Zámecké sklepy Strážnice uvádí na trh dvě nová vína: Děvín a Pálavu

12. 5. 2010

Odrůda Děvín byla vyšlechtěna v roce 1998 v Bratislavě křížením Tramínu červeného a Veltlínu červenobílého.

„Víno je oblíbené pro svou aromatickou vůni, nasládlý, kořenitý charakter. Jemné kyseliny mu dodávají svěží ráz a bohatou, harmonickou chuť. Kdo jej jednou ochutná, stále se k němu vrací,“ uvádí Vladimír Šebesta, jednatel společnosti Zámecké sklepy Strážnice.

Podává se k dezertům a aromatickým sýrům. Hrozny dosahují vysoké cukernatosti. Hodí se k tvorbě přívlastkových vín vyššího stupně.

Pálava vznikla křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Vyšlechtil ji v padesátých letech minulého století ve Velkých Pavlovicích Ing. Josef Veverka. Dostala svůj název podle stejnojmenné oblasti jižní Moravy.

„Podíl odrůdy Pálava na ploše vinic v České republice zaujímá přibližně 0,7 %. Na našich vinicích však tvoří přibližně 5 %,“ upřesňuje Vladimír Šebesta.

Víno Pálava je charakteristické harmonickou a plnou chutí, má téměř muškátové, výrazné aroma. Zlatožlutá barva a květinová vůně se podobají Tramínu, vynikají zde vanilkové tóny. Po dlouholetém zrání v lahvi jsou vína chuťově bohatší a znalci je vyhledávají. Pijte k pikantním jídlům, k paštikám, k masu upravenému na sladký způsob a k ovčím či kozím sýrům.

Zámecké sklepy ve Strážnici pocházejí z konce 14. století, vinařskou firmu vedou otec a syn Šebestovi. Své produkty představují v řadách Exclusive, Château a Royal Excellent v netradičním historickém balení.

TOPlist