Vydařená premiéra čejkovického sklepa

10. 4. 2015

     Premiéra ve Viničním altánu se vydařila. Čejkovický vinař Kamil Michna nám představil
jedenáct vín, převážně z ročníku 2013, ale také dvě mladá z loňské sklizně – osm bílých, jedno růžové a dvě červená. Vína to byla suché, polosuchá i polosladká.
      A suchými jsme pochopitelně začali. Prvním bylo Sylvánské zelené 2014, zemské víno, které vinař trochu dosladil v moštu. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a lehounká mineralita. V chuti poměrně plné, vyvážené a šťavnaté. Ovocité tělo bylo lehce nasládlé s pikantním závěrem. Solidní, nekomplikované víno na běžné pití.
      Zdařilý byl zemský Irsai Oliver 2014. Rovněž suché víno s krásnou vůní, v níž se citrusy prolínaly s muškátovými tóny. V chuti bohaté citrusy s koncovkou jemné grepové hořčinky. Tělo plnější, šťavnaté, měkce zakulacené a pikantní. Osvěžující víno za pěknou cenu!
      Pro mne nejlepším bílým vínem večera byl Hibernal 2013 v pozdním sběru. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem i kyselinou (8 g/l a 8,9 g/l). Příjemná vůně bohatých a jemných citrusů, včetně kůry. V chuti šťavnatý a velmi pikantní, převažovaly vyzrálé citrusové plody. Spíše delší koncovka a pikantnost naznačily, že víno si udrží kvalitu v láhvi ještě nějaký rok.
      Rozhodně zajímavé bylo následující Chardonnay 2013 v pozdním sběru. Polosuché víno s vyšší kyselinou (8,4 g/l) a bohatou vůní (citrusy včetně kůry, zpočátku i jemná živočišná stopa). Také chuť výrazně ovocná (především citrusové plody), šťavnatá a velmi pikantní. Svěží víno s pěknou perspektivou ležení v láhvi.
      Velmi zdařilé bylo Rulandské šedé 2013 v pozdním sběru, víno na hranici polosuchého a polosladkého. Ve výrazné vůni tropické ovoce, stejně tak v nasládlé chuti. Zřetelná byla i jemná minerální stopa v plném a šťavnatém těle s pikantní koncovkou.
      Příjemnou a mimořádně vstřícnou vsuvkou byl Cabernet Sauvignon rosé 2013 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s výraznou ovocně-minerální vůní, která se postupně otevírala. V chuti plné, bohatě ovocné (jahody, tmavé peckoviny) s dotykem minerálů ve šťavnaté, měkce pikantní koncovce. Moc jsem si pochutnal…
      Pálava 2013 ve výběru z hroznů byla dalším hraničním vínem (mezi polosuchým a polosladkým). Aromatiku však měla méně výraznou. Ve vůni kombinace světlého ovoce, květin a jemných minerálů. V chuti nasládlé, zakulacené, ovocně-květinové, pikantní s náznakem minerálů.
      Polosladký Sauvignon 2013 v pozdním sběru měl sice výraznou kyselinu (8 g/l), nicméně tradiční aromatika (ať již meruňková, angreštová, nebo s převahou tónů černého rybízu či černého bezu) byla přece jen potlačena, asi i vyšším zbytkovým cukrem. Naopak objevovaly se minerální, téměř petrolejové tóny, charakteristické pro vyzrálý ryzlink. A to jak ve vůni, tak v plné a šťavnaté chuti. Dávám přednost suššímu a zřetelněji aromatickému sauvignonu.
      Zemský Ryzlink vlašský 2013 mi ze všech vín chutnal nejméně. Menší vyzrálost hroznů, doslazování moštu na 21 °NM, vysoký zbytkový cukr (23 g/l) – to vše hovořilo proti vyšší kvalitě vína. Vůně sice příjemná, ovocně-oříšková, ale chuť méně výrazná a sladší, spíše ovocně-květinová, bez šťavnatosti a svěžesti.
      Prvním ze dvou červených byl Modrý Portugal 2013, zemské, lehké a ovocité víno s „čistou” vůní i chutí, s jemnými tříslovinami a tenčím tělem. Osvěžující červené pro teplé letní dny za velmi vstřícnou cenu.
      Posledním vínem večera by suchý Dornfelder 2013 v pozdním sběru. Již pěkně vyzrálé víno s příjemnou ovocnou vůní (třešně, višně, stopa kůže). Chuť výrazně ovocná (tmavá lesní směs), již uhlazená s měkce pikantním závěrem. Za rok bude víno nepochybně v ideální kondici, ale již nyní je příjemně pitelné.
      Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Hibernal 2013 – 8,9 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2013 – 8,8 b., Dornfelder 2013 a Cabernet Sauvignon rosé 2013 – 8,7 b., Irsai Oliver 2014, Rulandské šedé 2013 a Pálava 2013 – 8,6 b., Sauvignon 2013 – 8,5 b., Sylvánské zelené a Modrý Portugal 2013 – 8,4 b. a Ryzlink vlašský – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist