Za vinaře hovořila vína
11. 5. 2018
Jako již tradičně, i po roce nás čejkovický vinař Kamil Michna svými víny potěšil. Tentokrát nám jich představil jedenáct z ročníků 2016 a 2017 – sedm bílých, dvě růžová a stejný počet červených vín.
Postupovali jsme v „obráceném gardu”, což znamená, že jsme nejprve ochutnali červená vína. Prvním byl Cabernet Sauvignon 2016 ve výběru z hroznů. Ve vůni byly zřetelné tmavé peckoviny, jemně kořenité. V ovocné, opět malinko kořenité chuti bylo víno možná překvapivě lehčí. V poměrně uhlazeném těle bylo víno decentně pikantní. Ještě mladý cabernet, který by potřeboval nějaký ten měsíc ležet v láhvi.
O něco plnější byl Dornfelder 2016 v pozdním sběru. Ve vůni tmavá lesní směs s převahou ostružin v lehce džemovitém provedení. Cítil jsem i jemný dotyk čokolády. V uhlazené chuti tmavé ovoce, především lesní plody (ostružiny), jemná čokoláda i stopa kávy. V závěru bylo víno měkce pikantní.
Prvním bílým vínem byl Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru. Suché víno s nižším alkoholem (11 %) a s vůní po lehce kořenitém světlém ovoci. V chuti téměř identické, malinko minerální, svěží a pikantní.
Svěží, pikantní a příjemně aromatický (květiny, citrusy) byl kabinetní Irsai Oliver 2017. Nepřevoněné víno s převahou světlého ovoce a lučních květin ve středně plné chuti.
O něco více mi chutnalo Chardonnay 2017 v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,3 g/l a 6,4 g/l). Ve vůni světlé ovoce s lehkými medovými tóny. V harmonické chuti převládalo nazrálé světlé ovoce se vzdálenými tóny medu. Víno bylo pěkně pikantní, ale zasloužilo by nějaký čas odpočívat v láhvi. Určitě se ještě zlepší.
Velmi se mi líbilo André rosé 2017, suché kabinetní víno s trochu vyšším zbytkovým cukrem (6 g/l). Ve vůni kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti výrazně ovocné (převaha lesních plodů), šťavnaté a pikantní.
Po růžovém následovala další bílá vína. Nejprve Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno (9 g/l zbytkového cukru). Ve vůni kombinace vyzrálého světlého ovoce, lipoviny a jemného medu. V chuti ovocné (meruňky), stopa po lipovém květu, svěží a pikantní. Ještě příliš mladý ryzlink, ležením v láhvi určitě zkrásní.
Moc pěkný byl Sauvignon 2017 v pozdním sběru, lehce polosuché víno s vůní světlých peckovin a jemných tónů černého bezu. V chuti bělomasá broskev a černý bez. Šťavnaté a příjemně pikantní víno, již nyní hezky pitelné.
Hibernal jako odrůdu (u nás dost módní) příliš nevyhledávám. Ochutnali jsme ročník 2017 v pozdním sběru v polosuchém provedení. Ve výraznější vůni jsem cítil citrusy, především grep, a tóny černého rybízu. V identické chuti bylo víno šťavnaté a pikantní, ale pořád dost aromatické. Pro mne maximálně dvě sklenky.
Specialitou bylo víno i „divoké” stolní odrůdy Izabella, ročník 2017. Polosladké víno (15,5 g/l zbytkového cukru) v růžovém provedení s vyšší kyselinou (8,1 g/l). Výrazná „voňavka” (lesní jahody) ve vůni, a stejně tak v nasládlé, ale hodně pikantní chuti. Díky růžové formě bylo víno i aromaticky přijatelnější. Já ho však vynechávám.
Nejkrásnějším vínem večera byla pro mne Pálava 2017 v pozdním sběru. Polosladké víno s delikátní vůní i chutí po jemných citrusech a květinách. Potěšilo mne, že v nasládlejší chuti bylo nejen elegantní, ale také svěží a příjemně pikantní. Taková Pálava i pro pány!
Kamilova vína jsou vždy mnohem výmluvnější než jejich čejkovický tvůrce. I tentokrát hovořila za vinaře. A už se těším na příští rok!
Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína čejkovického vinaře takto:
Pálava – 8,9 bodu (z 10 možných), Chardonnay a André rosé – 8,8 b., Ryzlink rýnský, Sauvignon a Hibernal – 8,7 b., Ryzlink vlašský, Irsai Oliver a Izabella – 8,6 b., Dornfelder – 8,5 b. a Cabernet Sauvignon – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý