Všechny krásy Španělska

26. 12. 2008

„Španělskou zemi mám tak rád, o jejích vínech si nejen zpívám“ – tak nějak bych mohl v parafrázi začít toto povídání o této ochutnávce ve Viničním altánu, na níž degustátor, znalec a milovník vín ing. Vladimír Hrbek představil tucet vzorků z bohaté nabídky dovozní společnosti B.M.C. Brno, s.r.o.

Přestože drtivou většinu z ochutnávaných vín velmi dobře znám, přesto jsem některá z nich mne opět překvapila. Možná také proto, že se pár z nich objevilo v novém ročníku. A potěšilo, že nová vína si v ničem nezadají s těmi o rok staršími.

Platí to v prvé řadě o vstupním vínu Verdejo 2007 z Viňa Vilano (oblast Rueda D.O.), které bylo „zavíňovací“ jen proto, že bylo jediným bílým vínem (pokud nepočítám sladkou tečku) večera. Ročník 2007 je u tohoto vína z typické odrůdy pro oblast Rueda stejně plný, bohatý ve vůni i chuti a samozřejmě pikantní ve šťavnatém těle jako ten předchozí. Krásná kombinace sladkých citrusů, meruněk, jemných minerálů a špetky černého rybízu. Pochutnali jsme si již ve chvíli, kdy někteří hosté se ještě ani neusadili.

Neméně příjemným zážitkem byla dvě mladá růžová z konkurujících si oblastí Rioja D.O.Ca. a Ribera del Duero D.O. Nejprve El Coto Rosado 2007 z Rioji. Cuvée „spravedlivě“ z odrůd Tempranillo a Garnacha v jahodovém stylu s jemným závojem minerality. Suché, velmi svěží a pikantní – takový styl i jemnou růžovou barvu mají vydařené „růžovky“ z Moravy.

Konkurující Viňa Vilano Rosado 2007 z Ribera del Duero bylo plnější a bohatší v barvě, vůni i chuti. Stoprocentní Tempranillo, kombinace malin, jahod a v chuti se zřetelně prosazovaly červené peckoviny. Také minerální tóny byly výraznější, nicméně „růžovka“ z Rioji mi připadaly o malinko elegantnější a sofistikovanější. Ale těžký oříšek k rozlousknutí…

Prvním velkým překvapením večera bylo vstupní červené Miralvalle Cabernet Sauvignon 2006 z vinařství Bodegas Maximo (oblast „zemských vín“ Tierra de Castilla). Lehce barikový cabernet s krásnou vůní peckovin, lesních plodů a pepřových tónů. Chutnal výborně – v těle krásně vyzrálé třešně a višně, příjemně uhlazené s jemným kouřovým nádechem. Navíc skvělý poměr ceny a kvality!

Stejně staré Viňa Vilano Roble z Ribera del Duero bylo víno jiného stylu. A nejen proto, že to bylo čisté Tempranillo. Poměrně plné, výrazně ovocité víno mělo mnohem výraznější barikovou stopu – vanilku, chuť toustu i zřetelnější tříslo. Lesní plody ve vůni přecházely v chuti do vyzrálých višní. Míň elegantní proti cabernetu, ale zato hutnější „divočejší“.

Víno El Coto Crianza 2006 z Rioji se každým měsícem mění k lepšímu. Nyní je jemnější, stále příjemně pikantní v již vyzrálém ovocném těle (tmavé třešně s vanilkou, víno elegantního, dalo by se říci až „dámského“ stylu. A ještě loni mi připadalo tvrdé s nepříjemným barikovým „štychem“.

I tentokrát potěšila „trojka“ z Jaraby (oblast La Mancha D.O.) – Merlot, crianza a Azagador Reserva, všechna z ročníku 2003. Prvním bylo Jaraba Merlot, víno již hodně vyzrálé, měkce ovocné s jemnými kořenitými tóny (cítil jsem i anýzovou stopu). Víno je již na vrcholu a může se stát, že některá z lahví, která nebyla dobře uložena, již směřuje na svou poslední cestu. V té příznivé variantě je to nádherný a laskající merlot.

O poznání lépe je na tom Jaraba Crianza – cuvée z Tempranilla (80 %), Cabernetu Sauvignon a Merlotu (po 10 procentech). Ve vůni nazrálá „lesní směs“, špetka kávy a čokolády. Ve vyzrálém a plném ovocném těle (opět tmavé lesní plody) bylo již pěkně uhlazené, harmonické a jemně pikantní v dochuti. Takové víno nemůže zklamat.

Třetí z Jaraby – víno Azagador Reserva 2003 – jsem ochutnal vůbec poprvé (tedy daný ročník), ostatně byla to jeho pražská degustační premiéra. A nejen premiéra, ale pro mne i největší příjemné překvapení této degustace. Cuvée složením podobné crianze, jen s menším podílem Tempranilla (70 %) a větším Cabernetu Sauvignon (20 %). Opravdu harmonické a plné víno, v němž ve vůni převládají vyzrálé třešně a višně, zatímco v chuti jsem cítil také tmavé lesní plody – a navíc kávu a hořkou čokoládu.

Asi nejlepším vínem, opravdu krásně „srovnaným“ a noblesním bylo Coto Imaz Reserva 2004 (Rioja D.O.Ca.). Stoprocentní Tempranillo, krásně vyzrálé a téměř hebké, kombinovalo ve vůni peckoviny, kůži a čokoládu. Ve velmi harmonické chuti byly tmavé peckoviny jemné, příjemně pikantní a uhlazené. Přestože víno zrálo 36 měsíců v bariku, stopa po něm byla drobná jako zobáček kolibříka. Víno nejenže vydrží ještě léta, ale bude se i dále vylepšovat.

Na závěr sladká „dvojtečka“: nejprve nám již velmi dobře známá Estrella 10 z vinařství Bodegas Murviedro (oblast Valencia D.O.). Stoprocentní Muškát Alexandrijský v pěkném, třebaže velmi sladkém balení (142 g zbytkového cukru na litr). Nicméně díky dostatečně kyselině je víno příjemně pikantní, řekl bych dokonce svěží. Muškátové tóny v kombinaci se sladkými citrusy dodávají vínu ve vůni i chuti nesmírně příjemný styl. Jeho skvělý poměr ceny a kvality je již vyhlášený.

O definitivní závěr se postaralo fortifikované víno Sol de Mallaga z vinařství López Hermanos (oblast Málaga D.O.). Hutné a výrazně sladké víno (150 g zbytkového cukru) nabízelo ve vůni i chuti datle, hrozinky a přezrálé fíky. Velmi jemné víno s konzistencí sirupu bylo v dochuti kupodivu příjemně pikantní. Své slavnostní poslání v žádném případě nezapře – tak jsme si připili na úspěšný španělský večer. Jsem rád, že pokaždé něčím příjemným překvapí. Ostatně stejně jako náš průvodce všemi krásami španělských vín.

Takto vína hodnotil „vrcholový tým“:

Coto Imaz Reserva – 9,6 bodu (z 10 možných), Azagador Reserva – 9,5 b., Jaraba Crianza – 9,2 b., Viňa Vilano Verdejo a El Coto Crianza – 9 b., Jaraba Merlot a Sol de Mallaga – 8,9 b., Miralvalle Cabernet Sauvignon – 8,8 b., Estrella – 8,7 b., Viňa Villano Rosado a Viňa Villano Roble – 8,6 b. a Rioja Rosado – 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist