Zajímavá „červená sedma“ z Izraele

15. 11. 2010

Vína z Izraele jsme ve Viničním altánu ochutnali naposledy před necelými třemi lety. Tentokrát jsme díky dovozní společnosti Weisskopf, s.r.o. mohli poznat sedm vín z vinařství Binyamina, čtvrtého největšího v Izraeli. Trochu mne mrzelo, že mezi vzorky chybělo bílé víno (skvělá jsou bílá z Golan nebo z Galileje), jenže běžně nabízený Sauvignon Blanc byl již vyprodán a nový teprve přijde. Takže jsme se museli „smířit“ jen s červenými. Ale bylo to zajímavé!

Nemusím podotýkat, že všechna vína byla košer a některá také mevušal (pasterizovaná), jak nám zdůraznil Jiří Kobza, který vína prezentoval ve spolupráci se Zuzanou Weisskopf.

Naladilo nás vstupní nebarikované cuvée Cabernet Sauvignon/Merlot 2009 z řady Vineyards. Příjemně ovocité (lesní směs, ostružiny) víno ve vůni i chuti. Mladé, pikantní jen poněkud nevyvážené se zřetelnou kyselinkou v dochuti. Osvěžující víno!

Následující Cabernet Sauvignon 2009 z řady Teva byl „ochucen“ 5 % merlotu a zrál 4 měsíce v bariku. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce se špetkou čokolády a s náznakem kůže. Plnější víno se zřetelnými tříslovinami v ovocném těle (tmavé peckoviny). Zřetelné byly i čokoládové tóny. Víno potřebuje ještě chvíli ležet v láhvi, aby třísloviny zesládly.

To platí i o dalším vínu z řady Teva – Merlotu 2009. Ten byl pro změnu ochucen 5 % Cabernetu Sauvignon, ale zrál stejně – tedy 4 měsíce v barikovém sudu. Ve vůni přezrálá lesní směs s přídavkem vanilky a čokolády. V těle uhlazenější s lehkým karamelovým „štychem“. V jemnější dochuti je stále zřetelná stopa dubu.

Velmi mne oslovilo třetí víno z řady Teva – Shiraz 2009. Víno s výraznější ovocitou vůní (lesní směs s převahou ostružin) i chutí (příjemně pikantní lesní plody). V těle byla navíc zřetelná jemná stopa kůže a čokolády. Hezké, vyvážené a laskající víno, které ještě zkrásní.

Po něm následovala dvě vína z řady Binyamina Reserve. Nejprve Cabernet Sauvignon 2007 (Horní Galilea), který po třítýdenní maceraci zrál 18 měsíců v bariku z francouzského dubu. Ve vůni i chuti výrazně nazrálé víno (džemovitá lesní směs). V těle měkce ovocné se sladkými taniny. Lehce pikantní víno, v jehož dochuti se objevuje stopa černého rybízu. Asi nejlepší víno večera.

Merlot Reserve 2006 mi totiž připadal již malinko za vrcholem. Naznačovala to lehce nahnědlá barva a výrazná přezrálá chuť. Víno postoupilo pouze patnáctidenní maceraci a poté zrálo „jen” 14 měsíců z bariku z francouzského dubu. V těle bylo výrazně džemovitého ovoce, zřetelné byly také tóny hořké čokolády. Docela by mne zajímalo toto víno z mladšího ročníku…

A na závěr, jak jinak sladká tečka. Tentokrát v podobě červeného cuvée Cesarea 2009 (Carignan a Petit Syrah). Hezké nedolihované víno ve stylu našeho slámového. Ve vůni i v chuti sušené fíky a datle. V sladkém těle lehce ovocný nádech, med, ale navíc také kandovaná citrusová kůra. Víno se zajímavým jemným tělem, které nepůsobí příliš přeslazeným až „lepivým“ dojmem. Opravdu stylová tečka za relativně krátkým, nicméně zajímavým večerem s pro nás stále ještě vzácnými izraelskými víny. A takto je hodnotil poněkud oslabený „vrcholový tým“:

Cabernet Sauvignon Reserve – 8,8 bodu (z 10 možných), Shiraz Teva – 8,7 b., Merlot Reserve -8,6 b., Cesarea – 8,4 b., Cabernet Sauvignon Teva – 8,3 b., Merlot Teva – 8,2 b. a Cabernet Sauvignon/Merlot – 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist