Vyzrálá kvalita ze Zlechova
11. 3. 2019
Skvělá vína přivezl do Viničního altánu na ochutnávku obchodní zástupce vinařství Ondřej Balíček. Zastoupil tak již několikanásobného hosta Vinařství Jakubík, jeho majitele Břetislava Jakubíka, který se bohužel nemohl dostavit do Prahy. I tak jsme si ochutnávku užili.
Prvním vzorkem bylo Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru, suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, lehce kořenitého. Stejně tak v poměrně šťavnaté a pikantní chuti, v níž jsem zaznamenal i lehkou mandlovou stopu.
O malinko bohatší bylo Rulandské bílé 2016 ve výběru z hroznů. Lehce polosuché víno s vysokým alkoholem (14,5 %) nabídlo ve vůni světlé peckoviny, jemně medové. V chuti vyzrálé světlé ovoce, tělo plné, zakulacené, rovněž lehce medové. V koncovce bylo toho mazlivé víno, šťavnaté a měkce pikantní.
Následovalo druhé Rulandské bílé, tentokrát ročník 2014 ve výběru z hroznů. Suché víno s trošku nižším alkoholem (13,5 %) vonělo po jemných citrusech, jemně minerálních. V chuti vyzrálejší ovoce s převahou nasládlých citrusů, šťavnaté a pikantní. V závěru byla zřetelná jemná minerální hořčinka. Víno bylo 12 měsíců mícháno na kvasnicích.
Neméně vstřícné bylo Chardonnay 2016 ve výběru z hroznů. Formálně suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7 g/l). Ve vůni vyzrálé ovoce a máslová kukuřice. V plné, zakulacené a šťavnaté chuti převládalo vyzrálé ovoce. Příjemný byl delší závěr vína.
Pro mne nejlepším vínem večera bylo Rulandské šedé (Pinot Gris) 2014 v pozdním sběru s pěkně vyváženým zbytkovým cukrem (5 g/l) a kyselinou (7 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny s medovým „štychem” a lehounkou kořenitostí.
Ze tří sauvignonů mi nejvíce chutnal hned ten první. Sauvignon 2016 ve výběru z hroznů (šarže 1657) byl ještě suchý s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l) i alkoholem (14 %). V bohaté vůni byl cítit černý rybíz, černý bez a také grep. V lehounce nasládlé chuti pak vyzrálé světlé ovoce, černý rybíz a černý bez. Víno bylo šťavnaté a příjemně pikantní.
Sauvignon 2016 ve výběru z hroznů (šarže 1660) byl polosuchý s vyšším alkoholem (14 %). Vůně ovocná, lehounce minerální, trochu nevýrazná. Chuť nasládlá, ovocná se stopou bylin a jemných minerálů. V závěru na patře bylo víno lehce pikantní.
Zřetelně jiný byl Sauvignon 2014 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno s ovocně-minerální vůní, a s náznakem petrolejových tónů. Chuť ovocně-minerální se stopou angreštu, nasládlá, zakulacená a měkce pikantní.
Typem „moselského vína” byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru, polosuché víno s téměř 10 g/l kyseliny. Ve vůni světlé ovoce, minerály a petrolejové tóny. V ovocně-minerální a výrazně pikantní chuti opět stopy petroleje (tzv. pucvol). Šťavnaté víno, které je příjemnější k jídlu, protože pití „jen tak” narazí na strop z vysoké kyseliny.
Tramín červený 2016 ve výběru z hroznů byl polosuchý. V jemnější vůni byl ovocně-květinový. Stejně tak v lehce kořenité chuti s tóny růží. Šťavnaté a pikantní víno, klidně i na delší pití.
Na závěr jsme ochutnali dvě frankovky. První byla z ročníku 2016 ve výběru z hroznů. Ve výraznější vůni převládala lesní směs. V chuti výrazně aromatická s džemovitou stopou, měkce ovocná a pikantní.
Frankovka 2015 ve výběru z hroznů, barrique, voněla po tmavých peckovinách s jemnou čokoládou. V bohatě ovocné chuti byla šťavnatá a měkce pikantní. Příjemné moravské červené i na delší pití. A tečka za bohatých večerem s hezkými víny ze zlechovského vinařství.
Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína Břetislava Jakubíka takto:
Sauvignon 2016 (suchý) – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé 2014 a Ryzlink rýnský 2013 – 9 b., Rulandské bílé 2014, Chardonnay 2016 a Frankovka 2015 – 8,8 b., Rulandské bílé 2016, Sauvignon 2016 (polosuchý), Sauvignon 2014, Tramín červený 2016 a Frankovka 2016 – 8,7 b. a Veltlínské zelené 2015 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý