Vstřícná vína z francouzského jihu

14. 10. 2011

Vína z jihozápadu Francie a z Jižní Rhôny nám ve Viničním altánu představil Roman Farka z dovozní společnosti Farka & Farka v.o.s. Vína neokázalá, „prostá”, ale poctivá se skvělým poměrem cena/výkon. Kdo posečkal a dále přechutnával otevřené láhve, byl odměněn lahodnou elegancí a upřímností vín, která bych označil v tom nejlepším slova smyslu jako „selská”.

Čekal na nás jen jeden bílý vzorek, ale zato ve Viničním altánu rozhodně vzácný. Suché víno z jihozápadní oblasti Jurancon AOC, tak proslulé svými sladkými produkty. Jurancon sec 2008 z vinařství Domaine Negri se představil jako velmi šťavnaté a bohaté víno ve vůni i chuti. Kombinace vyzrálého světlého ovoce, jemné minerality, mnohovrstevné ve vůni i chuti. A přitom měkce pikantní s notnou dávkou elegance. Trochu mi připomínalo některá špičková vína z prestižních moravských vinařství Reisten, Mikrosvín, Tanzberg či ze sklepa Martina Šebesty. Zvláštní kombinace pěkného vlašáku a neméně výborného šedého pinotu. Vyšší cena odpovídala kvalitě i jisté „vzácnosti”.

Zatoulali jsme se také do oblasti Cahors AOC, proslulé svými „černými víny”. Třebaže víno Cedre Heritage 2009 ze Chateau du Cedre nepředstavovalo to nejlepší z jeho produkce, „evropský Malbec” rozhodně potěšil. Bez ohledu nato, že obsahoval i špetku odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot. Ve vůni bohatá tmavá lesní směs, chuť měkce ovocná (opět borůvky a ostružiny), ale překvapivě jemná a uhlazená. Víno nepoznalo dřevo, nicméně decentní a sladké taniny sváděly k dedukci o jeho krátkém pobytu v bariku či větším dubovém sudu.

Domaine Brusset patři mezi opravdu prestižní vinařství v Jižní Rhôně. Víno Les Boudalles 2010 z oblasti Côtes Ventoux AOC bylo rozhodně vínem s nejlepším poměrem cena/výkon. Cuvée čtyř odrůd (60 % Grenache, 15 % Carignan, 15 % Mourvédre a 10 % Clairette) bylo výrazně ovocné ve vůni i chuti. Převládala vyzrálá lesní směs v lehce džemovitém provedení. V uhlazené a nekomplikované ovocné chuti byly příjemné sladké taniny. Víno si na nic nehraje, ale potěší vás dlouho, velmi dlouho. A to i po celodenním stáni na kuchyňském pultě – otevřené a nedopité. Má prostě „selský základ”!

Velmi blízké mu bylo další víno z vinařství Domaine Brusset – Laurent B. 2010, Côtes-du-Rhône AOC. Cuvée odrůd Grenache (60 %), Syrah, Mourvédre a Carignan potěšilo čistou ovocnou vůní, plnou tmavé lesní směsi. V chuti opět měkce ovocné, uhlazené s jemně pikantní dochutí. I toto víno kvasilo v nerezu a zrálo v tradičních betonových kádích. Cenově o malinký chloupek vyšší, kvalitou srovnatelné, jen trošku pikantnější.

Pro mne nejlepším červeným vínem večera byl třetí vzorek z Domaine Brusset – Cairanne 2009 Côtes-du-Rhône Villages AOC. Víno z Cairanne, jedné z vybraných „vesnic s charakterem” je rovněž cuvée čtyř odrůd s převahou Grenache (60 % – dále Syrah, Mourvédre a Carignan). Ve vůni vyzrálá tmavá lesní směs s jemnými živočišnými a čokoládovými tóny. V chuti plné, krásně vyzrálé a ovocné (tmavá lesní směs) s lehkým náznakem čokolády a se sladkými taniny. Víno, které zrálo ve velkém sudu a částečně i v použitém bariku, se opravdu krásně pije. Kudy teče, tudy hladí a povzbuzuje k dalšímu doušku. Velmi kvalitní víno s rozhodně příznivou cenou.

V pořadí šestým vzorkem bylo nejlevnější (ne však jednoznačný outsider) „zemské” víno z Languedocu-Rousillon (Vin de Pays de la Haute Vallee de l’Orb). Cuvée Terres d’Orb 2009 z vinařství Cavé de Roquebrun z odrůd Cabernet Sauvignon (35 %), Merlot (35 %), Carignan (20 %) a Grenache (10 %) vonělo po tmavých peckovinách v kombinaci s lesní směsí. Chuť ovocná, lehčí a jemně pikantní. Nic hlubokého, ale příjemné víno na dlouhé popíjení za excelentní cenu!

Poněkud sofistikovanější bylo další víno z Cavé de Roquebrun – Col de Corb 2009 z apelace Saint-Chinian AOC. Cuvée odrůd Carignan, Mourvédre (plus špetka Syrahu a Grenache) mělo výraznou ovocnou vůni s bohatým čokoládovým přídavkem a jemnou živočišnou stopou (mokrá kůže). V chuti plnější, vyzrálejší lesní směs s čokoládou v lehce kořenité dochuti. Bohatší víno jižního stylu za velmi pěknou cenu.

Červenou „dvojkou” bylo pro mne závěrečné a víno, třetí vzorek z vinařství Cavé de Roquebrun – Roches Noires 2008, tentokrát z apelace Saint Chinian-Roquebrun AOC. Cuvée s převahou odrůdy Syran (60 %), dále Grenache a Mourvédre – po 20 %. Ve vůni tmavé peckoviny, káva a čokoláda. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, velmi jemné až delikátní s příjemnými, hezky sládnoucími tříslovinami. Další důkaz o tom, že i velká „cooperativa” dokáže produkovat pěkná, dokonale vyvážená vína.

Byl to nesmírně příjemný večer s velmi vstřícnými vína za více než rozumné ceny. A ještě něco stojí za zmínku: žádné z těchto jižních vín nemělo alkohol vyšší než 13,5 %, což není pro tyto zeměpisné polohy vždy samozřejmé!

A jak hodnotil vína trošku oslabený „vrcholový tým”? Takto:

Cairanne 2009 – 9,1 bodu (z 10 možných), Jurancon sec 2008 – 8,9 b., Roches Noires 2008 – 8,8 b., Cedre Heritage 2009 a Col d’Orb 2009 – 8,7 b., Les Boudalles 2010 a Laurent B. 2010 – 8,6 b. a Terres d’Orb 2009 – 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist