Vstřícná nadílka od Dufků

3. 9. 2008

Další příjemný zážitek s moravskými víny ve Viničním altánu. Postaral se o něj svatobořický vinař Josef Dufek. A to nejen bohatou paletou svých vín, ale také poutavým komentováním všeho, co s jejich zrozením souvisí.

Ochutnali jsme čtrnáct degustačních vzorků a na závěr ještě jednu neplánovanou prémii. Vše zahájilo kabinetní Neuburské 2007. Víno na hraně suchého, ovocné (jablko, citrusy), lehké a přece jen trochu tenčí v těle. Ale zavínili jsme se!

Polosuchý Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru se již mohl pochlubit baculatějším tělem. Meruňkový ve vůni i chuti. V těle pikantní zakulacený a svěží – v závěru se zřetelnou, opravdu příjemnou kyselinkou.

Suchý Muškát moravský 2007 v pozdním sběru měl naprosto vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyseliny. Zaujal krásnou, přímo ukázkovou muškátovou vůní (exotické liči, růže, zralý hrozen). V decentně aromatické chuti byl pikantní, poměrně svěží, se slabou hořčinkou (grepové tóny) v dochuti.

Polosladké Chardonnay 2007 (20,7 g zbytkového cukru) potěšil atraktivní vůní přezrálých broskví a banánů. V chuti byl měkce ovocný, nasládlý s jemnou pikantností v dochuti. Plné, na můj vkus však přece jen trošku sladší víno.

Pro mne mnohem zajímavější bylo polosladké Rulandské šedé 2007 ve výběru z hroznů s botrytickou stopou. Ve vůni ovocně-minerální, v bohaté a mnohovrstevné chuti byly zřetelné tóny ušlechtilé plísně. Nasládlé, plné a jemně pikantní víno s delší dochutí. Velmi elegantní, řekl bych slavnostní.

Polosladký Sauvignon 2007 ve výběru z hroznů se rodil poněkud dramaticky. Hrozny se sklízely až 16. listopadu, přičemž několikrát přemrzly. Výsledek byl však nesmírně zajímavý. Ve vůni broskve a meruňky, v nasládlém a velmi extraktivním ovocném těle byl dostatečně pikantní s ušlechtilou fazónou.

Nesmírně atraktivní byl Hibernal 2007 ve výběru z hroznů. Suchý (na hraně – 8,2 g zbytkového cukru, 6,7 g kyselin), s krásnou vůní černého rybízu a černého bezu. V chuti měkce ovocný, výrazně pikantní a svěží. Krásně pitelné víno vybízející k dalšímu doušku s příjemnou dochutí na patře.

První červené, Frankovka 2007 v pozdním sběru, prošlo karbonickou macerací. I díky ní se mohlo pochlubit bohatou ovocnou a výrazně pepřovou vůní. V těle měkce ovocné víno (višně) s papričkou a pepřem. Svěží, lehčí a trošku tenčí víno, každopádně již nyní pěkně pitelné během delšího večera.

Dornfelder 2007 v pozdním sběru byl mnohem uhlazenější v ovocné vůni a chuti. Plný tmavých lesních plodů s lehkými vanilkovými tóny. Výrazně pikantní, svěží a laskající víno se slušným bezcukerným extraktem (26,1 g/l). Potřebuje však minimálně půl roku odpočívat v láhvi, aby se hezky srovnalo.

Jakostní Alibernet 2007 měl všechny znaky této u nás stále ještě málo frekventované odrůdy. Ve vůni černý rybíz, paprika, pepř, kávové a čokoládové tóny. To vše zdobilo tělo plné tmavých lesních plodů. Trošku drsnější víno, které potřebuje poněkud zakulatit.

Výrazně na sebe upozornil Modrý Portugal 2006 v pozdním sběru. Víno z vyzrálých hroznů (tmavší barva), ve vůni nabízelo černé třešně s tóny mléčné čokolády. V ovocité, extraktivní chuti (28,5 g bezcukerného extraktu) bylo měkké, čokoládově elegantní a příjemně pitelné. Názory na toto víno se trochu různily – kritici mu vyčítali určitou plochost. Zastánci zase zdůrazňovali extraktivní ovocnost.

Já našel cestičkou vedoucí někde uprostřed. Stejně staré Svatovavřinecké 2006 v pozdním sběru bylo ve vůni a chuti příjemně ovocné s výraznou stopou po švestkách a povidlech, jemně kořenité. Jemně pikantní, dobře pitelné a srovnané víno se středně dlouhou dochutí.

Více mne zaujalo Zweigeltrebe 2006 v pozdním sběru. Ovocné a tradičně bohatě koření té víno s vůní i lehounkou chutí po šťávě z pampelišky. Poměrně hladké víno s jemnou tříslovinou se stopou delikátní hořčinky v závěru.

Závěrečné Rulandské modré 2006 ve výběru z hroznů bylo nesmírně zajímavé ve vůni (nazrálé, kompotované jahody, jemné koření) i poměrně identické chuti. Jemné, pikantní ovocné tělo, hladké a lehce nasládlé. Mělo však jednu vadu – vyšší alkohol (15 %). Trošku na patře štípal, čímž malinko snížil celkový zážitek z vína.

Definitivní tečkou za velmi zdařilou prezentací svatobořických vín bylo „mimosoutěžní“ Svatovavřinecké 2007 v pozdním sběru. Ovocité a lehčí víno s jemnou kyselinou. Mladé a osvěžující, v porovnání s ročníkem 2006 trochu neučesané. Víno vhodné pro posezení v teplém letním večeru. Ten jsme zažili i my, takže přišlo vhod místo tradiční sladké tečky.

Hodnocení „vrcholového týmu“ dopadlo takto: Hibernal – 9,1 bodu (z 10 možných), Sauvignon – 8,8 b., Dornfelder – 8,7 b., Zweigeltrebe a Rulandské modré – 8,6 b., Alibernet a Modrý Portugal – 8,4 b., Rulandské šedé – 8,3 b., Frankovka a Svatovavřinecké 2006 – 8,2 b., Muškát moravský 8,1 b., Chardonnay – 8 b., Ryzlink rýnský 7,6 b. a Neuburské 6,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist