Zapamatujte si: Toro Blanco!

17. 10. 2013

      Ani vydatný déšť v Praze neodradil milovníky španělských vín navštívit premiérovou prezentaci dovozní společnosti Kurum, s.r.o. ve Viničním altánu.  Španěl German Palomino, jehož prodejna španělských potravin a vín v Kolínské ulici v Praze na Vinohradech je stále známější, pro nás připravil desítku vín z vyhlášených vinařských oblasti Španělska. A ochutnával je s námi také španělský velvyslanec v Praze pan Pascual Ignacio Navarro Ríos, který přišel podpořit podnikatelský počin svého krajana, což také uvedl ve svém krátkém projevu předneseném česky.
      A zahájili jsme sektem vyrobeným tradiční metodou zráním v láhvi – Cava Brut Nature z vinařství Familia Oliveda. Příjemně svěží, ovocité „bublinky” (stopa citrusů) s příjemným perlením v zakulaceném těle. Potěšila poměrně pikantní, středně dlouhá dochuť.
      Následoval Furot Sauvignon Blanc 2012 z malé denominace na samém severovýchodním cípu Španělska – D.O. Empordá. Ve vůni ovocný, jemně minerální s náznakem vanilkových tónů. Stejně tak v chuti bohaté na nazrálé, lehce pikantní světlé peckoviny. V závěru jsem cítil jemné tóny dřeva, ale zda víno z vinařství Finca Furot poznamenal dotek dubu, to zůstalo tajemstvím.
      Velkým zážitkem bylo pro mne víno z oblasti na severozápadě Španělska u portugalských hranic. Denominace Rias Baixas je vyhlášená svými excelentními bílými víny z odrůdy Albariňo. Ochutnali jsme Albariňo 2011 z vinařství Bodegas del Palacio de Fefiňanes. Krásná vůně světlého ovoce (včetně citrusů), jemných minerálních a medových tónů. V chuti identické, šťavnaté s delším závěrem. Víno se svým charakterem blíží mladým špičkovým vínům od Mosely.
      Prvním červeným byl Furot Crianza 2009 (DO Empordá). Cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Garnacha nabídlo v bohaté ovocné vůni jemné tóny čokolády. V chuti džemovité tmavé ovoce, stopa po vanilce a delikátních karamelových tónech.
      Následující dvě červená víno opravdu vynikala skvělým poměrem cena/výkon. Nejprve Conde de Iznar 2011 z oblasti Toro DO. Velmi zdařilé „velkoobchodní” víno pro běžné pití s vůní tmavého ovoce, kůže a jemné čokolády. V těle středně plné, ovocné s jemnou stopou kůže a čokolády. Trošku štíhlejší, ale dobře pitelné , nekomplikované víno.
      Z obdobné řady bylo i následující Conde de Iznar Crianza 2009 z oblasti Ribera del Duero. Toto víno bylo o poznání sofistikovanější a samozřejmě i vyzrálejší. Ve vůni zřetelně nazrálé tmavé ovoce a špetka čokolády. V plnější chuti identické s náznakem vanilky a karamelových tónů. Víno je připraveno ke konzumaci a nepochybně ještě rok či dva vám poskytne poměrně příjemný vinný zážitek.
      Ale šli jsem výš! Nejprve víno Olagosa Reserva 2006 z vinařství Bodegas Perica (vyhlášená oblast Rioja D.O.Ca.). Příjemná vůně vyzrálého tmavého ovoce a jemné čokolády. V těle jemné, uhlazené, ovocná chuť je podpořena lehounkými čokoládovými tóny. Příjemný styl elegantního „dámského” vína z Rioji.
      Ze stejného ročníku bylo víno Furot Reserva (DO Empordá). Cuvée odrůd Garnacha, Cabernet Sauvignon a Merlot. Ve vůni tmavé ovoce, včetně sušeného. V chuti identické, jemné s lehce pikantním závěrem díky vyšší kyselince.
      Nesmírně zajímavým vínem bylo Ciutat Vella Tinto 2010 z mimořádné oblasti Priorat D.O.Ca. Cuvée odrůd Garnacha, Mazuelo, Cabernet Sauvignon, Merlot a Tempranillo vonělo po jemně džemovitém tmavém ovoci. V chuti plné, uhlazené a poměrně bohaté se sladkými tříslovinami. V závěru lehounce pikantní. Třebaže i toto víno je produkováno ve větším množství, zvláště pro velkoobchody, jeho kvalita je zřejmá. Potěší i celkem příznivá cena.
      Závěrečným vínem byla lahůdka z Rioji – Olagosa Gran Reserva 2001 z vinařství Bodegas Perica. Víno z Tempranilla (90 %), ke kterému byly trošku přidány (po pěti procentech) odrůdy Garnacha a Mazuelo. Vůně stále ovocná s jemným čokoládovým závojem. Chuť uhlazená, ovocná, elegantní s jemnou čokoládou a lehce pikantním závěrem. Víno je na vrcholu, ale ještě nějaký rok na něm vydrží.
      A jak hodnotil vína početně trochu oslabený „vrcholový tým”? Takto:
      Olagosa Gran Reserva 2001 – 9,2 bodu (z 10 možných), Ciutat Vella Tinto a Olagosa Crianza – 9,1 b., Albariňo Palacio de Fefiňanes – 9 b., Furot Reserva – 8,9 b., Conde de Iznar Crianza – 8,8 b., Conde de Iznar Toro, Furot Crianza a Cava Brut Nature – 8,6 b. a Furot Sauvignon Blanc – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist