Vyrovnané šarže Pavla Koliby

3. 8. 2012

     Malé čejkovické vinařství Pavla Koliby se nám představilo na své premiéře ve Viničním altánu dvanácti víny z ročníku 2011, nezatříděnými (hodně malé šarže), ale s cukernatostí moštu od 20 °NM do 25 °NM, tedy formálně od kabinetního vína až po výběr z hroznů. Vína mladá, což kvalitu některých poněkud ovlivnilo, zvláště červených, ale zároveň poctivá a poměrně velmi vyrovnaná. To ostatně potvrzuje i závěrečné hodnocení „vrcholového týmu”.
     Vstupním bylo André rosé (cukernatost moštu 21,5° NM), suché víno s malým zbytkovým cukrem a s vůní vyzrálých tmavých peckovin. V chuti identické, lehce zakulacené s mírným přídavkem tmavé lesní směsi. V měkce ovocné dochuti bylo hezky pikantní. Zde se projevil handicap „zavíňovacího” vzorku, při pozdějším nasazení bylo vyznělo mnohem lépe i v konečném hodnocení. Přesvědčil jsem se o tom během pozdějšího přechutnávání.
     Výrazně suchý Muškát moravský (20 °NM) měl poněkud vyšší alkohol (13,5 °), ale také čistou muškátovou vůni s jemnými tóny majoránky, bergamotu a vyzrálého hroznu. V chuti plnější, zakulacený a jemně kořenitý s velmi pikantním závěrem.
     Chardonnay (22 °NM) bylo rovněž výrazně suché. Ve vůni jemně máslovité nazrálé ovoce se stopou oříšků a minerálů. Chuť měkce ovocná, nazrálá a poměrně bohatá s pikantním závěrem, v němž jsem opět cítil oříšky.
     Upřímně, od Hibernalu (23 °NM) jsem očekával trochu víc. Především větší šťavnatost a bohatší vůni i chuť. Ve vůni bylo víno jemně ovocné, lehce kořenité s tóny květin a černého bezu. V chuti kulaté, poměrně plné, ale málo pikantní se středně dlouhou, trochu nevýraznou dochutí.
     Ryzlink rýnský (22,5 °NM) měl překvapivě nižší kyselinu (jen 5,2 g/l). Polosuché víno, ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemné minerální tóny. V chuti měkce ovocný, jen málo pikantní a decentně zakulacený. Doporučuji vypít víno co nejdříve!
     Polosuchý Sauvignon s parametry výběru z hroznů nabídl ve vůni světlé ovoce se stopou listů černého bezu. V chuti ovocně-květinový, výrazně zakulacený a zároveň plný, ale s menší kyselinou, než by podle mne bylo žádoucí.
     Zdařilé bylo Rulandské šedé (25 °NM), sice s vysokým alkoholem 14 %, ale s bohatou vůní i chutí nazrálého světlého ovoce, a s příjemným smetanovým závojem, především ve vůni. V chuti pak nasládlé, zakulacené a jemně pikantní v delším závěru.
     Polosuchý Zweigeltrebe klaret (21 °NM) mi rovněž chutnal. Polosuché, poměrně bohatě aromatické víno (kombinace nazrálých tmavých lesních plodů a peckovin) nabídlo v plné chuti dostatek ovoce (peckoviny). Tělo zakulacené, ale příjemně pikantní v závěru, především díky 7,1 g/l kyselin.
     Příjemná byla Frankovka z trati Odměry, mnohé degustující poněkud zaskočila velmi světlou barvou. Ve vůni i chuti však nezklamala. Aroma kompotovaných třešní, v chuti bohatě tmavých peckovin. Zakulacené, jemně pikantní víno v dochuti, ideální pro letní pití, jen lehounce nachlazené.
     Možná o něco přitažlivější byl suchý Modrý Portugal (20 °NM) s vůní jemných peckovin, především višní. V chuti bohatě ovocný (hodně vyzrálé peckoviny), pikantní v závěru. Opravdu pěkné, nekomplikované červené na delší letní pití.
     Následující Cabernet Sauvignon (22,5 °NM) měl do ideálního stavu ještě daleko, ochutnávali jsme ho ve velmi mladém stavu. Nicméně má velmi dobré předpoklady vyrůst do krásy ležením v láhvi. Ve vůni tmavé peckoviny a jemné paprikové tóny. V chuti ještě velmi pikantní tmavé peckoviny, také třísloviny jsou stále bohaté. Vyčuhující kyselinka by se mohla ležením uhladit. Předpokládám tak za dva roky. Pak by mělo víno opravdu potěšit.
     Závěrečný Alibernet (20 °NM) byl pitelný již nyní. Ve vůni tmavé peckoviny a stopa zelené papriky. V chuti nazrálé ovoce v pikantním kabátku. Nechybí jemný náznak tříslovin, ale také vzdálené tóny vanilky. I toto víno se může ještě zlepšovat, ale dramatický posun neočekávám vzhledem k relativně nižší vyzrálosti hroznů.
     „Vrcholový tým” hodnotil Kolibova vína takto:
Rulandské šedé a Zweigeltrebe klaret – 8,7 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský, Sauvignon, Modrý Portugal a Alibernet – 8,5 b., Chardonnay, Frankovka a Cabernet Sauvignon – 8,4 b., Hibernal – 8,3 b., Muškát moravský – 8,2 b. a André rosé – 8,1 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist