Výborné víno okořeněné humorem

6. 10. 2014

      Pořádnou porcí čtrnácti degustačním vzorků nás překvapil Jiří Ruibar z Rajhradského klášterního vinařství. Méně zkušení degustátoři, zvláště některé mladé dámy, s tím měli malinko problém.
      My zkušení jsme se však nezlekli, a poctivě jsme ochutnali všechna nabízená vína z ročníků 2012 a 2013 – osm bílých, jedno růžové a pět červených.  Favority bylo opravdu z čeho vybírat.
      Již samotný vstup byl příjemný! Mešní víno Veltlínské červené rané 2013 v pozdním sběru, sur-li z řady Exclusive příjemně vonělo po světlém ovoce a lučních květech. Také v plnější chuti byly cítit jablka a jižní peckoviny, ale také květinový záhon. Měkce pikantní a lehce zakulacené víno bylo 10 měsíců krášleno na jemných kvasnicích. Opravdu zkrásnělo…
      Následující kabinetní Müller Thurgau byl o poznání hubenější. Opět suché víno z řady Classic s trošku nezvyklou vůní nazrálého ovoce se stopou květin a karamelových tónů. Chuť měkce ovocná (spíše broskev), poněkud lehčí (18 g/l bezcukerného extraktu) a pikantní.
      Líbilo se mi další kabinetní víno – Muškát moravský 2013 (řada Classic). Víno na hranici polosuchého a polosladkého s nižším alkoholem (10,7 %). Ve vůni vyzrálejší ovoce (převaha citrusů). V chuti měkce ovocné (sladší citrusy) a šťavnaté. Svěží víno na příjemné denní pití.
      Trošku mne zklamal Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru (řada Exclusive). Výrazně suché víno s ovocně-minerální vůní. V chuti světlé peckoviny a citrusy (limetka), tělo štíhlejší, výrazně pikantní. Pro mne možná až příliš. Mladý ryzlink, který potřebuje ještě nějaký čas ležet v láhvi. Možná se zlepší, ale možná ne. V tomto svém vývojovém stádiu je vhodný především v kombinaci s jídlem.
      Nesrovnatelně lépe mi chutnalo Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru (řada Classic). Polosuché, hezký vyvážené víno s vůní jemně kořenitého světlého ovoce s náznakem mandlí. Chuť měkce ovocná, jemně minerální, malinko zakulacená se stopou mandlí. V závěru příjemně pikantní.
      Opravdu potěšil Pinot 333 sur-lie 2013 v pozdním sběru (Exclusive) z odrůd Pinot Blanc, Pinot Gris a Chardonnay. Víno na hranici suchého a polosuchého (8,4 g/l zbytkového cukru) s trochu vyšším alkoholem (13 %). Ve vůni jižní ovoce s převahou přezrálého banánu. Chuť výrazně ovocná se stopou karamelu, jemné vanilky a kokosu. Delší, poměrně pikantní dochuť zřetelně extraktivního vína (26,8 g/l bezcukerného extraktu). Použitý Pinot Blanc zrál 4 měsíce v bariku, víno leželo 10 měsíců na kvasnicích.
      Výborné bylo Rulandské šedé 2013 v pozdním sběru (Exclusive). Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,6 g/l) a s výraznou vůní nazrálého jižního ovoce se stopou máslovosti. V bohaté ovocné chuti (přezrálé broskve) šťavnaté s pikantním závěrem. Pěkný bezcukerný extrakt (25,5 g/l).
      Jediným růžovým byl známkový Placidus rosé 2013 v pozdním sběru (Classic). Odrůda Zweigeltrebe v polosuchém provedení. Ve vůni zřetelné kompotované jahody, lehce nasládlá chuť byla výrazně ovocná, šťavnatá a pikantní.
      Sv. Scholastika 2013 v pozdním sběru (Classic) je polosladké cuvée s drtivou převahou odrůdy Müller Thurgau (zbylých 5 % tvořil Ryzlink vlašský a Muškát moravský). Ve vůni ovocně-minerální, v chuti nasládlé, plné a šťavnaté se zřetelnými minerálními tóny. V závěru dostatečně pikantní.
      Prvním červeným byl Modrý Portugal 2012 v pozdním sběru (Classic), maximálně suché víno (bez zbytkového cukru). Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny, stejně tak v chuti, kde se objevuje jemná stopa sudu a náznak čokolády. Velmi solidní „portugal”.
      O něco lepší bylo pro mne Svatovavřinecké 2012 v pozdním sběru (Exclusive). Ve vůni směs tmavého ovoce a lehounké dubové tóny. V chuti pikantní tmavé peckoviny a lesní plody v džemovitém provedení, a také lehké zemité tóny. Hrozny pocházejí ze známé viniční trati Šibeniční vrch v Dolních Kounicích.
      Neronet 2012 v pozdním sběru (Exclusive) mne překvapivě oslovil méně než předchozí víno. Výrazně suchý, ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, spíše v sušeném stavu. V chuti převládají vyzrálé tmavé peckoviny, víno má poměrně výrazně pikantní závěr.
      Následovala pro mne dvě nejlepší červená vína. Nejprve Frankovka 2012 v pozdním sběru (Exclusive). Příjemná vůně jemně kořenitých tmavých peckovin. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, tělo uhlazené s delší pikantní dochutí. Převládají tmavé peckoviny i s pecičkou. Vínu bude slušet ještě alespoň roční ležení v láhvi.
      Na závěr to nejlepší – Rulandské modré barrique 2012 ve výběru z hroznů (řada Exclusive). Bohaté, přímo sofistikované víno s vůní kořenitého tmavého ovoce se stopou jemných minerálů a dubového dřeva. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, tělo plné, delikátně kořenité s dotykem vanilky a dřeva v dlouhém závěru. Velmi elegantní a krásný moravský modrý pinot.
      Výborná tečka za večerem se sympatickým vinařem, který má cit pro výborné víno a smysl pro humor. Takový večer opravdu potěší.
A ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
Rulandské modré 2012 – 9 bodů (z 10 možných), Rulandské šedé 2013 – 8,8 b., Frankovka 2012 a Veltlínské zelené 2013 – 8,7 b., Pinot 333 2013 a Neronet 2012 – 8,5 b., Placidus 2013 a Veltlínské červené rané – 8,4 b., Modrý Portugal 2012, Sv. Scholastika 2013 a Svatovavřinecké 2012 – 8,3 b., Muškát moravský 2013 a Ryzlink rýnský 2013 – 8,2 b. a Müller Thurgau 2013 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist