Vstřícné novinky z nabídky OpenWine

21. 6. 2016

     Jorge Atisha z dovozní společnosti OpenWine, s.r.o. nám tentokrát představil ve Viničním altánu řadu novinek – z Chile i Argentiny. A měly opravdu úspěch, ostatně jako celá ochutnávka.
       Již samotné vstupní víno okouzlilo mnoho hostů. Sauvignon Blanc 2015 Select Terroir z chilského vinařství Santa Ema byl rozhodně jedním z nejlepších sauvignonů, které jsme letos ve Viničním altánu ochutnali. Ve vůni nabídl světlé ovoce s převahou citrusů a zřetelné tóny černého rybízu. V plnější chuti nasládlé citrusy, náznak černého rybízu a hezky pikantní závěr.
      Líbilo se mi také Chardonnay Select Terroir 2014 ze stejného vinařství. V příjemné vůni nazrálé světlé ovoce s jemnou máslovou stopou. Tělo bohaté, decentně nasládlé s převahou jižního ovoce. Šťavnaté a v závěru pikantní víno.
      Další chardonnay bylo z argentinské Patagonie. Alpataco Chardonnay select 2012 z vinařství Familia Schroeder nabídlo zcela odlišný styl.  Vůně ovocně minerální s jemnou stopou po dubu. Stejně tak v sušší chuti s dotykem dřeva. Víno s decentní stopou po karamelu bylo v závěru výrazně pikantní. Není to však můj styl chardonnay.
      Známá argentinská odrůda Torrontes nikdy nepatřila mezi moje oblíbené. Nicméně víno La Puerta Torrontes 2014 z vinařství Valle de la Puerta v argentinské oblasti La Rioja mne velmi zaujalo. Krásná vůně citrusů a květin. V chuti výrazněji aromatické (citrusy, bylinky), šťavnaté s pikantním ocáskem. Poněkud problémový byl pro mne poměr cena/výkon.
      Komerčně pojaté Santa Ema Rosado Soul 2014 není pro hosty Viničního altánu zvláštní novinkou. Jižní typ „růžovky” s výraznější vůní i chutí tmavého ovoce, především peckovin. Šťavnaté, bohatší a pikantní víno, kterému však stále chybí jistá svěžest.
      Prvním červeným bylo Carmenére Select Terroir 2014 z vinařství Santa Ema. Klasický styl odrůdy v provedení předního chilského vinařství. Ve vůni džemovité tmavé ovoce, lehounce kořenité. Jistá kořenitost nechyběla ani ovocité chuti, kde jsem zaznamenal již tradiční paprikové tóny.  V závěru byly cítit jemné, nasládlé třísloviny. Část vína (40 %) zrála asi 5 měsíců v bariku.
      Na řadu přišla dvě vína z vinařství Pascual Toso z argentinské Mendozy, která jsme (ovšem v bohatém sortimentu a v jiných řadách i ročnících) před lety několikrát ochutnávali díky jejich sympatickému dovozci Jaroslavu Kšánovi, opravdovému znalci Argentiny, tamních vín a masa. Moc ho pozdravuji a děkuji za skvělé vinné zážitky!
      Nejprve přišlo na řadu víno Pascual Toso Cabernet Sauvignon 2014. Ve vůni výrazné tmavé ovoce s jemným závanem čokolády. V identické, nazrálé chuti se kromě čokolády objevily ještě zřetelné třísloviny. Také toto víno poznalo barikový sud (40 % na 7 měsíců).
      Více mi chutnal Pascual Toso Malbec 2014. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce včetně lesních plodů, k tomu jemné živočišné tóny. V chuti opět bohaté a vyzrálé tmavé ovoce, jemně kořenité s delikátní stopou kůže. Uhlazené a zároveň svěží víno zrálo ze 40 % sedm měsíců v bariku.
      Na závěr dvě vína z Chile – novinka i známá klasika. Nejprve víno Tierra de Brujas 2013, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon (60 %) a Merlot (40 %) z vinařství María Soledad. Bohatá vůně tmavého džemovitého ovoce s lehkým „štychem” kůže a čokolády. V chuti prakticky identické, uhlazené a v závěru měkce pikantní. Víno zrálo 13 měsíců v bariku z francouzského dubu.
      A na závěr klasika z vinařství Santa Ema – Merlot Reserva 2013. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé peckoviny, jemně kořenité. V suché chuti bohaté, vyzrálé tmavé ovoce se stopou čokolády. Víno zrálo 10 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu.
Třebaže jsme tentokrát neochutnali vína z vyšších řad vinařství Santa Ema a Familia Schroeder, vyznění degustace mne velmi potěšilo. A určitě jsem nebyl sám. Ostatně svědčí o tom i hodnocení „vrcholového týmu”:
Santa Ema Merlot Reserve – 9,3 bodu (z 10 možných), Tierra de Brujas – 9,1 b., Pascual Toso Malbec – 9 b., Santa Ema Sauvignopn blanc a Pascual Toso Cabernet Sauvignon – 8,8 b., Santa Ema Chardonnay Select Terroir – 8,7 b., Alpataco Chardonnay Select a Santa Ema Carmenére Select Terroir – 8,6 b. La Puerta Torrontes – 8,5 b. a Santa Ema Rosado Soul – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist