Vstřícná vína z Opluštilova čejkovického sklepa

20. 5. 2011

Čejkovický vinař Jindřich Opluštil nám ve Viničním altánu představil nejen tucet svých vín, včetně sedmi novinek z ročníku 2010, ale také několik příbuzných. I oni přispěli k tomu, že vzduší ochutnávky bylo přátelské. Za kvalitu vína se však zodpovídal jen Jindřich, ale většina z nich byla velmi vstřícná. Takže to byl hezký, takový uvolněný večer…

Zavínili jsme se jakostním Ryzlinkem vlašským 2010. Vůně ovocná, příjemná. V chuti měkce ovocné víno, velmi pikantní s výraznou kyselinkou (8,8 g/l). Poněkud tenčí víno vhodné spíše k jídlu, ale i tak by potřebovalo ještě chvíli ležet v láhvi.

O něco zajímavější byl kabinetní Müller Thurgau 2010. Opět bohatě aromatické víno (jižní ovoce, květiny). Rovněž pikantní („jen“ 7,2 g/l kyselin) s poměrně bohatou zásobou meruněk a broskví. Opět poněkud lehčí víno, které bych ještě dva tři měsíce nechal v láhvi.

Ryzlinkem rýnským 2009 v pozdním sběru jsme kvalitativně poskočili. Suché víno s menším zbytkovým cukrem (3,2 g/l), již lehce nazrálé s vůní po citrusech a medu. V chuti byla kromě citrusů a medu cítit také lehká minerální stopa. V těle poměrně uhlazené, ideálně pikantní, ale také malinko lehčí (snad i díky nižšímu alkoholu – 11,5 %).

Moc jsem byl zvědavý na mladý Hibernal v pozdním sběru, a to vzhledem ke kvalitám jeho o rok staršího bratříčka. „Mlaďoch“ byl živý a hodně pikantní díky 8,8 g/l kyselin. Za těchto okolností mu poněkud chyběl zbytkový cukr (pouze 0,6 g/l). Vůně však velmi pěkná (citrusy, černý rybíz, černý bez), chuť však poněkud ostřejší a ne tak bohatá jako loni. Každopádně díky pěkné kombinaci světlého ovoce a tónů černého rybízu a černého bezu bude v příštích měsících dobře pitelné. Zvláště doporučuji v létě jako alternativu „růžovky“! A za rok by nás ještě mohl překvapit…

Velmi pěkný byl mladý Tramín červený v pozdním sběru. Polosladké víno (15 g/l zbytkového cukru) s netradičně výraznou kyselinou (7,1 g/l) a jemnější vůní (spíše nazrálé citrusy, exotické liči a bergamotové tóny). V těle zakulacené, šťavnaté a pikantní – opět kombinace citrusů, liči a bergamotu. Netradiční, nicméně velmi zajímavý a osvěžující tramín.

Rozhodně nejlepším klasickým bílým vínem večera bylo Rulandské šedé 2009 v pozdním sběru. Opět polosladké víno (23 g/l zbytkového cukru), ale velmi pikantní a šťavnaté (8,7 g/l kyselin). Ve vůni i chuti jižní ovoce (především citrusy), ale také jistý sauvignonový styl včetně tónů černého rybízu. Atraktivní a pěkně pitelná „šedivka“, ideální na léto také díky nižšímu alkoholu – 10,5 %.

Vysokou kvalitou se mohl pochlubit Merlot klaret 2010 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (36 g/l zbytkového cukru) a bohatě kyselin (8,7 g/l) s ovocnou vůní a lehkým náznakem minerálních tónů. V chuti měkce ovocné, nasládlé, ale také šťavnaté a pikantní víno s plným tělem. Velmi přitažlivý je sladkokyselý ocásek s příchutí smetanových tmavých peckovin.

Červená vína zahájily dva jakostní kousky z ročníku 2008. Nejprve Dornfelder s vůní lesních plodů (ostružiny, borůvky), přecházejících postupně ve vůni i v chuti do višní a především sušených švestek. V těle vyzrálé, poměrně uhlazené a lehce pikantní víno s trošku tenčím tělem. Dobře pitelné, nekomplikované víno za pěknou cenu.

Jakostní Frankovka byla poněkud vícevrstevnější ve vůni i chuti (kořenité peckoviny – višně, káva, stopa čokolády). Uhlazené, lehce džemovité a dobře pitelné víno s kratším závěrem.

Velmi mne zaujalo jakostní André z ročníku 2010, první ukázka tohoto vína stále ještě zrajícího v sudu. Víno s cukernatostí 21° NM bylo v moštu přislazeno, aby získalo více alkoholu pro zrání ve větším dubovém sudu. V této fázi má jen 0,7 g/l zbytkového cukru a je příjemně aromatické (tmavé ovoce – náznak švestek, čokoláda). V chuti plné, ovocité, lehce pikantní se zřetelnými tříslovinami. Velmi extraktivní víno (33 g/l bezcukerného extraktu), které má před sebou velmi světlou budoucnost!

Můj oblíbenec z Jindřichova sklepa, Merlot 2009 v pozdním sběru, zrál asi devět měsíců v použitém bariku. Ve vůni kořenitá lesní směs s převahou ostružin, v chuti džemovité tmavé lesní plody, tělo uhlazené, lehce pikantní s delší dochutí. Velmi laskavé víno, které vás bude těšit ještě řadu let. Sympatická ukázka atraktivního moravského merlotu.

Sladkou tečku obstaralo slámové víno z odrůdy Hibernal, „meziročníkové“ cuvée 2007/2008, s trošku komplikovanou vůní (lehké tóny kyselých okurek s křenem, citrusy, minerální a živočišný „štych“), která se však postupně otevírala. V chuti však krásné, sladké (131 g/l zbytkového cukru) a přitom pikantní (8,8 g/l kyselin) s pěkně dlouhým citrusovo-medovým závěrem.

Velmi elegantní tečka za přátelskou ochutnávkou s mladým čejkovickým „Čtvrtečníkem“. V jeho sklepě nyní probíhá výrazná přestavba spojené s dodávkou nové technologie. Už se moc těším na září, kdy plánuji „kolaudační inspekci“ v Čejkovicích. Zatím nabízím hodnocení „vrcholového týmu“:

Merlot 2009 – 9,1 bodu (z 10 možných), Hibernal slámové – 8,9 b., Rulandské šedé 2010 a Merlot klaret 2010 – 8,8 b., André 2010 a Tramín červený – 8,6 b., Dornfelder 2008 – 8,5 b., Hibernal – 8,4 b., Ryzlink rýnský 2009 – 8,3 b., Frankovka 2008 – 8,2 b., Müller Thurgau 2010 – 7,9 b. a Ryzlink vlašský 2010 – 7,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist