Zdařila premiéra Balgových vín

17. 10. 2011

Po třech letech se objevil s víny ve Viničním altánu Jan Balga. Již to nebyla vína z Čebavu Tvrdonice, který se rozdělil na dva vinařské subjekty, ale právě jednoho z nich – BMV Tvrdonice, tedy Balgova Malého Vinařství. A tudíž šlo o absolutní premiéru, na které nám majitel vinařství představil tucet vín, všechna (jak také jinak) z ročníku 2010.

Velkou početní převahu měla vína bílá, přičemž prvním na řadě byl kabinetní Müller-Thurgau. Suché víno se zřetelným zbytkovým cukrem (5,9 g/l). Ve vůni i chuti ovocně-květinové, zakulacené (přírodní kvasinky), středně pikantní „milerka”, lehce minerální v dochuti, méně aromatická s trochu potlačenou svěžestí.

Suché Chardonnay v pozdním sběru vonělo po nazrálém jižním ovoci. Chuť ovocně-minerální, tělo zakulacené a pikantní. V dochuti lehká minerální hořčinka.

Ryzlink vlašský z tvrdonické trati Padělky byl velmi pikantní (8 g/l kyselin). Ve vůni světlé ovoce (cítil jsem zralou hrušku), chuť bohatě ovocná s lehkou mineralitou v závěru. Příjemně pitelné víno na delší trať.

Následující Veltlínské zelené v pozdním sběru bylo polosuché (9,5 g/l zbytkového cukru). Vůně bohatě ovocná – nazrálé jižní plody). V chuti lehce nasládlé, ovocně-minerální, pěkně pikantní.

Ještě zdařilejší byl Sauvignon v pozdním sběru, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,5 g/l), ale také kyselinou (9 g/l). Vůně příjemně ovocná se stopou černého bezu. Chuť identická, plná a měkce svěží s hezkým, dostatečně pikantním závěrem. Docela extraktivní víno (23,6 g/l bezcukerný extrakt).

Muškát moravský v pozdním sběru byl jemnější ve vůni i chuti. Převládaly spíše ovocné tóny (citrusy, hlavně grep), a to jak ve vůni, tak i v chuti. Poměrně uhlazený, spíše méně výrazný muškát s lehkou grepovou hořčinkou v závěru.

To neplatí o následujícím Tramínu červeném ve výběru z hroznů. Poněkud překvapivě suché víno s výraznější kyselinkou 1,7 g/l zbytkový cukr, 6,7 g/l kyselin), ale také s vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni hodně nazrálý tramín s tradiční přítomností růží, exotického liči a bergamotové silice. Chuť delikátní, ovocně-květinová a dostatečně pikantní.

Následující Děvín ve výběru z hroznů byl již polosladký (26 g/l zbytkového cukru), ale přitom docela pikantní díky výraznější kyselině (7,7 g/l). Vůně ovocně-květinová s jemným medovým závojem. V chuti plné, zřetelně nasládlé s příjemnou medově-květinovou dochutí. Jen by to chtělo ještě o fous větší svěžest. Pak by bylo toto víno dokonalé!

Asi nejlepším bílým vínem bylo sladké Veltlínské zelené v pozdním sběru s výrazným zbytkovým cukrem (41 g/l). Sladké, ale měkce pikantní, žádná unavená cukrová voda. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemné tóny pepře se závanem mandlí. Víno s bohatou chutí, lehounce kořenité (pepř, mandle) s krásným sladkokyselým ocáskem. Za zmínku stojí i vyšší bezcukerný extrakt – 25,6 g/l.

Líbilo se mi „roséčko” z odrůdy Zweigeltrebe v pozdním sběru, víno na hranici polosuchého a suchého. Ve vůni velmi jemné peckoviny, stejně tak i v lehce smetanové chuti. Mile pikantní rosé, vůbec nevypadá na to, že má v sobě 9 g/l zbytkového cukru.

Obě červená vína nebyly hluboká a sofistikovaná, působila jednoduše, ale svým způsobem až mile. Modrý Portugal v pozdním sběru voněl po kompotovaných červených peckovinách a nezapřel ani lehkou živočišnou stopu. V chuti suché (téměř nulový zbytkový cukr), ovocné a lehké s jemným náznakem kůže a v dochuti i se špetkou minerálů.

Frankovka byla v obdobném stylu. Ve vůni lehce minerální tmavé peckoviny. Rovněž velmi suché a lehčí červené s o něco výraznější pikantností. Nicméně dobře pitelné již nyní. Dal bych mu tak rok, aby se malinko uhladilo.

Zvláště díky velmi pěkným bílým vínům se premiéra nového vinařství ve Viničním altánu rozhodně vydařila. To ostatně ocenil i „vrcholový tým”. Takto hodnotil Balgova vína:

Veltlínské zelené, pozdní sběr (sladké) – 9,1 bodu (z 10 možných), Děvín, výběr z hroznů – 8,8 b., Sauvignon, pozdní sběr – 8,7 b., Zweigeltrebe rosé – 8,6 b., Veltlínské zelené, pozdní sběr (polosuché) a Tramín červený, výběr z hroznů – 8,5 b., Ryzlink vlašský, pozdní sběr – 8,3 b., Chardonnay, pozdní sběr a Modrý Portugal, pozdní sběr – 8,2 b., Muškát moravský, pozdní sběr a Frankovka, pozdní sběr – 8,1 b. a Müller Thurgau – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist