Vyladěná jedenáctka z Kolby

11. 2. 2016

     Pokaždé se moc těším na ochutnávku vín z vinařství Kolby. Tato byla již čtvrtá, a stejně tak i čtvrtá prezentace vín z pouzdřanského sklepa našim pravidelným hostem, Martinem „Sekáčem” Prokešem z Velkých Němčic.
      Na Hromnice jsme ochutnali o jedno Kolby více – tedy jedenáct. První bylo nejmladší – Veltlínské zelené 2014, suché jakostní víno, které příjemně zavínilo. Ve vůni světlé ovoce s lehkými kořenitými a minerálními tóny. Chuť ovocná, bohatě pikantní s lehounkým dotykem pepře v koncovce.
      A pak začala čtveřice „srovnávacích duelů” odrůdových vín. Nejprve dva Ryzlinky vlašské. První byl z ročníku 2013 v pozdním sběru.  Výrazně suché víno s ovocně-květinovou, decentně minerální vůní. V chuti nazrálé světlé ovoce, květiny, v lehce minerálním závěru výrazně pikantní. Tady bych ještě pár měsíců počkal s otevřením láhve.
      Pro srovnání jsme pak ochutnali Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru. Archívní „vlašák” měl vyšší zbytkový cukr (7,2 g/l), a spíše nižší kyselinu (5,9 g/l). Ve vůni vyzrálé smetanové ovoce s jemnou stopou vlašských ořechů. V chuti identické, hodně nazrálé, plné a zakulacené, doslova mazlivé na patře. V závěru měkce pikantní. Laskající víno pro krásný večer právě teď, kdy je na svém vrcholu.
      Následovaly dva bílé pinoty. První byl z ročníku 2013 ve výběru z hroznů. Suché víno s vyšším alkoholem (14 %) nabídlo ve vůni přezrálé světlé ovoce s máslovými tóny. V chuti identické, zakulacené, šťavnaté a pikantní v delší koncovce.
      Pinot Blanc 2009, rovněž ve výběru z hroznů, byl polosuchý s ještě vyšším alkoholem (15 %). Vůně ovocně-minerální, lehce máslová. Chuť nasládlá, bohaté na přezrálé světlé peckoviny, máslová i minerální. Opravdu až „přeplněné” víno, ale bez výraznější pikantnosti. Myslím, že je již lehce za svým vrcholem.
      Následovaly dva sauvignony. Sauvignon 2013 ve výběru z hroznů byl sice formálně ještě suchý, ale s výraznějším zbytkovým cukrem (8,4 g/l). Pěkně vyvážené víno s vůní nazrálého světlého ovoce s jemnými tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti bohatě ovocné, lehounce nasládlé se zřetelnými tóny černého rybízu a černého bezu v měkce pikantním těle.
      Sauvignon 2010 v pozdním sběru nabídl zcela jiný styl, pro mne ještě příjemnější. Suché, krásně vyzrálé a harmonické víno s vůní přezrálého světlého ovoce s jemnými máslovými a karamelovými tóny. V chuti vyzrálé světlé peckoviny (meruňky, broskve), tělo plnější, zakulacené, šťavnaté a elegantní.
     Také „ryzlinková trojka” ukázala velmi zajímavé a zároveň odlišné styly. Nejmladším byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru, výrazně suché víno s vůní sušeného světlého ovoce, citrusů, medu, a se vzdáleným závanem petroleje. V chuti suchý, bohatě ovocný (převaha citrusů) a jemně mineralní. V závěru velmi pikantní.
      O něco vstřícnější pro mne byl Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno, krásně harmonické s vůní vyzrálého světlého ovoce a s tóny petroleje. V chuti plnější, zakulacené a šťavnaté s delším, hezky pikantním závěrem.
      Dostal mne však ryzlink „moselského stylu” 2009 v pozdním sběru. Polosladké víno (18,8 g/l zbytkového cukru) vonělo po přezrálém světlém ovoci s medovým a jemně minerálním „štychem”. Chuť výrazně nasládlá, ovocně-minerální s máslovými i petrolejovými tóny v pikantním závěru. Krásně mazlivé víno pro slavnostní příležitosti.
      Výbornou tečkou za skvělými bílými víny udělalo jediné červené – Cabernet Sauvignon 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s dotykem papriky a jemného černého rybízu. V chuti identický, uhlazený a lehce pikantní. Víno, které bude ještě získávat na kráse, ale již nyní je hezky pitelné!
      Vybraná vína z Kolby dostatečně ocenil kompletní „vrcholový tým”. Tady jsou body:
Ryzlink rýnský 2009 – 9,3 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2010 a Ryzlink rýnský 2010 – 9 b., Cabernet Sauvignon 2012 a Rulandské bílé 2009 – 8,9 b., Sauvignon 2013 a Rulandské bílé 2013 – 8,8 b., Ryzlink vlašský 2009 – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2013 – 8,6 b., Ryzlink vlašský 2013 – 8,4 b. a Veltlínské zelené 2014 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist