Vybrané vůně a chutě – Španělska!

29. 12. 2010

Letošní „španělský rok“ ve Viničním altánu jsme završili ochutnáváním třinácti vybraných kousků z dovozního portfolia společnosti BMC Brno, které pro nás, jak tradice velí, připravil ing. Vladimír Hrbek. Byť zdravotně handicapován, obětavě nás provázel světem španělských vín až do poslední sladké tečky. Díky, Vladimíre, a pohodové vánoční svátky!

Pro aktivního účastníka říjnového 2. Festivalu španělských vín ve Viničním altánu nebyla ochutnávková sestava překvapením. Ostatně byly to „vybrané kousky“ právě z této úspěšné vinné akce.

Zahájili jsme šumivým vínem Cava MM 1882 Brut Selección Especial z vinařství Mas de Monistrol, které představuje příjemný ovocitý sekt vyráběný tradiční metodou zráním v láhvi. Decentní perletí i příjemná ovocitá svěžest se stopou chlebovinky. Příznivý poměr cena/výkon. To ostatně platí o drtivé většině ochutnávaných vín.

Mile mne překvapilo první bílé víno, které jsem po delší době opět ochutnal. Montesierra Blanco 2009 z Bodega Pirineos v denominaci Somontano D.O. Cuvée odrůd Chardonnay (80 %) a Macabeo (20 %) potěšilo bohatou vůní po světlém ovoci (jablko, broskev, hruška), vyzrálém hroznu i květinách. Středně plné, svěží a ovocité víno s jemnou hořčinkou v lehce pikantní dochuti. Skvělý poměr cena/výkon!

Verdejo z Bodega Viňa Villano v D.O. Rueda léta miluji. Na milované dítě je nutná přísnost. Ročník 2009, který jsme ochutnávali, mne na říjnovém festivalu nadchl, tentokrát jsem nad svým vzorkem trošku kroutil hlavou. Ovocité víno s tóny citrusů ve vůni (poněkud oslabené) nebylo tak bohaté a šťavnaté v chuti, jak jsem očekával. Hodně pomalu se otevíralo, tradiční černý rybíz mizel někde v dáli, a víno končilo jaksi na půl cesty. Nedalo mi to, a následující den jsem si otevřel doma stejný ročník. Nic mu nechybělo! Takže záhada. Možná netěsnící plastový špunt, možná moje krátká indispozice. Ale stále vřele doporučuji!

Růžové El Coto 2009 z vinařství El Coto de Rioja mělo standardně dobrou kvalitu. Cuvée odrůd Tempranillo a Garnacha kombinovalo ve vůni i chuti maliny s vyzrálými třešněmi. Velmi ovocité, zakulacené víno s jemným závanem minerálů v dochuti. Trošku nižší kyselina, než na jakou jsme zvyklí u našich „růžovek“.

Ještě jedno víno mne poněkud zklamalo. A tím bylo Pago de la Jaraba 2004 z denominace La Mancha D.O. Opět můj miláček, ale tentokrát poněkud zlobil. Ochutnal jsem ze všech tří lahví, a v každé mělo víno poněkud jinou chuť. Základ byl sice stejný (lehce kořenitá lesní směs v malinko džemovité formě), ale chuť občas poněkud roztříštěná. Neustále ze měnila (chvílemi jsem cítil stopu anýzu), chyběla mi ona teplá baculatost a uhlazený kabátek. Nejsem si jistý, zda víno již nezačíná pomalu opouštět jeho vrcholná forma. Musím přechutnat láhev ze své vinotéky!

Následujících pět červených vín jsem shledal v naprostém pořádku. Některá mi chutnají stále více. Rozhodně to platí o vínu 1564 Coupage 2004 z Bodega Olcaviana (Vino de la Tierra de Castilla). Kupáž 5 odrůd (Cabernet Sauvignon – 30 %, Tempranillo – 30 %, Merlot – 30 %, Syrah – 8 % a Petit Verdot – 2 %) zaujalo bohatou vůní džemovitého tmavého ovoce s nádech čokolády. V chuti višně, sušené švestky a lehounký náznak čokolády. Víno zrálo 3 měsíce v bariku z francouzského dubu, a je již uhlazené, nicméně stále ještě mile pikantní.

Potěšila i následující vína z vinařství El Coto de Rioja. Nejprve to byla Crianza 2006, poměrně jemné, hezky uhlazené ovocité víno, které zrálo 12 měsíců v bariku. Velmi extraktivní víno s příjemně dlouhou dochutí.

Nesmírně zajímavé a přitom méně známé je víno El Coto Vintage 2004, osobně mi chutnalo o něco víc. Ve vůni kromě nazrálého ovoce také jemná živočišná stopa (rukavičková kůže). V chuti pěkně naleželé tmavé ovoce s jemnou živočišnou stopou. Velmi elegantní víno s decentními tóny švestkového džemu a vanilky v závěru.

Vínem s rozhodně nejlepším poměrem cena/výkon (alespoň pro mne) je Xintros Petit Verdot, Merlot 2007 z Bodegas Olcaviana. Ve vůni nazrálá tmavá lesní směs (především ostružiny) se stopou čokolády. V chuti pořádně nazrálé tmavé ovoce, jemně kořenité. Tělo příjemně pikantní se sládnoucími tříslovinami. Víno, které zrálo 6 měsíců v bariku z fracouzského dubu, má před sebou ještě krásnou budoucnost.

A opět návrat do slavné oblasti Rioja DOCa. Lagunilla Reserva 2005 z Bodegas Lagunilla je víno plné višní v čokoládě ve vůni i chuti. A to vše doprovází živočišný „štych“ (kůže), ale také vanilkové tóny sládnoucích tříslovin v dochuti. Bohaté víno s drtivou převahou odrůdy Tempranillo má poněkud jiný styl, než uhlazené a elegantní produkty z vinařství El Coto de Rioja.

Klasickou ukázkou tohoto poněkud „dámského stylu“ je El Coto de Imaz Reserva Seleccion 2000. Víno zrálo 36 měsíců v bariku a další tři roky v láhvi. Stoprocentní Tempranillo je již velmi jemné, uhlazené. Převládají vyzrálé tmavé peckoviny se špetkou čokolády. Je to víno jako vánek, někdy však dávám přednost drsnějším vichřicím.

O závěr se postarala sladká dvojtečka. Nejprve „legenda“ ve Viničním altánu, sladký Muškát Alexandrijský s názvem Estrella 10 z vinařství Murviedro v oblasti Valencie. 132 g/l zbytkového cukru, nižší alkohol (10 %) a kombinace medu, citrusů a muškátových tónů ve vůni a chuti. Víno jsem pil naposledy asi před rokem. Tentokrát se mi zdálo o něco kratší v dochuti, než jsem si ho pamatoval. Excelentní poměr cena/výkon!

A na závěr to nejsladší – Barbadillo Sherry Cream z Andalusie. Sladká (150 g/l zbytkového cukru) trojkombinace ve vůni i chuti: med, datle a fíky. V dochuti možná spousta sušených plodů včetně ořechů. Víno z odrůdy Polomino Fino má 17,5 % alkoholu a působí hřejivě, zvláště v současném zimním období. Dochuť zůstane i delší čas. Pokud však nepřechutnáváte bílá a červena vína (jako třeba členové „vrcholového týmu“) ze strachu před cestou domů tou zimní slotou…

A tady je hodnocení „vrcholového týmu“:

El Coto de Imaz Reserva Seleccion – 9,4 bodu (z 10 možných, Xintros 2007 – 9,3 b., 1564 Coupage a Lagonilla Reserva – 9,1 b., Pago de la Jaraba Merlot a Barbadillo Sherry Cream – 8,9 b., El Coto Crianza, Estrella 10 a El Coto Vintage 2004 – 8,7 b., Verdejo 2009 – 8,6 b., Cava MM 1882 – 8,2 b., Monterierra Blanco – 8,1 b. a El Coto Rosado 2009 – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist