Výborný Proqin, tentokrát se „sekačkou”
3. 10. 2016
Trochu neobvyklá, ale i tak velmi atraktivní byla prezentace Vinařství Proqin z Velkých Němčic ve Viničním altánu. Neobvyklá proto, že nebyl přítomen pravidelný host z Proqinu Martin Prokeš, ale degustaci vedla Dáša Fialová, sommelierka a nejlepší „sekačka” České republiky za asistence sommeliera vinařství Stanislava Sádlíka. Přechutnávali jsme v „hlavním sále”, sekalo se pak na horní terase. Úspěšně a za všeobecné spokojenosti.
Na programu bylo dvanáct vzorků – tři sekty vyrobené klasickou metodou zráním v láhvi, pět bílých tichých vín, a na závěr tři červená. Premiéru ve Viničním altánu měla dvě vína z „mikroprodukce” velkoněmčického vinaře Radka Nečase, vinohradníka Proqinu.
Zahájili jsme však nízkoalkoholickými „bublinkami” z Proqinu – sektem Alba mini spiritus Muscat, suchým vínem s pouhými 5 % alkoholu. Bylo to až překvapivě příjemné zavínění a osvěžení. Vůně ovocně-minerální, chuť měkce zakulacená, poměrně šťavnatá a pikantní. A samozřejmě ovocná s jemným dotykem minerálů. Lehké a veselé!
Tradičně výborný sekt Mathias brut jsme ochutnávali již na horní terase, kde ho na různý způsob sekala Dáša Fialová, ale úspěšná byla také jedná z přítomných a odvážných dam. Příjemná ovocná vůně s lehkou minerální stopou. V bohatě perlivé chuti převládalo nazrálé světlé ovoce s delikátním minerálním závojem. Víno bylo šťavnaté a dostatečně pikantní.
A zpět do „hlavního sálu” k tichým vínům. Ochutnali jsme výborné Neuburské 2015 v pozdním sběru, suché mešní víno s ovocně-minerální vůní s náznakem smetany. V chuti plnější, ovocně-minerální, lehce máslové s jemnou grepovou hořčinkou v koncovce.
Následovaly dva „majstrštyky” z Proqinu. Nejprve Pinot Blanc 2014 v pozdním sběru s ovocně-minerální vůní s delikátním dotykem grepu. V jemně kořenité chuti jsem cítil vyzrálé světlé peckoviny.
O malinko více mi chutnal Sauvignon Blanc 2015 v pozdním sběru s vůní i chutí světlých peckovin (bělomasá broskev, meruňka). V příjemně suché chuti s malinko vyšším zbytkovým cukrem byly cítit také jemné tóny černého bezu.
Následovalo první víno z produkce Radka Nečase, vinohradníka Proqinu. Byl to Hibernal 2015 v pozdním sběru, formálně suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce s lehkým „štychem” grepu. Ve šťavnaté a ovocné chuti převažovaly tóny grepu, a zřetelný byl i delikátní minerální ocásek.
Prvním sladším vínem byla proqinovská Pálava 2015 ve výběru z hroznů. Polosladké víno s jemnější vůní po muškátu a grepu. V lehce nasládlé, poměrně pikantní ovocně-květinové chuti jsem cítil příjemné kořenité citrusy. Pociťově spíše polosuché víno, dal bych si klidně i několik skleniček.
O poznání sladší bylo druhé Nečasovo víno – Tramín 2015 v pozdním sběru. V zajímavé vůni jsem cítil vyzrálý hrozen a jemný dotyk minerálů. Chuť citrusově-květinová, nasládlá, šťavnatá a pikantní. Tady bych možná jednu skleničku ubral.
Třetím sektem z Proqinu byl Muscat cuvée, s trošku nižším alkoholem 9,5 %, vyrobený klasickou metodou. Přes 24 g/l zbytkového cukru nepůsobil příliš sladce, spíše jako svěží polosuché víno. Vstřícná muškátově-citrusová vůně. Stejně tak lehce nasládlá chuť. Ta byla dostatečně šťavnatá a pikantní. Pro mne příjemné překvapení.
Na závěr jsme ochutnali tři červená vína. Prvním z nich bylo Proqin ABCD cuvée 2014 z odrůd Blauburger, Cabernet Moravia a Dornfelder. Příjemně pitelné víno s vůní lehce džemovité lesní směsi. V chuti nazrálé tmavé ovoce se stopou džemu. V koncovce bylo lehce pikantní. Ideální víno pro běžné pití zrálo v Cabernet Moravia 2014 v pozdním sběru svým způsobem jen potvrdil, že to byl pro červená vína problematický ročník. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V nepříliš bohaté chuti bylo toto výrazně suché víno lehce kořenité a zřetelně pikantní. Pro příjemnější konzumaci musí víno ještě hodně měsíců ležet v láhvi. Alespoň doufám.
Závěrečný Neronet 2012 ve výběru z hroznů (!) voněl po kořenitém tmavém ovoci (zřetelná skořice a hřebíček). V chuti identické, ale bohužel také hodně pikantní. Trochu překvapivě vzhledem k dobrému ročníku a vysokému přívlastku.
Hlavní síla Proqinu je v sektech a bílých vínech. A toho jsme si užili dostatečně. I to je vzkaz Martinu Prokešovi, na kterého se po téměř roční pauze opět těšíme.
Početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Mathias sekt – 9 bodů (z 10 možných), Pinot Blanc – 8,8 b., Sauvignon Blanc, Hibernal a Pálava – 8,7 b., Neuburské mešní, Tramín a Petronilla sekt – 8,6 b., Alba Muscat sekt a Proqin ABCD cuvée – 8,5 b., Neronet – 8,4 b. a Cabernet Moravia – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý