Zdařilá premiéra bzeneckého sklepa

2. 11. 2015

     Kamila Ingrová z rodinného Vinařství Kněží hora v Bzenci nám ve Viničním altánu představila jedenáct vín, převážně z ročníku 2013.
Degustační premiéru vinařství jsme zahájili jediným mladým vínem z ročníku 2014, konkrétně polosuchým Zweigeltrebe rosé v pozdním sběru. Díky pěkné kyselině byla „růžovka” šťavnatá, svěží a pikantní. Ve vůni i chuti potěšila lehce smetanovou lesní směsí. Více než jen zavínění!
      Velmi příjemné bylo Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru, suché víno s ovocnou, lehce kořenitou vůní. V chuti ovocné, jemně pepřovité.  Pikantní veltlín s mandlovou dochutí z Dolních Věstonic.
      Ještě o něco zajímavější byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru z Bzence. Formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,4 g/l) a šťavnatou kyselinou (7,6 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, jemně minerální. V lehce nasládlé chuti světlé peckoviny, lehká mineralita, stopa lipového květu a decentní pecičkový „štych”.
      K porovnání nám posloužil další Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru, tentokrát polosuchý ze strážnické vinice. Vůně ovocně-minerální, chuť měkce ovocná, zakulacená, a v závěru pikantní s lehkou minerální hořčinkou. Ryzlink má blízko moselskému typu vín z této odrůdy.
      Srovnávat jsme mohli také další dvě odrůdy, a to Sauvignon. Nejprve Sauvignon 2013 v pozdním sběru z Dolních Věstonic. Suché víno s ovocně-minerální vůní a vzdálenými tóny černého bezu. V chuti bělomasá broskev, jemný černý rybíz, a také černý bez. Tělo šťavnaté s pikantní koncovkou.
      Na srovnatelné úrovni byl Sauvignon 2013 v pozdním sběru ze Strážnice. O chloupek sušší, s ovocnou vůní, v níž se postupně otevíraly výraznější tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti ovocný a šťavnatý s měkce pikantním závěrem. Těžko jsem se rozhodoval, který sauvignon více chutná!
      Polosladké Rulandské bílé 2013 ve výběru z hroznů bylo prvním z trojice sladších bílých vín. Ve vůni světlé peckoviny se sladkokyselým závojem. V chuti nasládlé, zakulacené s ovocnou pecičkou v koncovce.
      Chardonnay 2013 ve výběru z hroznů mělo o poznání nižší zbytkový cukr. Víno na hranici polosuchého a polosladkého však mělo bohatou kyselinu (8,4 g/l) i vyšší alkohol (14 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce a med. V chuti medově-ovocné, nasládlé a šťavnaté s pikantním závěrem.
      Pálava 2013 ve výběru z hroznů byla jednoznačně nejsladším vínem večera (36,9 g/l zbytkového cukru). Ve vůní muškátové i „tramínové” tóny, nechyběla stopa citrusů. V chuti sladké citrusy, jemně kořenité (náznak majoránky), v závěru pak měkce pikantní.
      První červeným vínem byla Frankovka barrique 2012 v pozdním sběru, pro mne asi nejlepší víno večera. Ve vůni višně v čokoládě. V chuti jemně vanilkové tmavé peckoviny. Tělo uhlazené s delikátními tříslovinami. Víno zrálo 18 měsíců v bariku.
      Na závěr pak druhé barikové víno – Cabernet Moravia 2012 v pozdním sběru. Bohatá vůně: tmavé ovoce, zřetelné kořenité, kůže i jemné minerální tóny. V chuti výrazné tmavé peckoviny, zřetelně kořenité, v závěru měkce pikantní. Také toto víno zrálo 18 měsíců v bariku.
      Velmi zdařilá premiéra malého rodinného vinařství ze Slovácka! Není pochyb o tom, že jeho výborná vína nás budou těšit i v příštích letech.
      „Vrcholový tým” v téměř kompletní sestavě hodnotil vína takto:
Frankovka barrique 2012 – 8,9 bodu (z 10 možných), Pálava 2013 – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2013 (Strážnice) a Chardonnay 2013 – 8,7 b., Sauvignon 2013 (Dolní Věstonice), Rulandské bílé 2013 a Cabernet Moravia 2012 – 8,6 b., Ryzlink rýnský 2013 (Bzenec) a Sauvignon 2013 (Strážnice) – 8,5 b., Veltlínské zelené 2013 a Zweigeltrebe rosé – 8,4 bodu.


Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist