Z Hnanic Pálava, z Limoux červené

3. 3. 2016

     V pořadí již druhé degustační setkání s jihofrancouzskými víny a produkty z Vinařství Vinice-Hnanice na Znojemsku připravil pravidelný host (a nejen jako dovozce) Viničního altánu Roman Hynek ze společnosti Fresh Way, s.r.o. Druhým hostem večera byl jako již loni obchodní ředitel vinařství z Hnanic Ivo Štorek.
      Zástupce moravského vinařství nám představil pět vín z ročníků 2013 a 2015, Roman Hynek pak šest vzorků z jižní Francie. A zahájili jsme hnanickými, tedy z vinařství, které se může mimo jiné pochlubit rozsáhlými vinohrady, takže je pokud jde o hrozny více než soběstačné.
      Prvním bylo pro mne mimořádně zdařilé Rulandské bílé 2013 v pozdním sběru z viniční trati Šác ve Vrbovci, vyrobené známou metodou krášlením na kvasnicích, tedy sur-lie. Suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti bylo ovocné, zakulacené s lehkým smetanovým závojem, v závěru pak měkce pikantní. Příjemné víno i na delší pití.
      Následoval hezky aromatický Irsai Oliver 2015, polosladké kabinetní víno s vůní po mandarinkách, vyzrálém hroznu a jemných minerálech.  V chuti měkce ovocné (světlé citrusy), lehce nasládlé s tóny delikátního muškátu v pikantní koncovce.
Ještě o chloupek víc mi chutnalo Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru (hnanická trať U kapličky). Výrazně polosladké, ale nikoliv ploše přeslazené víno. Ve vůní jižní ovoce a stopa minerálů. V chuti nasládlé světlé ovoce (kompotovaná hruška), plné a bohaté tělo s dotykem minerálů a jemně pikantní ve středně dlouhé dochuti. Sladší, ale šťavnaté víno.
      To do určité míry platí i o polosladkém (15,4 g/l zbytkového cukru) Svatovavřineckém rosé 2015, kabinetním víně z viniční trati Vinné hora ve Vrbovci. Pocitově však víno působilo spíše jako polosuché. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi v lehkém smetanovém závoji. V plnější chuti malinko nasládlé, a především bohatě ovocné. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Pokračovali jsme rovněž růžovým vínem, ale z jižní Francie, konkrétně z apelace Minervois. Chateau du Donjon rosé 2014 z vinařství Jean Panis bylo cuvée tří odrůd – Cinsault (40 %), Syrah (30 %) a Grenache (30 %). Ve vůni jsem cítil malinko kořenité tmavé peckoviny a špetku minerálů. V chuti pak vyzrálejší tmavé ovoce a opět minerální „štych” v pikantní koncovce.
      Nejslabším, ale také nejlevnějším vínem večera bylo Méditerranée Rouge 2012 z vinařské společnosti Vignerons de Caractére, oblast I.G.P. Méditerranée. Ovocné víno (cuvée odrůd Grenache, Syrah a Merlot) ve vůni i chuti s jemnými živočišnými a čokoládovými tóny. Tenké víno s kratším závěrem, jehož bych si dal tak sklenku k večeři s tmavým masem. Ale víc ne!
      Naopak lahvinku bych mohl vypít v případě Côtes du Rhône Rouge 2011, Vignerons de Caractére (apelace Côtes du Rhône). Rovněž cuvée (odrůdy Grenache, Syrah, Carignan, Mourvédre a Cinsault), které vonělo po lehce kořenitém tmavém ovoci. V chuti plnější, ovocné, měkce zakulacené s jemným náznakem čokolády a kůže.
Poměrně rozdílné byly názory členů „vrcholového týmu” na víno Chateau du Donjon Cuvée Grande Tradition 2011 z vinařství Jean Panis (apelace Minervois). Pro mne bylo o něco sofistikovanější v porovnání s předchozím vínem. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce (višně). V suché chuti téměř identické, navíc stopa vanilky a pikantní závěr.
      Těšil jsem se na víno Vacqueyras Rouge 2011 (Vignerons de Caractére), ale spokojenost byla jen částečná. Cuvée odrůd Grenache, Syrah Carignan a Cinsault nemělo tu plnost a eleganci ve vyváženosti, s jakou jsem počítal. V příjemné vůni jsem cítil vyzrálé tmavé ovoce. V chuti náznak griotky a lehká stopa dubu. Tělo však bylo trochu tenčí s kratším závěrem a nedostatkem jemných sladších tříslovin.
      Jednoznačně výš bylo moje oblíbené víno Domaine de Cassagnau Rouge 2010 z oblasti proslulé skvělými šumivými víny – Limoux A.O.C.   Cuvée odrůd Merlot (50 %), Syrah (30 %) a Grenache (20 %) mělo bohatou vůni tmavých lesních plodů. Chuť měkce ovocná, uhlazená a téměř jemná. Lesní směs byla v závěru jen lehounce pikantní. Takové víno „kudy teče, tudy hladí”.
      O sladkou tečkou se postaraly Hnanice v podobě oblíbené moravské odrůdy. Pálava 2015 ve výběru z hroznů z viniční trati U Chlupa ve Hnanicích byla sice pro mne výrazně sladká (75 g/l zbytkového cukru), ale ve vůni i chuti nádherná.
      Delikátní, lehce kořenité citrusy, stopa meruněk a jemný muškát. Krásná tečka za zajímavou, jen zdánlivě srovnávací ochutnávkou moravských a jihofrancouzských vín. „Zvítězila” Pálava, ale protože dávám přednost o poznání sušším vínům, vsadil jsem na červené z Limoux.
      „Vrcholový tým”, početně sice oslabený, nicméně po mnoha měsících opět s jedním navrátilcem, hodnotil moravská a francouzská vína takto:
Pálava 2015 – 9 bodů (z 10 možných), Domaine de Cassagnau Rouge – 8,9 b., Rulandské bílé 2013 – 8,7 b., Rulandské šedé 2015 a Vacqueyras Rouge – 8,6 b., Irsai Oliver 2015 a Chateau du Donjon Cuvée Grande Tradition – 8,5 b., Svatovavřinecké rosé 2015 – 8,4 b., Chateau du Donjon rosé a Côtes du Rhône Rouge 2011 – 8,3 b. a Méditerranée Rouge 2012 – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist