Výborný Boeri, skvělá Martina z Toskánska

12. 10. 2011

Asi nejteplejší degustační večer jsme zažili s víny z italského Piemontu. Naštěstí kromě skvělých červených jsme se mohli osvěžit také několika utěšenými bílými vín, samozřejmě rovněž z nabídky rodinného vinařství Boeri. Jejich dovozce František Šamla nám po roce v repríze představil devět vín od bratrů Boeriových a navíc prémii z Toskánska – proslulé Brunello di Montalcino.

Přes vyšší teplotu ovzduší mne vína opět výrazně potěšila, a to včetně nových ročníků již dříve ochutnávaných vzorků. Dokonce bych řekl, že kvalita některých příjemně stoupá.

Vstupní víno Delicious 2010 z odrůdy Cortese splnilo přesně to co loni: zavínilo nás a naladilo. Vůně nazrálého světlého ovoce, trochu květin, špetka minerálů. Obdobné v chuti, lehce pikantní a nekomplikované. Základní víno jižního stylu na velmi dobrou cenu.

Více potěšilo následující víno Bevión 2010, velmi svěží chardonnay z Piemontu s příjemnou vůní ovoce v jemném máslovém kabátku s vanilkovým závojem. V identické chuti bylo příjemně zakulacené a pikantní s lehounkou, řekl bych téměř vanilkovou stopou v dochuti. Přitom víno nepřišlo do styku s dřevem, neboť zrálo 9 měsíců pouze v nerezu. A opět velmi příznivá cena!

Chardonnay Bevión Selezione 2008 již spatřilo dubový sud. Loni jsme ochutnali stejné víno, a já o něm napsal, že roste do krásy. Jsem rád, že jsem se nemýlil. Bohatší, měkce ovocná vůně (meruňky, broskve) s přídavkem máslových a vanilkových tónů. A nechyběla lehounká mineralita. V těle vyzrálé, plné, ovocně-minerální (tady cítím spíše citrusy) s pikantní dochutí. Víno, které zrálo 12 měsíců v novém barikovém sudu muselo nutně nabídnout tóny vanilky! To vše v delší dochuti.

Kupodivu první červené, Monferrato DOC 2009 se proti loňsku téměř nezměnilo. Tmavé peckoviny ve vůni i chuti, suché, pikantní a lehké. Řekl bych, stále dobré červené víno z odrůdy Dolcetto pro běžné pití. Hlavně pro léto, malinko podchlazené.

Novinkou v ročníku proti loňsku byla Barbera d’Asti DOCG 2010. Tady měly nazrálé tmavé peckoviny ve vůni již zřetelnou stopu čokolády. Přitom se víno otevíralo až do aroma borůvek a ostružin. V chuti již opět tmavé peckoviny, velmi pikantní se zřetelnou stopou tříslovin v závěru. Ideální bude za rok!

Vínem večera s nejlepším poměrem cena/výkon bylo Martinette 2009, Barbera d’Asti DOC Superiore. Již vyšší alkohol (14 %), proto v názvu Superiore. V mnohovrstevné vůni převládaly tmavé peckoviny, čokoládové tóny, ale také živočišná stopa. V chuti již vyzrálé tmavé ovoce, lehce živočišné i vanilkové tóny. A čokoláda byla zřetelná i v dochuti. Víno ze starých keřů (kolem 35 let) zrálo 12 měsíců v barikových sudech, z toho polovina v použitých.

Zástupcem zřetelné vyšší třídy bylo Noto 2005 Monferrato Rosso DOC. Bohaté víno ve vůni a chuti z odrůd Nebbiolo (90 %) a Barbera (10 %). Ve vůni bohaté tmavé peckoviny v čokoládovém kabátku. V chuti identické, příjemně vyzrálé a uhlazené se sládnoucími tříslovinami. Vyšší kvalita za trochu vyšší cenu.

Můj miláček s názvem Pörlapa se tentokrát představil v novém ročníku 2006. A opět potěšil. Rozhodně již nyní je minimálně na úrovni svého předchůdce z roku 2004. Stoprocentní Barbera d’Asti (DOC Superiore) z keřů starých až 75 let nabídla ve vůni velmi vyzrálé tmavé peckoviny s čokoládovými tóny. V bohaté ovocné chuti lehce pikantní, uhlazené s laskající dlouhou dochutí. Víno, které zrálo 18 měsíců v novém barikovém sudu, čeká krásná budoucnost v příštích několika letech. A moc se těším!

Překvapivá prémie pocházela z Toskánska. Slavné Brunello di Montalcino z ročníku 2006 od obchodníka s vínem a „butikového” vinaře jménem Antonio Sasa. Nesmírně zdařilé Sangiovese s hezkým názvem Martina zrálo 36 měsíců v novém barikovém sudu a poté ještě 10 měsíců v láhvi. Velmi příjemné, jemné Brunello s vůní vyzrálého tmavého ovoce a lehkých čokoládových tónů s vanilkovým závojem. Chuť příjemně ovocná, uhlazená a zároveň měkce pikantní. Plné tělo s delší dochutí a dostatkem jemných a sladkých tříslovin. Krásné víno za pěknou cenu!

Závěr byl sladký a jemně bublinkový! Ribota 2010 Moscato d’Asti DOCG v sobě skrývalo nejen příjemnou muškátovou vůni a chuť, ale také 125 g/l zbytkového cukru. Sladké, jemně perlivé, ale také příjemně pikantní víno s dochutí citrusové kůry. Docela osvěžující sladká tečka!

A jak vína hodnotil „vrcholový tým”? Tady je jeho verdikt:

Martina 2006 Brunello di Montalcino – 9,4 bodu (z 10 možných), Pörlapá 2006 – 9,3 b, Noto 2006 – 9,1 b., Martinette 2007 a Ribota 2010 – 8,8 b., Bevión Selezione 2008 – 8,7 b., Bevión 2010 – 8,4 b., Barbera d’Asti DOCG 2010 – 8,3 b., Monferrato DOC 2010 – 8,2 b. a Delicious 2010 – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist