Vyrovnaná bořetická partie

8. 12. 2011

Bořetickou desítku z ročníků 2008 až 2010 nám představil sklepmistr Rodinného vinařství Jedlička & Novák Libor Budínský. Proti loňské „postpovodňové” degustaci chybělo několik špeků tohoto mého oblíbeného vinařství (Pálava, Cabernet Sauvignon a Dornfelder) nicméně nějaké chuťovky jsme si přechutnali. Loni vítězila převážně červená vína, letos to však nebylo tak jednoznačné.

Začali jsme Sauvignonem 2010 v pozdním sběru, měkce suchým vínem s vůní i chutí nazrálého ovoce (angrešt, broskev). Poměrně zakulacené víno s lehounce pikantní dochutí. Postrádal jsem větší šťavnatost a bohatost těla.

Následující cuvée Muškát Ottonel/Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru působili více nazrále, ve vůni bylo víno jen málo muškátové (jemná stopa grepu). Chuť ovocně-květinová, plnější a lehce aromatická s malinko pikantní dochutí. Tady jsem zase postrádal větší svěžest a živost vína.

Tramín červený 2010 v pozdním sběru byl na hranici suchého a polosuchého vína. Ve vůni tak trochu zakřiknutý, náznak klasické tramínové vůně s převahou ovoce a květin, a také zpočátku s živočišnými tóny. Chuť téměř identická, výrazně pikantní v dochuti, v níž byl cítit lehký cukříček.

Polosladké (ale spíše polosuché) Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru mělo ve Viničním altánu reprízu. A myslím, že byla zdařilejší než premiéra. Pěkná vůně vyzrálého, lehce kořenitého ovoce s jemným máslovým závojem. Chuť plná, ovocná s výraznými pepřovými tóny. Vyzrálé a zakulacené tělo, které přes pepřovitou dochuť příjemně hladí.

Moc se mi líbilo botrytické Rulandské šedé 2009 ve výběru z hroznů. Téměř suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce (máslová hruška), jemných minerálů a medových tónů. Fajnová, ovocně-karamelová chuť vína s uhlazeným a jemně pikantním tělem. A jako ozdoba na dortu – botryticko-medový vánek!

A vrcholem mezi bílými víny bylo pro mne Cuvée Chardonnay/Rulandské bílé 2010 ve výběru z hroznů. Pěkný počin na tak problematický ročník! Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,1 g/l) s bohatou ovocnou vůní (meruňky, broskve). V chuti pikantní ovoce a lehounké karamelové tóny. Ještě živé víno, které musí ještě nějaký ten měsíc ležet. Již nyní je však velmi zdatné – a čeká ho moc pěkná budoucnost!

Červená čtyřka byla poměrně dost vyrovnaná – pro každého milovníka moravských červených vín něco. Frankovka 2009 v pozdním sběru nabízela ve vůni i chuti především višně, a to v hořké čokoládě. Suché a pořad ještě hodně pikantní víno.

André 2009 v pozdním sběru mělo dost podobnou vůni i chuť, možná ještě ovocnější a pikantnější. A také trošku drsnější třísloviny. André musí spinkat trochu déle!

Poněkud jiné je Cuvée Kácary 2009 v pozdním sběru (Rulandské modré, Svatovavřinecké a André). Tady byly ve vůni zcela zřetelné tmavé peckoviny a živočišná stopa (kůže). V chuti bylo ovoce ještě hodně pikantní, nicméně uhlazenější s se stopou kůže. I toto víno však vyroste do větší krásy po minimálně několikaměsíčním ležením v láhvi.

Připravené k pití již nyní však bylo Rulandské modré 2008 ve výběru z hroznů. Víno ve stylu „moravského barikování”, tedy jen lehkého políbení dubem. Ve vůni tmavá lesní směs, lehké živočišné tóny a špetka minerálů,. Obdobné v chuti, která byla opravdu bohatě ovocná. To vše doplňovaly lehké tóny čokolády a koření. A nechyběla ani pikantnost. Laskající víno na delší pití pro milovníky moravským modrých pinotů!

Ostatně ocenil je i „vrcholový tým”. A tady je celkové hodnocení:

Rulandské modré 2009, výběr z hroznů – 9 bodů. (z 10 možných), Cuvée Chardonnay/Rulandské bílé 2010 – 8,9 b., Cuvée Kácary 2009 a Veltlínské zelené 2008 – 8,8 b., Rulandské šedé 2009 – 8,7 b., André 2009 – 8,4 b., Tramín červený – 8,3 b., Frankovka – 8,2 b., Sauvignon – 7,9 b. a Muškát Ottonel/Ryzlink rýnský – 7,8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist