Výborní – jako na filmovém plátně!

22. 9. 2008

Mnozí z hostů prezentace vín vinařství dvou slavných francouzských herců Gerarda Depardieua a Pierra Richarda byli nejen překvapeni vysokou kvalitou ochutnávaných vín, ale především tak trochu i zaskočeni tím, že charakter vín neodpovídal jejich představě o „životním stylu“ každé z ikon francouzské kinematografie, a hlavně jejich fyziognomie. Zatímco od mohutnějšího Depardieua očekávali spíše mocná červená vína a od subtilního Richarda spíše křehčí bílá a růžová, opak byl skutečností.

Obchodní ředitel dovozní společnosti Euro Vine CZ, s.r.o. Pavel Ondráček nám připravil jednu z nejkvalitnějších degustací ve Viničním altánu v letošním roce. Konkrétně sedm vín z vinařství Gerarda Depardieua Chateau de Tigne z Údolí Loiry a šest vín z Chateau Bel Eveque z jihofrancouzské oblasti Languedoc-Corbiéres, které patří Pierre Richardovi.

Začali jsme víny z Chateau de Tigne. První z nich bylo bílé Les Maillonec AOC 2007. Ovocně květinové, zakulacené v těle, šťavnaté s vyšším alkoholem a nižší kyselinkou. Víno z odrůdy Chenin Blanc bylo elegantní, ale na můj vkus možná méně pikantní a za poněkud vyšší cenu. Lépe na mne zapůsobilo pro tuto oblast (a Francii vůbec) poněkud netypické čistě odrůdové z hroznů Chenin Blanc – Le Voleur Chenin AOC 2007. Kromě příznivější ceny mělo také příjemnější kyselinku. Ovocité ve vůni i chuti, jemně minerální s měkkou vanilkovou stopou. Poměrně plné a jemně pikantní víno.

Nesmírně zajímavé (a nejen ambaláží) bylo stoprocentní chardonnay L’Insoumis 2004 z oblasti „zemských“ vín – Vin de Pays du Jardin de la France. V plné vůni nazrálé ovoce, smetané a lehce minerální tóny se zřetelnou barikovou stopou. V chuti se ještě přidaly zajímavé tóny květin a bylin. Plné víno se poněkud pomalu otevíralo, ale ve své vrcholné fázi bylo pro mne velmi bohaté a atraktivní. I zde však poněkud vadila nepoměrně vyšší cena.

První z růžových, Rosé d’Anjou 2007 z odrůd Gamay a velmi sladké a méně známé Grolleau, zaujalo příjemnou vůní a chutí peckovin se stoupou černého rybízu, ale také vyšším zbytkovým cukrem. Možné charakteristické pro vína Rosé d’Anjou, ale mne tím neuchvátilo.

Možná ještě větším překvapením byla kombinace výrazně paprikových a „zelených“ tónů a sladké chuti u dalšího růžového – Cabernetu d’Anjou 2007. Víno stoprocentně z odrůdy Cabernet Franc s výrazným zbytkovým cukrem (kolem 30 g) bylo pro mnohé tak netypické, že je tím oslovilo. Mne nikoliv, a nejen díky na „růžovku“ poněkud vyšší ceně, ale především kvůli sladkému tělu.

Další Cabernet Franc, tentokrát v podobě červeného vína Les Terres Chaude AOC 2003 z Depardieuova Chateau de Tigne bylo pro mne naopak milým potěšením. Ve vůni vyzrálé tmavé lesní plody v marmeládové formě, v chuti navíc jemný náznak hořké čokolády. Příjemné pití.

A po něm další, ještě lepší Cabernet Franc – Vielles Vignes AOC 2005, poslední víno z Chateau de Tigne. Krásně vonělo po jemných a vyzrálých ostružinách a borůvkách. V chuti suché, opět spíše jemné a zřetelně pikantní. Možná, že potřebuje trošku zakulatit v těle dalším ležením, nicméně již nyní je pěkně pitelné přítulné na patře.

Tak to byla vína z Deapardieuova vinařství od řeky Loiry. A nyní ta z jihofrancouzského Languedocu od subtilního Pierre Richarda.

Již první z nich s veselou etiketou, Mon Rouge Pif 2006, Vins de Pays de l’Aude z Chateau Bel Eveque, příjemně překvapilo ambaláží, pěknou, velmi ovocnou vůní (tmavé lesní plody), pikantní a poměrně bohatou chutí a také příznivou cenou. Výborný poměr ceny a kvality ve vtipném podání Pierre Richarda!

A kvalita šla nahoru: Tradition Eveque AOC Corbiéres rouge 2006, cuvée odrůd Mourvédre, Carignan, Syrah a Grenache. Vyzrálé, uhlazené s jemnou kořenitostí, ale stále ještě příjemně svěží s jemnými tříslovinami.

Poté další krůček výš – Chateau Bel Eveque AOC Corbiéres rouge 2006, výborné cuvée stejných odrůd jako u předchozího vína, které zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu (po 50 %). Ve vůni již tradiční vyzrálé tmavé lesní plody a navíc živočišné tóny (vlhká kůže). V chuti vyzrálé borůvky a ostružiny, hladké s jemnými barikovými tóny.

Potěšení pokračuje: Le Démon de L’Éveque AOC Corbiéres rouge 2005, opět cuvée tradičních jihofrancouzských odrůd „M.C.S.G.“. Vyzrálé ovocité (borůvky, ostružiny) víno s převahou syrahu, již hezky uhlazené třísloviny, příjemně hladké. Asi jednička večera pokud jde o poměr ceny a kvality!

Předposlední víno, Chateau Bel Éveque Cuvée Cardinal 2005 z odrůd Mourvédre (70 %) a Grenache (30 %), zrálo ve velkém sudu. Nádherná kombinace vyzrálých tmavých lesních plodů, plné tělo s čokoládovým, kávovými a jemně vanilkovými tóny. Velmi přitažlivé a příjemně „teplé“ na patře.

A vrchol samozřejmě na závěr. „Osobní“ syrah Pierra Richarda – Syrah Ma Personnélle 2006. Jeden z nejlepších syrahů, jaký jsem pil. Velmi mazlivé víno, plné tmavých lesních plodů, nádherně ovocité, sametové a plné s výrazně delší dochutí. Radost pít, byť jen malými doušky. Krásný a delikátní závěr „Velkého blondýna“!

Velmi štědré bylo i hodnocení „vrcholového týmu“:

Syrah Ma Personnélle 2006 – 9,7 bodu (z 10 možných), Cuvée Cardinal 2005 – 9,5 b., Le Démon de L’Éveque – 9,3 b., Chateau Bel Eveque AOC 2006 – 9,2 b., L’Insoumis 2004, Tradition Eveque AOC Corbiéres rouge 2006 a Cabernet Franc – Vielles Vignes AOC 2005 – 9 b., Mon Rouge Pif 2006 – 8,9 b., Les Terres Chaude AOC 2003 – 8,4 b., Le Voleur Chenin AOC 2007 – 8,1 b., Cabernet d’Anjou 2007 – 7,9, Rosé d’Anjou 2007 a Les Maillonec AOC 2007 – 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist