Vstřícný návrat po třech letech

6. 5. 2014

     Po téměř třech letech to byl mimořádně zdařilý návrat do Viničního altánu! Michal Plešingr z rodinného vinařství (Dubňany, Velké Pavlovice nebo Strážnice?) nám představil jedenáct vín z ročníků 2007 až 2012, většinou již pěkně vyzrálých a připravených ke konzumaci. Především červená vína si rozhodně zaslouží absolutorium. Ale i mezi bílými jsem našel okouzlující vína.
      Vstupním vínem bylo Chardonnay 2012 v pozdním sběru z viniční trati Bergus v Perné. Suché víno s příjemnou ovocně-květinovou vůní, které v chuti nabídlo světlé ovoce s jemnou mineralitou. Tělo již uhlazené a měkce pikantní v závěru na patře.
      Sauvignon 2011 v pozdním sběru (viniční trať Vinohrady v Moravské Nové Vsi) by rovněž suchý, nicméně s trošku nižší kyselinou (5,6 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce. Obdobně v chuti, která byla zakulacená a měkce pikantní s poměrně delší koncovkou, v níž jsem objevil také jemné květiny a byliny.
      Mimořádně mne potěšila krásná práce s barikovým sudem u Sauvignonu 2008 v pozdním sběru. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,5 g/l) z viniční trati Horní hory ve Strážnici. Ve vůni jemné světlé peckoviny s lehounkým smetanově-vanilkovým závojem. Chuť měkce ovocná s delikátní stopou vanilky, karamelu a lehounkých tónů dubového sudu. V závěru trošku nasládlé s příjemně pikantním ocáskem. Víno poznalo nový barikový sud (8 měsíců) a také jeden větší (550 l). Další důkaz o tom, že i barikovaný sauvignon může být pěkně ovocný, svěží a elegantní, když ho měl v péči citlivý vinař.
      Ostatně tomu se vydařil i Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru ze strážnické viniční trati Podkovné. Polosuché víno bylo ve vůni ovocně-minerální s převahou nazrálých peckovin a vzdálenými tóny lipoviny. V chuti téměř identický, zakulacený a lehounce nasládlý ryzlink, který v závěru prozradil stopu lipového květu.
      Trochu jsem se nemohl srovnat s polosladkým (27,6 g/l zbytkového cukru) Rulandským šedým 2011 ve výběru z hroznů (Popice, viniční trať Svidrunk). Ve vůni poněkud utlumené světlé, dost jemné ovoce. V chuti výrazně nasládlé, kulaté, zřetelně minerální, méně pikantní. Vysoce extraktivní (28 g/l bezcukerného extraktu), ale málo živé víno.
      Velmi pěkné bylo 12 cuvée rosé v pozdním sběru z viniční trati Horní hory ve Strážnici. Polosuché víno z odrůd Zweigeltrebe a Merlot bylo ve vůni ovocné s lehkým smetanovým závojem. V chuti směs jahod a malin, lehounce nasládlé, zakulacené s měkce pikantním závěrem. K dokonalosti chybí vínu trošku větší svěžest.
      Prvním červeným bylo druhé směsné víno – 10 cuvée červené 2010 v pozdním sběru z viniční trati Vinohrady z Moravské Nové Vsi (Cabernet Sauvignon, Cabernet Moravia a Merlot). Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, lehce kořenité s jemnými tóny sušené zelené papriky. V chuti navíc stopa tmavé lesní směsi, trošku štíhlejší tělo, opět lehounce kořenité s měkce pikantním závěrem.
      Frankovka 2007 v pozdním sběru ze strážnické Dolní hory nabídla ve vůni lehce nazrálé tmavé ovoce a jemnou čokoládu. V chuti uhlazené tmavé peckoviny se zřetelnou pecičkovou hořčinkou (planá třešeň).
      Ještě více mne oslovilo Zweigeltrebe 2008 v pozdním sběru (Horní hory ve Strážnici). Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. Chuť měkce ovocná, uhlazenější s lehounkou kořenitostí. Decentně pikantní v koncovce. Víno zrálo rok ve starším sudu.
      Alibernet 2007 v pozdním sběru z viniční trati Zadní hora v Dolních Dunajovicích nabídl ve vůni kořenité tmavé ovoce se stopou čokolády. V plnějším těle tmavé peckoviny v kombinaci s lesními plody. K tomu ještě zřetelné třísloviny a kořenitý ocásek. Pěkná ukázka moravského Alibernetu, ale u mne bývá tato odrůdu oblíbená jen ve výjimečných případech.
      A na závěr to nejlepší – Dornfelder 2009 ve výběru z hroznů (Vinohrady, Moravská Nová Ves). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce se stopou lesních plodů.
      Tělo uhlazené, plné jemně aromatických sušených lesních plodů s náznakem vanilky. Elegantní víno, u kterého se dá velmi dlouho posedět. A nejen u dobré večeře s tmavým masem.
      To také ocenil „vrcholový tým”:
Dornfelder 2009 – 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon 2008, barrique – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2011, Zweigeltrebe 2008 a Alibernet 2007 – 8,7 b., 12 cuvée rosé – 8,6 b., 10 cuvée červené a Frankovka 2007 – 8,5 b., Rulandské šedé 2011 – 8,4 b., Chardonnay 2012 a Sauvignon 2011 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist