Zdařilá předpremiéra španělského festivalu!

23. 5. 2011

Nebyl to ještě festival španělských vín (ten se bude konat ve Viničním altánu až 3. června), ale jakási jeho předpremiéra. Ing. Vladimír Hrbek nám představil z bohaté nabídky dovozní společnosti BMC Brno, s.r.o. dvanáct vín, z nichž několik mělo premiéru nejen ve Viničním altánu, ale také na ochutnávkách v Česku. Takže jsme si užívali.

Bílá vína byla pouze čtyři (jedno perlivé), růžové žádné, ale zato červených požehnaně – celkem osm. Zatímco bílá vína vynikala především nekomplikovanou ovocnou svěžestí a velmi příznivými cenami, červená se mohla většinou pochlubit plným tělem, krásnou prací s barikem a zvláštní španělskou elegancí, kvůli níž tato vína tak miluji. I tady je příznivá cena jaksi samozřejmostí.

Vstupním vínem byla Montesierra 2009 z mimořádně perspektivní severovýchodní vinařské oblasti Somontano D.O. Cuvée odrůd Chardonnay (80 %) a Macabeo (20 %) kombinovalo ve vůni i chuti nazrálé ovoce, máslové tóny, lehkou kořenitost a špetku minerálů. Působilo překvapivě více vyzrále, než by se od ani ne dvouletého vína čekalo. Chyběla mi jeho větší svěžest a pikantnost. Takže především vyzrálé víno za výbornou cenu.

Naprostou novinkovou bylo Coto Vintage 2010 ze slavného vinařství z ještě slavnější denominace Rioja D.O.Ca. Víno typu joven, mladé, příjemně suché, plné šťavnatého ovoce (převaha citrusů), pikantní s grepovým závěrem a vzdáleným poselstvím černého rybízu. Velmi extraktivní stoprocentní Macabeo (27 g/l bezcukerného extraktu). Skvělá cena!

Pěkně pitelné bylo nejlevnější víno večera – cuvée odrůd Verdejo (60 %) a Sauvignon blanc (40 %) s obchodním názvem Calinda (ročník 2009), oblast Rueda D.O. Opět bohatá ovocnost (citrusy), zřetelné tóny černého rybízu a jemných bylin. V dochuti lehká hořčinka (grep) a stopa černého rybízu. Suché víno (3,9 g/l zbytkového cukru) a decentně pikantní. Skvělé pro teplé letní dny!

Dlouhou sérii červených vín, mezi nimiž byly pouze crianzy a reservy, zahájilo víno, které již známe z posledního Festivalu španělských vín – Finca La Estacada Crianza 2009 z poměrně mladé denominace Uclés v centrálním Španělsku. Ještě v ročníku 2006 bylo toto víno deklarováno jako „zemské“ – Vino de la Tierra de Castilla. Víno z odrůdy Tempranillo zrálo 6 měsíců v bariku, a byla to pěkná ukázka práce s dubem. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny a stopa čokolády. V chuti bohatě ovocné, lehounce kořenité s jemným džemovitým kabátkem. Pěkný extrakt a lahodné, byť ještě mladé červené.

Opět na zmíněném loňském festivalu měli někteří možnost ochutnat víno Aranleon Crianza 2007 z oblasti Utiel-Requena D.O. v blízkosti Valencie. Cuvée odrůd Tempranillo (50 %), Bobal (40 %) a Cabernet Sauvignon (10 %) zrálo 6 měsíců v bariku z maďarského dubu. Ve vůni tmavé peckoviny s jemným závanem fíků, v chuti bohatě ovocné (ostružiny), lehounce kořenité s jemným náznakem vanilky v dochuti. Příjemně vyvážená crianza.

Moc jsem byl zvědavý na pro mne naprostou novinku, víno Corolilla Crianza 2008 z vinařství Bodegas Murviedro (oblast Utiel-Requena D.O.). v tom případě šlo o poměrně vzácné stoprocentní použití odrůdy Bobal. Velmi pěkné víno, k němž mám jen jednu menší výhradu: zřetelně voňavé vanilkové tóny ve vůni i chuti mi malinko překrývají krásnou ovocnost (ostružiny). Takový typ vína se mi brzy „přepije“. Nicméně víno, které zrálo 6 měsíců v bariku z amerického dubu a poté 8 měsíců v láhvi, nabídlo bohatou dávku lesních plodů (ostružiny i borůvky) v již zmíněném vydatném vanilkovém, závoji. Doufám, že za rok vanilka poněkud zmizí a více vynikne čistá ovocnost. Jinak pěkné tělo (30 g/l bezcukerného extraktu) – a víno má výbornou cenu!

Kolem následující crianzy Coto Vintage 2004 (Rioja D.O.Ca.) panovala u našeho průvodce španělskými víny jistá rozmrzelost, především díky „korku“ v jedné z láhví. Já měl víno v naprostém pořádku, a byl jsem jím potěšen. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce v zřetelném živočišném kabátu, který však rychle mizí. V ovocné chuti je víno, které je na svém vrcholu a chystá se pomalu dolů, stále ještě pikantní. Navíc nabízí v dochuti decentní tóny kůže a hořké čokolády.

Pro mne vínem s nejlepším poměrem cena/výkon bylo Finca La Estacada Reserva 2007, deklarované jako Vino de la Tierra de Castilla. Zrálo 12 měsíců v bariku z amerického dubu a následně půl roku v láhvi. Stoprocentní Tempranillo vonělo po tmavém ovoci, kůži a nechyběly ani jemné minerální tóny. V plné a jemně pikantní chuti byla navíc cítit i hořká čokoláda. Moc pěkné víno, které se bude ještě zlepšovat.

Následující dvě červená vína patří k širší špičce v nabídce společnosti BMC Brno. Novinkou je Coto Vintage Reserva 2004, samozřejmě z oblasti Rioja D.O.Ca. Víno zrálo 14 měsíců v bariku (80 procent z amerického a zbytek z francouzského dubu). Krásně nazrálé víno ve vůni (tmavé ovoce, kůže, stopa čokolády) i v chuti. Uhlazené tělo, lehounce pikantní se sládnoucími, velmi jemnými tříslovinami a se špetkou čokolády v dochuti. Opravdu pěkně elegantní vzorek!

Vrcholem večera, nikoliv posledním vzorkem, bylo víno na úrovni reservy, Hacienda del Carche 2007 z oblasti Jumilla D.O., cuvée odrůd Monastrell a Cabernet Sauvignon. Víno zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského dubu a půl roku v láhvi. Krásně vyrovnané víno ze „starých keřů“ (Cepas Viejas) s bohatou vůní i chutí. Koncentrované aroma tmavého ovoce, kůže a čokolády. Vyzrálé peckoviny v hutném těle, nicméně již uhlazené, se vzdáleným dotykem anýzu. Pěkně extraktivní víno – 29,6 g/l bezcukerného extraktu. Opravdová delikatesa za rozumnou cenu!

A na závěr sladká dvojtečka. Nejprve velmi příjemné a osvěžující překvapení – Estrella Frizzante, perlivé víno z vinařství Bodegas Murviedro v oblasti Valencie D.O. Cuvée odrůd Muškát Alexandrijský (60 %) a Macabeo (40 %). Sladké (80 g/l zbytkový cukr) víno, ale zároveň velmi pikantní (7 g/l kyselin) a svěží víno s příjemnou vůní a chutí muškátů a citrusů. Velmi osvěžující i díky nízkému alkoholu – 8 %. Určitě to bude hit letní sezony.

A definitivní sladkou tečkou bylo nám již dobře známé víno, čerstvý nositel Zlatého poháru veletrhu Víno & Delikatesy – Barbadillo Cream z Bodegas Barbadillo. Sherry s 17,5 % alkoholu, 150 g/l zbytkového cukru a delikátní vůní a chutí fíků, datlí, medu a ořechů. Krásný koncentrát, opravdové sladké zlato z Andalusie. Lepší a lepší!

A to byl téměř závěr všeobecně podmanivé ochutnávky, ostatně je to již tradice ve stylu BMC a Vladimíra Hrbka. Ať tedy žije červnový festival španělských vín!

A tady je hodnocení „vrcholového týmu“:

Hacienda del Carche – 9,3 bodu (z 10 možných), Barbadillo Cream – 9,2 b., Finca La Estacada Reserva – 9 b., Coto Vintage Reserva – 8,9 b., Aranleon Crianza – 8,8 b., Coto Vintage Crianza – 8,7 b., Estrella Frizzante, Corolilla Crianza a Finca la Estacada Crianza – 8, 5 b., Coto Vintage Blanco – 8,4 b., Calinda 2009 – 8,3 b. a Montesierra 2009 – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist