poměrem cena/kvalita.
Následující víno s názvem Blanc de Noir 2009 (tedy bílé z černého – modrého) z vinařství Groot Constantia nebylo rozhodně bílé, ale lososově růžové. Excelentní cuvée z odrůd Merlot (60 %) a Cabernet Sauvignon (40 %). Téměř suché víno s bohatou ovocnou vůní i chutí (třešně, višně, jahody) s lehce máslovými tóny. V dochuti tělnaté a pikantní víno, jen v poměrně vysoké cenové hladině.
Shiraz 2005 z vinařství Simonsig vznikal poměrně složitou cestou zrání v bariku (66 % americký dub, 34 % francouzský, 18 % nových a zbytek různé, až čtvrté použití sudu). Ve vůni velmi vyzrálé tmavé ovoce se zřetelnými živočišnými tóny. V plném těle je ovocnost malinko překrývána čokoládovou a kávovou stopou (až náznak „černé gumy“). Víno pro chlapy s téměř 15 % alkoholu!
O poznání elegantněji působilo další červené víno, tentokrát z klasické jihoafrické odrůdy, Pinotage 2007 z vinařství Viljoensdrift (vinařské oblast Robertson). Víno kvasilo v otevřených betonových nádržích a zrálo ve bariku z francouzského dubu. Ve vůni byly zřetelné vyzrálé tmavé ovoce a čokoláda. V bohaté chuti s převahou „lesní směsi“ byla zřetelná čokoládová a kávová stopa. Pěkné víno s vysokým alkoholem (14,5 %).
Ridgeback Cabernet Sauvignon 2005 měl překvapivě nižší alkohol (12 %) a bohatou vůni po nazrálém tmavém ovoci (peckoviny, hlavně švestky), čokoládě a vanilce. V chuti se projevily také náznaky tmavého „lesní směsi”, nechyběla jemná vanilka a čokoláda. Poměrně pikantní víno s delší dochutí.
Melck’s Red 2008 z vinařství Muratie je typem dobře vybalancovaného cuvée pro každodenní pití s bohatou nadstavbou příjemných uhlazených tříslovin a s krásnou ovocitostí. „Velké cuvée“ z odrůd Merlot, Shiraz, Cabernet Sauvignon (a možná i špetky Cabernetu Franc) v uhlazeném a příjemně pitelném stylu.
Jednoznačnou špičkou večera bylo cuvée Synergy 2006 ze známého vinařství Beyerskloof v oblasti Stellenbosch (43 % Cabernet Sauvignon, 25 % Pinotage, 25 % Shiraz a 7 % Merlot). Víno leželo 5 dní a slupkách a po malolaktické fermentaci (otevřené nerez tanky) zrálo 18 měsíců v barikových sudech z francouzského dubu (30 % nových a zbytek druhé plnění). Ve vůni víno kombinuje nazrálou „lesní směs“ s tmavými peckovinami a čokoládou. V identické chuti se dere do popředí také příjemná ovocně-vanilková stopa, kterou nezakrývá ani vysoký alkohol (14,5 %). Macaté víno s měkkými taniny a lehounkou pikantností v dochuti. Cena o něco vyšší, ale nikoli nezasloužená, když si vzpomenu na některé francouzské, italské či dokonce moravské „lahůdky“.
Sladká tečka nemohla chybět. Zrodila se v již zmíněném vinařství Simonsig a na etiketě má název Vin de Lisa 2008 Noble Late Harvest. Velmi sladké (105 g zbytkového cukru) bílé cuvée z odrůd Pinot Blanc (62 %) a Semillon (38 %). Botrytické víno s krásnou vůni medu a sladkých citrusů. V identické chuti je navíc příjemně pikantní a mazlivé. Moc hezké, ale má velmi těžkou konkurenci v cenově mnohem příznivějších produktech z Chile, Argentiny či Španělska, především z Muškátu Alexandrijského.
Protože „vrcholový tým“ byl tentokrát silně oslaben, závěrečné hodnocení je čistě moje. A tak jsem to viděl:
Beyerskloof Synergy – 9,3 bodu (z 10 možných), Simonsig Vin de Lisa – 9,1 b., Groot Constantia Blanc de Noir – 9 b., Simonsig Chardonnay – 8,9 b., Viljoensdrift Pinotage a Groote Post Chenin Blanc – 8,8 b., Muratie Melck’s Red a Simonsig Gewürztraminer – 8,7 b., Ridgeback Vansha White a Ridgeback Cabernet Sauvignon – 8,5 b. a Simonsig Shiraz – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
P.S. Na závěr nám Kristýna Zrcková nabídla k ochutnání asi desítku gastronomických chuťovek z Jižní Afriky – chutney, džemy z hroznů (Merlot, Shiraz), Extra Virgin olivový olej, olej z hroznových peciček a další. S víny si v ničem nezadají! To se musí ochutnat, což hosté vděčně dělali…